Cvičenia všímavosti pre deti: 5 aktivít, ktoré môžete s dieťaťom vyskúšať

Cvičenia všímavosti sú v súčasnosti veľmi aktuálne, rozumieme však skutočne tomu, čo všímavosť vlastne znamená? Aby sme svojim deťom objasnili a naučili tento termín, mali by sme mu najskôr dobre porozumieť. V nasledujúcom texte sa pokúsime stručne a stručne definovať „všímavosť“ a potom predstavíme 5 cvičení všímavosti pre deti. Držte sa toho a naučte sa so svojimi najmenšími žiť všímavo.

Naučte svoje dieťa žiť svedomito!

Cvičenia všímavosti pre deti

Čo je všímavosť?

Všímavosť je stav, v ktorom využívate všetkých svojich päť zmyslov na to, aby ste sa fyzicky a bez úsudku vysporiadali so svetom okolo vás. Keď robíte úlohu s rozvahou, robíte ju so 100% svojej energie a pozornosti.

Všetko sa dá robiť s rozvahou

Cvičenia všímavosti pre deti

Každú činnosť je možné vykonávať s rozvahou, dokonca aj jesť. Môžete napríklad naučiť svoje dieťa dávať pozor na textúru a chuť jedla. Môžete ich viesť k tomu, aby sa zamysleli nad tým, ako jedlo vyživuje a udržiava ich telo zdravé.

Cvičenie všímavosti je pre deti neuveriteľne prospešné. Pomáha im to lepšie sa vyrovnať so stresom, úzkosťou a negatívnymi emóciami. Cvičenia všímavosti na druhej strane podporujú pozitívne emócie a sebavedomie.

Hrajte s rozvahou – to zvládnu všetky deti

Cvičenia všímavosti pre deti učiace sa hrou

Prečo sú cvičenia všímavosti pre deti prospešné?

Cvičenia všímavosti môžu deťom pomôcť posilniť sa, aby sa naučili skúšať nové veci a viac riskovať.

Techniky všímavosti, ako je hlboké dýchanie a napínanie a uvoľňovanie svalov, môžu deťom pomôcť prekonať úzkosť, keď robia chyby.

Cvičenia všímavosti môžu okrem toho pomôcť deťom prekonať negatívne rozhovory o sebe tým, že podporia sebalásku a sebauvedomenie.

Cvičenia jogy pre deti tiež podporujú všímavosť

Školské deti meditujú počas hodiny jogy

5 cvičení všímavosti pre deti

Tu je päť jednoduchých cvičení všímavosti pre deti, ktoré im pomôžu žiť v prítomnosti a zamerať sa na pozitívne.

Život môže byť ľahký, ak ho necháme byť. Všímavosť môže deťom pomôcť vyčistiť pavučiny v mysli.

Fúkanie mydla je skvelé dychové cvičenie pre deti

Cvičenia všímavosti pre deti Ukľudňujúce cvičenia

Cvičenia všímavosti pre deti: „Len jeden dych“

Pokiaľ ide o upokojenie detí, nie je nič jednoduchšie ako dychové cvičenie. Bežnou technikou je všímavosť pri dýchaní alebo aktivita „iba jedným dychom“. Je to skvelá aktivita, ktorú môžete vyskúšať, keď je vaše dieťa znepokojené alebo rozrušené.

Nájdite si relaxačné miesto, kde nebudete vy ani vaše dieťa rušení. Pohodlne sa usaďte. Toto detské dychové cvičenie sa dá zvládnuť za minútu, ale dá sa aj dlhšie.

Najprv nastavte časovač na jednu minútu.

Venujte nejaký čas vedomému dýchaniu

Cvičenie všímavosti pre deti počúvajúce tlkot srdca

Začnite zhlboka dýchať a vydychovať. Všimnite si, ako sa dych cíti, keď ide do vášho tela a von z neho. Dávajte pozor na všetky pocity alebo zvuky, ktoré počujete.

Znova sa pomaly, zhlboka nadýchnite a skúste si predstaviť, ako dych prúdi nadol a hore vašimi pľúcami. Poďakujte svojmu telu a dychu za to, že vám dodávajú život a udržiavajú vás zdravé.

Zhlboka sa nadýchnite a na chvíľu zadržte dych – potom pustite.

Akonáhle sa myšlienky stanú rušivými, pokúste sa ponoriť svoje myšlienky do bieleho, nafúknutého mraku a vytlačte oblak myšlienok z vášho vedomia..

Potom si všimnite, ako sa cítite po tomto jednominútovom dychovom cvičení.

Nechajte úzkostné stavy a negatívne emócie zmiznúť

Cvičenia všímavosti pre deti Všímavosť pre rodičov a deti

Cvičenia všímavosti pre deti: Hra s trblietavým sklom

Trblietavé poháre si môžu vyrobiť deti všetkých vekových skupín. Môžete tiež použiť snehovú guľu. Cvičenie s trblietavým pohárom je skvelá aktivita, keď sa vaše dieťa cíti ustarane, vzrušene, nervózne alebo nahnevane. Trblietky v skle predstavujú myšlienky vášho dieťaťa, ktoré sa rúcajú v ich mysli ako šialené.

Upokojenie prostredníctvom pozornej hry

Cvičenie všímavosti pre deti Glizerglas

Nabudúce, keď bude vaše dieťa vzrušené alebo nervózne, nechajte ho potriasť trblietavým sklíčkom a zostaňte v pokoji a pokoji, kým sa trblietky usadia. Keď sa zhlboka nadýchnu, môžu sledovať lesk, ako sa vznáša v pohári a nakoniec sa usadzuje na podlahe.

Sklo je ako myseľ dieťaťa. Môžete dokonca povzbudiť svoje dieťa, aby si myslelo, že jeho myšlienky sú ako trblietky. Keď sa trblietky usadia na dne pohára, myseľ sa tiež upokojí.

Také glazované sklo si môžete vyrobiť aj sami

Cvičenia všímavosti pre deti s trblietavým sklom

Cvičenie všímavosti pre deti: Cvičenie srdcového tepu

Cvičenie srdcového tepu je úžasné cvičenie všímavosti, pretože umožňuje vášmu dieťaťu zamerať sa na pocity tela. Toto cvičenie je úžasné, keď sa vaše dieťa cíti stresované alebo nervózne.

Ak napríklad vaše dieťa pracuje na školskom projekte a je frustrované alebo zaseknuté, môžete ho jemne presmerovať tak, že ho požiadate, aby s prácou prestalo a dalo si prestávku..

Požiadajte dieťa, aby sa postavilo a buď skákalo hore -dole, alebo si na minútu urobilo skákacie zdviháky. Na konci tejto minúty ich požiadajte, aby si položili ruku na srdce a všimli si, ako sa im bije srdce a dýcha.

Vyladenie fyzického tela je úžasný spôsob, ako znova zamerať svoje zameranie. S týmto novým výbuchom energie bude vaše dieťa cítiť novú motiváciu dokončiť náročnú úlohu.

Počúvajte vlastný tlkot srdca

Cvičenia všímavosti pre deti vnímajúce emócie

Cvičenia všímavosti pre deti: Choďte na Safari

Vyraziť na safari je ďalšie kreatívne cvičenie všímavosti, ktoré vám pomôže zbaviť sa stresu a úzkosti.

Fyzická aktivita je úžasný spôsob, ako priniesť pozitívnu energiu späť do tela. Táto aktivita je skvelá, keď sa vaše dieťa vráti zo školy, pretože mu dáva psychickú prestávku od dlhého dňa.

Na ďalšej prechádzke sa môžete vydať na vzrušujúce dobrodružstvo vonku. Pri chôdzi nechajte pracovať všetky svoje zmysly tým, že budete venovať veľkú pozornosť svojmu okoliu. Pri chôdzi vnímajte zvuk podlahy a dávajte pozor na všetky malé pohyby a vnemy.

Naučte svoje dieťa už od útleho veku uvedomovať si a užívať si svet okolo seba

Dieťa ázijské malé dievčatko voňajúce kvetinou v záhrade

Môžete tiež skúsiť zdvihnúť malý kameň alebo sa dotknúť rastliny alebo kvetu. Dávajte si pozor na chrobáky alebo vtáky. Nájdite si chvíľu na to, aby ste si kľakli a dotkli sa zeme. Kráčajte s rozvahou a všímajte si všetko. Všimnite si všetky malé detaily.

Chôdza je úžasná činnosť zmierňujúca stres, pretože pomáha vyčistiť myseľ a podnietiť kreatívne nápady. Skúste ísť na safari, keď bude vaše dieťa frustrované a budete prekvapení, ako dobre funguje.

Pripojte sa a vychutnajte si dotyk trávy

Cvičenia všímavosti pre deti Dychové cvičenia

Cvičenia všímavosti pre deti: Napínanie a uvoľnenie svalov

Napínanie a ochabovanie svalov je činnosť, ktorá uvoľňuje myseľ a telo.

Pri tomto cviku jemne stiahnete a uvoľníte každú väčšiu svalovú skupinu. Najlepšie výsledky dosiahnete stiahnutím každého svalu na päť sekúnd.

Toto cvičenie všímavosti je ideálne pred spaním, pretože pomáha telu zmierniť napätie. Nechajte svoje dieťa vyskúšať si tento cvik v ľahu.

Začnite od nôh, jemne stlačte svaly na chodidlách tak, že ich napnete a potom ich opäť pomaly uvoľňujete. Môžete tiež ukazovať prstami hore a potom späť.

Potom na päť sekúnd stlačte veľké svaly lýtok a potom ich jemne uvoľnite. Vypracujte sa po tele tak, že stiahnete a uvoľníte hamstringy na päť sekúnd.

Všimnite si, o koľko pokojnejšie sa už cítite.

Opakujte svalové napätie a uvoľnenie svalov jeden po druhom

Cvičenia všímavosti pre deti precvičujúce si všímavosť

Ďalej sa stiahnite a uvoľnite boky a glutety. Môžete to urobiť aj tak, že napnete nohy a potom uvoľníte napätie.

Ďalej stiahnite žalúdok a hrudník a jemne uvoľnite. Cítite vlnu relaxácie, ktorá vami prechádza.

Teraz pomaly zovrite obe ruky v pästi a silno ich pritlačte k sebe asi na päť sekúnd, potom pustite. Ruky a ruky narovnajte, kým ich pevne zovriete, a potom ich uvoľnite.

Nakoniec zamerajte svoju pozornosť na krk a ramená. Ramená priložte k ušiam, zvierajte päť sekúnd a potom uvoľnite. Urobte to ešte niekoľkokrát a pocíťte jemné uvoľnenie.

Dvakrát alebo trikrát jemne presuňte hlavu zo strany na stranu a potom relaxujte.

Táto aktivita je skvelým spôsobom, ako precvičiť všímavosť a môže vášmu dieťaťu pomôcť dobre sa vyspať.

Po tomto cvičení zaspíte hlboko a pokojne

Cvičenia všímavosti pre deti Cvičenie pred zaspaním

Konečne

Každodenné činnosti sa dajú zmeniť na cvičenia všímavosti pre deti. Vy a vaše dieťa sa môžete venovať všímavosti uprostred akejkoľvek bežnej činnosti. Môžete dokonca povzbudiť svoje dieťa, aby jedlo s rozvahou alebo si prečítalo knihu, pretože akúkoľvek činnosť je možné vykonávať s rozvahou. Najdôležitejšou vecou všímavosti je byť tu a teraz – žiť svoj život a nájsť si čas na to, aby ste si užili svet okolo seba.

Vyskúšajte vyššie uvedené cvičenia všímavosti so svojim dieťaťom sami

Cvičenia všímavosti pre deti Dýchacie cvičenia všímavosti