Bylina nesmrteľnosti – liečivá rastlina Jiaogulan má údajne ešte silnejší účinok ako ženšen!

V Číne sa nazýva „bylina nesmrteľnosti“. Táto popínavá rastlina, známa aj ako Jiaogulan, je hodnotená ako mimoriadne zdravá a už teraz si v Európe získava čoraz väčšiu obľubu. Čo odlišuje túto liečivú rastlinu, ako sa o ňu správne stará a ako si ju možno vychutnať, vám dnes povieme v tomto článku.

Jiaogulan je možné pestovať ako záhradnú alebo črepníkovú rastlinu

zdravá popínavá rastlina bylina nesmrteľnosti

Prečo sa Jiaogulan nazýva „bylina nesmrteľnosti“?

Domovom Jiaogulana (lat. Gynostemma pentaphyllum) je juhovýchodná Ázia. Rastline sa darí a je rozšírená aj v krajinách ako India, Thajsko, Japonsko a Vietnam. Od polovice 20. storočia sa pestuje aj v Európe. Svoje meno dostala predovšetkým v súvislosti s juhočínskou provinciou Guizhou.

Žije tu väčšina ľudí v Číne, ktorí majú viac ako sto rokov. Vedci už dlho skúmajú, čo to má byť. Potom, čo boli odstránené faktory ako genetika a klíma, je zrejmé, že pravidelná konzumácia čaju by mala byť hlavnou príčinou dlhej dĺžky života. Ľudia v tomto regióne Ázie vždy pili čaj Jiaogulan. Hovorí sa, že rastlina funguje rovnako ako ženšen, len je oveľa lepšia a silnejšia.

Čaj je možné pripraviť z čerstvých aj sušených listov

zdravá čajová bylina nesmrteľnosti jiaogulan

Početné liečivé účinky Jiaogulanu

Bylina nesmrteľnosti patrí do čeľade tekvicovitých a podľa tradičnej čínskej ľudovej medicíny patrí medzi desať najúčinnejších a najzdravších rastlín pre ľudský organizmus. Môžu za to predovšetkým jeho cenné zložky, ako sú saponíny, flavonoidy, polysacharidy, stopové prvky ako zinok, horčík a železo, ako aj množstvo esenciálnych aminokyselín. Niet divu, že Jiaogulan má pri takom obsahu silný imunitný stimulačný účinok. Rastlina je navyše považovaná za účinný adaptogén, ktorý znižuje oxidačný stres a má rovnovážny účinok na telo i dušu. Okrem mnohých pozitívnych vlastností liečivých rastlín existujú aj výrazné účinky proti starnutiu a protirakovinotvorné účinky. Jiaogulan je tiež považovaný za vyváženie hormonálnej rovnováhy, hladiny cukru v krvi a krvného tlaku.

Pozoruhodná popínavá liečivá rastlina z Ďalekého východu

bylina nesmrteľnosti jiaogulan zdravá liečivá rastlina

Ale buď opatrný! Nezamieňajte si Jiaogulan s divokým vínom. Napriek tomu, že sú tieto listy úplne odlišné, oba majú celkom podobné listy a sú rovnako koncové.

Ako sa správne starať o bylinu nesmrteľnosti?

Je to pomerne robustná a nenáročná starostlivosť o rastlinu. Napriek tomu je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Jiaogulan miluje predovšetkým slnečné a čiastočne zatienené miesta v záhrade a v zime znesie teploty až mínus 15 stupňov Celzia. Ak chcete pestovať bylinu Ďalekého východu vo vedre, bolo by vhodné ju umiestniť do zimnej záhrady alebo do miestnosti s teplotami od 10 do 15 stupňov. Optimálna pôda je piesočnatá až hlinitá, bohatá na humus a neutrálna alebo slabo kyslá. Rastlina nemá rada premokrenie, ale nemala by vyschnúť, mierne zalievanie by bolo úplne správne. Propagácia funguje najlepšie s odrezkami alebo rozdelením koreňov. Nezabudnite, že Jiaogulan je popínavá rastlina a pri pestovaní vždy potrebuje pomoc pri lezení, ako je rám alebo mriežka.

Svieža zeleň v záhrade alebo na balkóne

záhradná rastlina vlečúca sa za jiaogulanskou bylinou nesmrteľnosti

Ako sa konzumuje jiaogulan?

V Ázii sa bylina nesmrteľnosti nepije len ako čaj, ale všeobecne sa užíva aj ako jedlo. Ak chcete, môžete čerstvé listy rastliny pridať napríklad do šalátov alebo smoothies, alebo ich pripraviť ako špenát do mnohých jedál. Jemne sladká chuť, najmä s čerstvými, mladšími listami, pripomína sladké drievko. Keď je však sušená, má bylinkovú, horkastú chuť a často je sladená medom alebo sirupom z agáve v čaji. Na liečebné a kulinárske účely sa v zásade používajú iba listy rastliny. Malé, čierne bobule, stonky a korene sú zvyčajne nejedlé.

V Ázii sa jiaogulan pripravuje v mnohých tradičných jedlách

jiaogulanská bylina nesmrteľnosti

Takto vyzerajú malé plody liečivej rastliny

ovocná bylina nesmrteľnosti

Pozvite túto exotiku z Ďalekého východu do svojej záhrady alebo na balkón. Vychutnajte si nielen jeho čerstvú zeleň, ale aj početné liečivé účinky, ktoré mu oprávnene dali názov „bylina nesmrteľnosti“.

Skvelý doplnok k vyvýšenej posteli

gynostemma pentaphyllum bylina nesmrteľnosti

Pomôcku pre úponky môžete postaviť aj z ocele

popínavá rastlina liečivá rastlina bylina nesmrteľnosti

balkónová rastlina plazivá bylina nesmrteľnosti

Bylina nesmrteľnosti krája aj jemnú postavu v závesných košíkoch!

silná horká rastlina jiaogulanská bylina nesmrteľnosti      jiaogulan čínska bylina nesmrteľnosti  bylina nesmrteľnosti v kvetináči

bylina nesmrteľnosti posilňuje imunitný systém  bylina nesmrteľnosti popínavá rastlina jiaogulan zdravá

krásna popínavá rastlina jiaogulanská bylina nesmrteľnosti

bylina nesmrteľnosti zaraďuje rastlinu