Byliny pre dýchacie cesty, ktoré posilňujú imunitný systém

My ľudia dokážeme žiť relatívne dlho bez pevného jedla. Telo mohlo fungovať aj niekoľko dní bez vody. Bez kyslíka môžu ľudia prežiť iba niekoľko minút, pretože všetky bunky potrebujú kyslík. Správne dýchanie je nevyhnutné pre plynulý chod funkcií tela. Hlboké dýchanie navyše ovplyvňuje emocionálnu rovnováhu. Mnoho sťažností na dýchací systém je možné zmierniť vedomým a cvičeným dýchaním. Aby sa to naučil, mal by sa viac zaujímať o jogu a meditáciu. Dýchacie cvičenia sú odporúčané a sú doplnené a podporované bylinkami na dýchacie cesty. To súčasne posilňuje celý imunitný systém. A obzvlášť v čase koronavírusu by bolo užitočné dozvedieť sa viac o téme a tiež prispieť. Mnoho respiračných problémov, ako je kašeľ alebo nádcha, spôsobujú mikroorganizmy, ktoré vdýchneme. Keď je imunitný systém oslabený, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku nežiaduceho ochorenia.

Dobre vieme, ktoré bylinky na dýchacie cesty sa používajú?

Byliny na dýchacie cesty citrón a aromatický olej

Aké sú bylinky pre dýchací systém?

Dalo by sa urobiť všeobecný zoznam bylín pre dýchací systém. Aj keď je presný, je lepšie vedieť, čo to je a ako ovplyvňuje dýchacie cesty. Medzi bylinky, ktoré podporujú funkciu dýchacích ciest, patrí baza, tymian, sušená šalvia, levanduľa, červená ďatelina a koneflower.

Byliny pre dýchacie cesty zabraňujú úplnému vdýchnutiu patogénov 

Byliny na dýchanie, dýchanie, cvičenie, pľúca

o nádcha môžete odstrániť bolesť v krku bezovým sirupom a zároveň posilniť svoj imunitný systém. Podobný efekt je možné dosiahnuť horúcou infúziou sušenej škorice a čerstvého zázvoru s trochou citrónu a medu.

Z rastliny bezinky ťažíme po celý rok 

Bylinky na dýchacie cesty citrónové bezinky

Škorica sa takmer výlučne spája s Vianocami a chutí a uzdravuje v každom ročnom období

Byliny na škoricu dýchacích ciest

A suchý, dráždivý kašeľ môže byť veľmi nepríjemné. Odporúčame výluh z čerstvého kostihoja, v kombinácii s medom a citrónom.

Med s citrónom je magická kombinácia, ktorá udržuje imunitný systém v chode 

Byliny na dýchacie cesty citrón a med

Na Kašeľ so spútom tandem šalvie a tymianu je ideálny. Oba majú antiseptický, dezinfekčný a expektoračný účinok. Tymián si treba vychutnať ako čaj a vdýchnuť s ním. Šalviu je dobré kloktať, pretože čistí a upokojuje hrdlo a včas zastavuje patogény.

Aromatický bezový čaj otvára dýchacie cesty a prehrieva celé telo 

Bylinky na dýchacie cesty bezový citrón a med

Šalviovým čajom môžete z hrdla vypláchnuť všetky infekcie 

Byliny na dýchacie cesty čaj citrón a šalvia

Ďatelina červená je veľmi účinná liečivá rastlina, ktorá musí byť súčasťou lekárničky 

Bylinky na dýchacie cesty ďatelina citrónová

Aké bylinky pre dýchací systém posilňujú imunitný systém?

S vyčerpaním a emočným stresom sa počet imunitných buniek znižuje. Výsledkom je, že telo je náchylnejšie na infekciu. V tomto mieste používame bylinky, ktoré majú posilniť náš imunitný systém. Červená ďatelina, rovnako ako bezinky, má detoxikačný účinok a obnovuje tkanivo. Červená ďatelina sa užíva vo forme čaju a z bezov je možné pripraviť lahodnú šťavu.

Levanduľa nielen vznešene vonia, ale môže vás aj upokojiť a relaxovať 

Bylinky na dýchacie cesty citrónové bezinky

Bylinky na dýchacie cesty by mali dopĺňať a podporovať dychové cvičenia 

Byliny na dýchacie cvičenia

Zázvor a rozmarín posilňujú telo po dlhej chorobe. Zázvor zahrieva organizmus a s rozmarínom príde na pozitívne myšlienky. S púpavou a levanduľou môžete svojmu telu pomôcť pri vylučovaní toxínov. Môžete si uvariť čerstvý čaj z levanduľových kvetov alebo použiť esenciálny olej z levandule. Levanduľa čistí a upokojuje zároveň. Účinok medovky je rovnako silný. Dobré vlastnosti púpavy si prídu na svoje v šaláte alebo bylinkovom čaji.

Echinacea alebo čapica zaháňa príznaky nachladnutia a posilňuje organizmus 

Byliny pre dýchací systém citrónová echinacea

Čo by mal človek vedieť o dávkovaní?

Všetko závisí od správneho dávkovania. Pretože účinné látky bylín prechádzajú priamo cez sliznice tráviaceho traktu, nemali by byť prekročené predpísané limity dávkovania. Vždy je vhodné konzultovať to s vašim rodinným lekárom alebo alternatívnym lekárom. Pre zdravého dospelého stále platia nasledujúce pravidlá dávkovania: Bylinný čaj alebo infúziu môžete užívať maximálne 3 -krát denne po 250 ml. V prípade odvaru je povolené množstvo 50 ml a nesmie sa užívať vnútorne viac ako 3 -krát denne. Tinktúry majú denne v priemere 20 kvapiek, ktoré sa rozpustia vo vode.

Šalvia lekárska je cenená aj v kuchyni 

Bylinky na dýchacie cesty citrónová šalvia

Bylinná medicína je účinná, ak užijete bylinky v správnom množstve

Byliny na dýchacie cesty citrón a tymian

Čísla sa môžu líšiť v závislosti od choroby, a preto je vždy dobré získať názor lekára. Bylinný sirup sa tiež užíva maximálne 3 krát denne 2 čajové lyžičky. Na seniorov nad 70 rokov a na deti od 9 do 15 rokov platí polovica zo stanovenej sumy. Deti do 9 rokov z toho dostanú štvrtinu a dojčatá a batoľatá by sa mali uspokojiť iba s bylinkovými infúziami.

Ak sa pokúsite viesť relatívne zdravý životný štýl, infekcie budú vždy preč 

Byliny pre dýchací systém posilňujú imunitný systém

Byliny a spôsob života

Prvé príznaky chladu signalizujú, že telo potrebuje odpočinok a relaxáciu. Tieto signály sú často zanedbávané a vy môžete byť vyšetrení iba vtedy, ak sa patogén už dostal do tela. Bylinné čaje odporúčame piť denne ako čisto preventívne opatrenie a dopriať si oddych a prestávky. Mnoho liečivých byliniek, ako je levanduľa alebo medovka, upokojuje nervový systém a pomáha telu i mysli relaxovať.

Tak zdravé a podceňované – púpavy sa používajú na prípravu chutných a čerstvých šalátov 

Byliny pre koreň púpavy dýchacieho systému

Niektoré bylinky by mali byť uložené v lekárničke po celý rok. Liečivé bylinky pôsobia čerstvé aj sušené. Rozdiel medzi čerstvými a sušenými bylinkami pre dýchacie cesty je opäť v dávkovaní. Sušených byliniek v čaji by malo byť dvakrát viac ako čerstvých.

Účinok liečivých rastlín sa prejavuje rôznymi spôsobmi

Byliny pre dýchací systém echinacea citrónová

Voľba toho, ako žijeme, je úplne v našich rukách 

Byliny na dýchacie cesty kašeľ citrón a med

Naučiť sa identifikovať bylinky je vždy prospešné 

Byliny na dýchacie cesty citrón a tymian

Aromatické bylinné čaje si môžete dopriať vo všetkých ročných obdobiach 

Byliny na dýchacie cesty čaj z citrónu a levandule

Pite veľa vody, pravidelne vetrajte, jedzte čerstvé a varené jedlo a spievajte s ním! To povedie váš život zdravým smerom, kým sa z neho pomaly stane spôsob života.

Nechajte sa ísť a vidíme sa nabudúce!

Pite bylinkový čaj každý deň a užívajte si zdravý život 

Byliny na dýchacie cesty citrón rozmarín

Byliny na dýchacie cesty citrón a levanduľa

Byliny na dýchacie cesty citrón a balzam

Byliny na dýchacie cesty citrón a slnko