Bojujte s príznakmi alergie na peľ prírodnými prostriedkami a oslavujte jar!

Ak vám prvé jarné dni každoročne prinášajú nádchu a slzenie, svrbenie očí, potom musíte svoju sezónnu alergiu brať vážne. Napriek tomu, že väčšina alergických reakcií sa vyskytuje v detstve, niekedy sa prejavia až v neskoršom veku, keď sú vystavené jednotlivým vonkajším faktorom. Podľa najnovších štúdií je alergia na peľ v súčasnosti v Nemecku najčastejšou alergiou! Zozbierali sme preto niekoľko šikovných nápadov, ako so sennou nádchou rýchlo bojovať! Odteraz môžete na jar dychtivo dýchať čerstvý vzduch!

Každý rok začne prvý peľ lietať čoraz skôr

Väčšina častíc peľu na stromoch a kríkoch pláva vzduchom v teplých, suchých a veterných dňoch už v polovici marca / začiatkom apríla, takže v tejto dobe musíte obmedziť pobyt vonku a vyhnúť sa výletom do oblastí s bujnou vegetáciou. Skoro ráno, v noci, za vlhkého a zamračeného počasia alebo bezprostredne po daždi, je koncentrácia peľu vo vzduchu oveľa nižšia, čo výrazne zmierňuje príznaky alergie!

Hlavný čas kvitnutia alebo počet peľov púpavy je od mája do júna

Na jar bojujte s peľovou alergiou

Spýtajte sa na dobu kvitnutia rôznych druhov rastlín pomocou Peľový kalendár

ako sa dostať do peľu do nosa

Dávajte pozor na čistotu vo svojom dome

Je to zvláštne, ale aj domáci prach obsahuje nespočetné množstvo peľu, takže musíte všetky povrchy od usadených nečistôt pravidelne čistiť! Alergiu na dýchacie cesty môže zhoršiť aj prítomnosť rôznych chemikálií vo vzduchu (z čistiacich prostriedkov), cigaretového dymu alebo suspendovaných častíc z rôznych palív (uhlie, drevo). V žiadnom prípade nepoužívajte zvlhčovače vzduchu a čističe vzduchu, pretože tieto zvyšujú vlhkosť a spôsobujú vážne problémy s roztočmi.

Domáci prach prispieva k rozvoju závažných alergií

pravidelne odstraňujte prach doma

Pravidelným čistením povrchov zaistíte čisté a bezalergénne prostredie

odstráňte domáci prach proti alergii na peľ

Okná – zatvorené, klimatizácia – zapnuté

Ak trpíte príznakmi peľovej alergie, najlepšie urobíte, ak necháte zatvorené okná a na osvieženie a výmenu vzduchu v miestnosti použijete klimatizáciu. Fixná teplota 18-21 stupňov by bola najlepším riešením pre vaše zdravotné problémy. Filter pevných častíc však musíte pravidelne čistiť a meniť ho každú jar a potom znova na začiatku leta – napríklad v marci a potom znova v júni. A HEPA čistička vzduchu v tomto prípade by sa obmedzil príliv peľu na minimum.

To isté platí pre riadenie auta – neotvárajte okná, ale využite výhodnú klimatizáciu moderných vozidiel a čistenie a údržbu systému zverte do rúk skúseným mechanikom.

Filter klimatizácie by sa mal meniť najmenej dvakrát ročne

Filtr klimatizácie často vymieňajte

Zavlažovanie nosa a ochrana očí

Ľuďom s alergiou na peľ sa rozhodne odporúča časté vyplachovanie nosa. Na tento účel môže jeden použiť Nosová sprcha alebo použite studenú vodu so soľou – tým sa odstránia alergény, ktoré sa prilepili na nosnú sliznicu!

Pretože sa peľ dostáva na očné šošovky a môže viesť k závažnému zápalu, je najlepšie šošovky vymeniť za okuliare! Vždy by mali byť ľahko dostupné aj antialergické nosové spreje a očné kvapky. 

Ľudia rôznych vekových skupín sú postihnutí alergiou na peľ

nádcha na jar príznaky alergie na peľ

Nosové spreje alebo sprchy zmierňujú príznaky alergie na peľ

použite nosový sprej a zmiernite príznaky

Prírodné prostriedky na prevenciu alergie na peľ

Rybí olej je bohatý na mastné kyseliny, ktoré zlepšujú činnosť kardiovaskulárneho systému, zmierňujú prejavy peľovej alergie a majú celkový protizápalový účinok na organizmus. Príjem vitamínu C aj pitie žihľavového čaju zabraňujú ukladaniu histamínu v našom tele, ktorý má vazodilatačný účinok, a preto by mohol zhoršiť alergie. Pohár čerstvej mrkvovej šťavy pred raňajkami sa ukazuje ako ďalší vynikajúci pomocník v boji proti alergii na peľ – jednoducho ho nasekajte v mixéri s pomarančom, na osvieženie pridajte mätu a vychutnajte si tonizujúci a zdravý nápoj! Cibuľa a cesnak obsahujú veľa kvercetínu, ktorý výrazne znižuje slzenie a svrbenie očí. Čerstvo hodený med funguje ako prírodná očkovacia látka proti alergénom vo vzduchu – 4-5 polievkových lyžíc denne vám rýchlo prinesie požadované výsledky.!

A samozrejme … nezabudnite včas navštíviť svojho alergológa!

Kapsule z rybieho tuku pomáhajú proti alergii na peľ

kapsuly z rybieho oleja na boj proti symptómom alergie na peľ

Na jar musíte piť veľa žihľavového čaju

piť žihľavový čaj proti alergii na peľ

… a jedz med  čerstvý med ako očkovacia látka

Bojujte s príznakmi alergie na peľ pomocou mrkvovej šťavy

mrkvová šťava proti sennej nádche a svrbeniu očí

Tu je stručný prehľad dávok a nerobení alergie na peľ

alergia na peľ na jar zmierňuje príznaky