Cvičte doma alebo ako sa udržať v dobrej kondícii počas koronavírusovej krízy

Cvičenie doma je pre mnohých ľudí lepšou alternatívou v porovnaní s posilňovňou. V pohodlí vášho domova sa necítite vystrašení inými ľuďmi. Nestrácajte čas jazdou do telocvične alebo do parku. Samozrejme, má to rovnako veľa nevýhod. Nemôžete ísť plávať a zaobísť sa bez čerstvého vzduchu, čo by bolo dobré aj pre vaše zdravie. Napriek tomu je väčšina z nás príliš zaneprázdnená, aby si našla čas na podobné činnosti aj v bežné dni.

Všeobecne je teda dobré mať cvičebný program doma.

Kľúčom k úspechu je predovšetkým dobre si naplánovať školenie doma a vykonať ho kvalitatívne. Nemáme v úmysle vytvárať pre vás konkrétny športový plán. Podľa nášho názoru by to malo byť vysoko individuálne. Ponúkame skôr prehľad o rôznych stratégiách a spôsoboch, ako sa udržať doma v dobrej kondícii. Nasledujúce obrázky a videá však poskytnú niekoľko veľmi konkrétnych tipov na školenie.

Využite krízu, aby ste sa dostali do kondície!

Cvičenie brucha doma

Teraz je načase zistiť, že vás tento šport baví!

Šport a cvičenie sú pre každého prirodzené. Pre väčšinu z nás nie sú nijako ťažké. Každý, kto tvrdí opak, sa určite stal obeťou niektorých mýtov o športe a cvičení. Možno je to tak aj vo vašom prípade?

Teraz je načase tieto mýty odhaliť. Nútené sedenie doma počas karantény vám dáva možnosť zistiť, že na dosiahnutie dobrých výsledkov nepotrebujete príliš dlhé a silné pôsobenie. V každodennom živote, keď idete na prechádzku, cvičíte v práci alebo pracujete na záhrade, potrebujete tréning raz alebo dvakrát týždenne, aby ste sa skutočne udržali vo vynikajúcej forme..

Nepotrebujete príliš veľa času!

Ak ste stále doma, ako teraz v čase koronavírusovej krízy, potrebujete každý deň niekoľko minút. Ak nemáte žiadne tréningové skúsenosti, na začiatok stačí 15 minút. Akonáhle si na to zvyknete, začne to byť zábava. Potom by ste prirodzene dostali chuť zlepšiť sa a predĺžiť trvanie školenia. Zvlášť pri joge a pilates by sme odporučili začať s dlhším cvičením, okolo 20 až 30 minút. Ale aj v tomto prípade môže byť 15 minút na začiatok veľa.

Nepotrebujete nutne drahé príslušenstvo

stolička doma športuje doma

Akému športu by ste sa chceli doma venovať??

Keď ste doma sami, často máte pri športe problémy s motiváciou. Preto by hlavným kritériom pre výber programu mala byť atraktivita športu. Máte radšej dynamické cvičenia, rýchle a efektívne cvičenia alebo skôr jogu alebo pilates? Všetky tieto štýly pohybu fungujú rovnako dobre, ak sú urobené skutočne dobre. Ak sa vám podarí svaly poriadne napnúť, poriadne ich namáhate. Ak dokážete cvičiť jogu a pilates skutočne dobre, dosiahnete veľmi dobré výsledky. Často krát ste rovnako dobrí ako v posilňovni. Teraz sa pozrime na výhody a nevýhody jednotlivých školení. Ponúkame tiež ďalšie tipy, ktoré prispievajú k čo najefektívnejším výsledkom.

Niektorí ľudia trénujú doma oveľa lepšie

Cvičenie doma so stoličkou

Vysoko účinný kardio tréning doma

Na super dynamický a účinný kardio tréning zvyčajne potrebujete trochu viac miesta. Podlaha by navyše nemala byť klzká. Určite nechcete, aby ste do niečoho narazili alebo spadli a zranili sa? Ďalej by mala byť miestnosť veľmi dobre vetraná. V ideálnom prípade by ste mali otvoriť aspoň jedno okno. Ak doma športujete, vybrané cviky by mali byť schopné vykonávať v rozmedzí 1,5 až 2 metre. Pri tom by ste mali určiť, ktoré typy cvičení vás baví vykonávať najefektívnejšie a najefektívnejšie. V stoji by ste mohli zapracovať aj na všetkých svalových skupinách. Existujú však aj rovnako dobré cvičenia, ktoré je možné vykonávať zo zeme.

Každé cvičenie zahŕňa namáhanie brušných svalov. Ako sa zachrániť pred traumou!

Ženy trénujúce šport doma

Cvičenia pre konkrétne svalové skupiny

Nie všetci sú priaznivcami aktívneho kardio tréningu. V tesnom priestore je to skutočne dosť ťažké. V takom prípade by sme vám odporučili, aby ste boli v rôzne dni rôzne svalové skupiny zaviazať sa. Nájdite cvičenia, ktoré ich zaťažia, a vytvorte si plán. Osobitnú pozornosť treba venovať tréningu brucha a pásu. Táto oblasť nášho tela je vo všeobecnosti najviac namáhaná. Musí sa to však urobiť správnym spôsobom, aby ste sa pri tom nezranili. Bez ohľadu na to, či robíte cvičenia pre nohy alebo ruky, je nevyhnutné, aby ste veľmi silne napínali brušné svaly. Na jednej strane to zaisťuje stabilitu. Navyše túto časť tela aj viac namáhate a veľmi dobre si ju vytvarujete. Ak by ste sa držali tohto pravidla, naozaj ťažké cviky na brucho by ste museli vykonávať menej často. Okrem toho by pre vás boli vždy jednoduchšie.

Činky môžete vynechať alebo ich nahradiť fľašami

Šport doma pre nohy

Jóga a pilates

Pri domácom cvičení by bola asi najvhodnejšia joga a pilates. Na takéto situácie ste prakticky stvorení! Ale nesnažíme sa vás presvedčiť, aby ste to urobili, pretože každý má svoje vlastné preferencie. Túto možnosť by ste však nemali zahodiť ľahkou rukou. Cvičenie jogy a pilatesu mnohí považujú za príliš ľahké a to je nesprávne. V skutočnosti sú super účinné, keď ich robíte sústredene a podľa pokynov trénera. Zvláštnosťou je, že nájdete obtiažnosť, ktorá dobre vyhovuje vašej aktuálnej forme. Na joge a pilates je dobré, že telu i mysli doprajete aj duševný relax.

Statické polohy z jogy a pilates sú často najefektívnejšie

Cvičenie na posilnenie chrbta doma

Zlepšite svoje stravovacie návyky cvičením

S plným bruchom sa športovať nedá. Nemali by ste byť ani hladní a bez energie. Ak by ste cvičili pravidelne každý deň doma, automaticky by ste si štruktúrovali svoje stravovacie návyky. Inak vám bude pravdepodobne zle … To nechceme! Ráno by bolo najvhodnejšie na aktívne cvičenia. Najlepšie je začať s tým asi dve hodiny po tom, čo vstanete. Po cvičení by ste nemali jesť žiadne jedlo asi hodinu. Pite veľa vody, ale nielen pred cvičením a počas cvičenia. Hodinu pred a bezprostredne po skončení cvičenia môžete piť veľa tekutín.

Prakticky vždy precvičíte brušné svaly!

Športujte preč s brušným tukom doma

Pamätajte si: Bez ohľadu na to, ako dobre cvičíte, nezlepšujte svoju formu bez správnych stravovacích návykov!

Zvlášť, keď ste celý deň doma, môže mať zmysel obísť sa bez niektorých vecí. Jedzte prosím menej bieleho chleba, mliečnych výrobkov a cukru! Ak si vyberiete chudé mäso, nahraďte ho častejšie rybami alebo vegetariánskymi a vegánskymi alternatívami. Vo všeobecnosti obmedzte výdatné jedlá. Skúste tiež obmedziť počet rýchlych sacharidov. Správny počet jedál je pre každého iný, ale vy už máte vplyv na to, čo jete! Nájdete tu aj ďalšie tipy na zdravé stravovanie počas koronavírusovej krízy!

Nájdite si svoje obľúbené cvičenie a budete sa ho držať dlhšie!

Cvičenie doma Trénujte svalové skupiny

Príslušenstvo

Činky, športové loptičky, podložky na jogu, športové laná sú len malou súčasťou športových doplnkov. Existujú rôzne teórie, do akej miery sú všetky tieto nevyhnutné. Existujú protichodné názory, najmä na činky a iné umelé pomôcky na dodatočné namáhanie svalov. Viacerí odborníci sa domnievajú, že je to dôvod, prečo máme s kĺbmi stále viac problémov. Navyše ide o dodatočné náklady na položky, ktoré potom jednoducho hodíte niekam do kúta a nepoužijete. Dobré video pokyny tiež poskytujú tipy na výmenu príslušných položiek. Jógovú podložku je možné nahradiť napríklad niekoľkými prikrývkami. Namiesto činiek môžete použiť fľaše. Na školení by sa dali využiť aj knihy, rôzne kusy nábytku, schody. Uchopte teda príslušenstvo, ak ho považujete za skutočne užitočné. Spoľahnite sa však na menej a dobre vybraných článkov.

Najlepšie je trénovať ráno!

Šport doma, veľmi dobrý nápad, muži

Záverečné rady

Náš tip je: Najprv zistite, akému športu sa budete doma venovať. Držte sa ho aspoň týždeň. Potom by ste sa mohli odmeniť skvelým športovým zdrojom! Jednoducho vám to spraví náladu a dodatočne vás to namotivuje.

Existuje široká škála jednoduchých cvičení 

Šport doma je skvelým cvičením pre domácnosť

Uistite sa, že posilníte chrbát! V sede je v dvojnásobnom strese. 

Šport doma Cviky na chrbát a zadok

Prakticky tak môžete tónovať celé telo 

Cvičenie pre ženy doma

Niektoré doplnky stoja za to! Vyberte si to však kriticky.

Šport doma inovatívne príslušenstvo

Teraz môžete objaviť svoj športový talent 

Šport doma Cvičenie od podlahy

Pohovku je možné veľmi dobre využiť

Cvičenie na sedačke. Šport doma

Mnoho cvikov je vhodných aj pre tehotné ženy 

Cvičenia pre tehotné ženy, ktoré športujú doma

Toto cvičenie jogy podporuje dobrý spánok

Jóga a pilates pre lepší spánok Cvičte doma