Ambrosia rastlina – invazívna exotická rastlina, ktorá spôsobuje vážne alergie

Rastlina ambrózie sa v tejto krajine každým rokom rozširuje stále viac. Vyzerá to veľmi pokorne a obyčajne, ale je to veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. Pretože bohužiaľ je rastlina ambrosia jedným z najsilnejších a najagresívnejších alergénov na svete. Dnes by sme vám chceli povedať, ako môžete rozpoznať ambróziu a čo v takom prípade môžete urobiť.

V lete sa stonky ambrosie sfarbujú do tmavočervena 

púčiky rastlín ambrózie

Ambrosia artemisiifolia – pôvod, vzhľad a distribúcia

Tiež známa ako ambrózia alebo ambrózia, rastlina patrí do veľkej rodiny slnečníc. Ich pôvodným domovom je Severná Amerika. V polovici 19. storočia však bola ambrozia zavedená do Európy a odvtedy rýchlo triumfálne napreduje..

V dôsledku zmeny klímy a medzinárodného obchodu exotika dobýva stále väčšie územia, ešte viac na severe. V Nemecku sa agresívny neofyt občas stal skutočnou nepríjemnosťou.

Aj keď je rastlina ambrosia často zamieňaná s palinou obyčajnou, v skutočnosti sa od nej dá jasne odlíšiť. V skutočnosti sú jeho listy už dvakrát zpeřené a zubaté, ale chlpaté spolu so stonkou. Mugwort, naopak, nemá také ochlpenie a jeho listy sú na spodnej strane strieborno-zelené. Rastliny ambrózie zvyčajne dorastajú do pomerne veľkých rozmerov, až do 1,5 metra. Jeho stonky sú silné a tvrdé a kvety pôsobia veľmi charakteristicky. Každá rastlina má samčie a samičie kvety súčasne. Prvé sú umiestnené na špičkách súkvetí a sú žltkasté. Skoro vyzerajú ako hrozno. Samice sedia nižšie, v listových pazuchách rastliny.

Ambrosia je už v Európe pevne zavedená 

ambrosia rastlina nebezpečná alergia

Ambrosia artemisiifolia je jednoročná rastlina, ale má veľmi odolné voči poveternostným vplyvom a klíčivé semená, ktoré sú vhodné na množenie aj po mnohých rokoch. Niekedy je možné vidieť aj ambróziu psilostachya, ktorá je trvalkou a môže sa šíriť koreňmi niekoľko rokov. Oba druhy ambrosie sa vyskytujú hlavne ako burina na poliach a lúkach, ako aj na okrajoch ciest alebo na úhoroch. Ale tiež nie zriedka rastú v našich záhradách a v parkoch. Najčastejšie ich nesie vietor alebo ich šíri vtáčie semienko obohatené o ich semená.

Takto vyzerajú mladé rastliny 

rastlina ambrózie

Prečo je rastlina ambrózie nebezpečná??

Ambróziu by sme mali podobne ako u boľševníka brať vážne. Pretože to môže spôsobiť vážne sťažnosti nám ľuďom. Reč je o alergii na ambróziu, ktorej sa dodnes hovorí „senná nádcha ambrózia“. Je to spôsobené peľom rastliny. Sú tak agresívni, že nimi môžu trpieť aj ľudia, ktorí nie sú alergickí na peľ. Podľa odborných štúdií je to dané predovšetkým tým, že peľ je veľmi maličký a môže preniknúť hlboko do priedušiek. V porovnaní s peľom iných tráv sú tieto ambrózie päťkrát silnejšie.

Jeden hovorí o neskorej letnej alergii 

rastlina alergie na ambróziu

Doba kvitnutia rastliny ambrosia je zvyčajne v júli a niekedy môže trvať až do októbra. To znamená, že najťažší počet peľov na konci leta a dokonca aj na jeseň je pre alergikov skutočnou nepríjemnosťou. Peľ ambrózie je schopný prejsť aj extrémne veľké vzdialenosti a dokáže v atmosfére letieť veľmi dlho a veľmi vysoko. Preto môžu ľahko prekročiť hranice a rýchlo sa šíria v mnohých európskych krajinách.

Čo by sa malo urobiť s ambróziou??

Aby každý z nás vyhlásil vojnu nebezpečným burinám, malo by zmysel dávať si na ne pozor. Ak ich teda niekde nájdete veľké množstvo, mali by ste ich ihneď nahlásiť príslušným úradom. Aj keď v Nemecku stále neexistuje povinnosť hlásiť ambróziu, ako je to vo Švajčiarsku, hlásenie sa považuje za vhodné. Toto je jediný spôsob, ako správne zničiť invazívne rastliny Ambrosia.

Odborníci presne vedia, čo s rastlinami robiť

zničiť rastlinu ambrosia

Ak vo svojej záhrade alebo kdekoľvek inde zbadáte iba jednu rastlinu, môžete sa pokúsiť ju odstrániť sami. Ak ste alergický alebo máte akútne sťažnosti, mali by ste to radšej nechať tak a zavolať na pomoc ostatných. V opačnom prípade vytiahnite rastlinu a jej korene zo zeme. Vložte ich do vrecka a zlikvidujte ich spolu s domovým odpadom. Vždy to robte s tvárovou maskou a rukavicami. Pretože peľ môže spôsobiť nielen sennú nádchu, suchý kašeľ a bolesti hlavy, ale aj kontaktné alergie, ktoré môžu viesť k ekzémom a nepríjemným vyrážkam.

Obzvlášť opatrní by ste mali byť počas obdobia kvitnutia

ambrózia alergia na peľ rastlín

Niektorí naturopati používajú akupunktúru proti alergii na ambróziu 

akupunktúra proti alergii na ambróziu

Vo všetkých prípadoch, ak v záhrade spozorujete rastlinu ambrózie, zostaňte ostražití a opatrní. Konajte tak, ako je popísané vyššie, buďte zodpovední a prejavujte solidaritu s ostatnými. Urobme spoločne všetko, čo je v našich silách, proti tomuto agresívnemu moru buriny. S ohľadom na to majte pekné neskoré leto a zostaňte zdraví!

Rastlina nie je tak ťažké vidieť 

nebezpečná rastlina ambrózie

Vyhnite sa tesnému kontaktu, najmä ak ste alergický

príznaky alergie na ambróziu

Peľ ambrózie je oveľa horší ako ostatné alergény 

tipy na alergiu na ambrosiu

Nepodceňujte nebezpečenstvo! 

ambrosia rastlina nebezpečná

ambrosia rastlina listy stonka

alergia na ambrosiu

leto alergénna ambrosia rastlina

listy rastliny ambrosia

pole rastlín ambrózie

stonka rastliny ambrosia