Dehydratácia: prečo by ste mali piť tekutiny?

Mnoho ľudí zabúda alebo nemá vo zvyku piť dostatok tekutín. To môže viesť k dehydratácii. To môže následne spôsobiť množstvo zdravotných problémov: bolesti hlavy, únavu, svalové kŕče, problémy s obličkami atď. Ale koľko tekutín by ste mali denne vypiť a musí to byť iba voda, aby ste sa cítili dobre a zdravo? Je to zaujímavá a rozsiahla téma, o ktorej sa dá dlho hovoriť! Radi by sme sa však zaoberali najdôležitejšími skutočnosťami a poskytli vám niekoľko cenných tipov, aby ste zostali v dobrom zdraví.

nedostatok tekutín vypite veľa vody

Pitná voda je životne dôležitá!

Všetci vieme, že naše telo pozostáva hlavne z vody: asi 60% našej celkovej hmotnosti tvorí voda! Niektoré z funkcií vody v tele a jej dôležitá úloha v našom zdraví sú stručne zhrnuté takto:

  • Transportná funkcia – Voda transportuje všetky dôležité živiny a vitamíny do jednotlivých buniek a kontroluje vylučovanie toxínov.
  • Regulátor teploty – Ak ste chorí a máte pri športovaní horúčku alebo sa veľa potíte, voda v tele reguluje našu telesnú teplotu prostredníctvom potu. Perličky potu na koži pôsobia chladivo.
  • Voda má ochrannú funkciu pre vnútorné orgány!

Na to, aby ste prišli o telesnú vodu, sa nemusíte len fyzicky namáhať. Aj pri sedení, čítaní alebo dokonca spánku stratíme až 2,5 litra denne. Ak nie je táto strata kompenzovaná pitím, zásoba živín a kyslíka v tele nemôže správne fungovať.

Nemusíte len piť vodu

Vlastne by sa mal každý rozhodnúť sám, čo má rád a ako prijímať tekutiny. Voda je samozrejme pre naše telo ideálna na pitie. Ale aj ovocné a bylinkové čaje bez cukru dobre uhasia smäd! Zásobte sa teda dostatkom neperlivej minerálky, čajov, džúsov alebo čohokoľvek, čo máte radi, aby ste mali tekutinu vždy po ruke. A aby ste ťažké fľaše a škatule nemuseli vláčiť, môžete si ich obliecť www.allyouneedfresh.de objednajte a nechajte si ho doručiť priamo k vám domov.

piť čaj piť vodu nedostatok tekutín

Vodu majte vždy po ruke

pite veľa vody s nedostatkom tekutín

Koľko tekutín by ste mali vypiť??

Príjem tekutín v ľudskom tele by mal byť najmenej 1,5 litra denne. Zvyšok sa prijíma pevnou stravou. Každý je však iný a rovnako je na tom aj denná potreba vody. Tu je vzorec, ktorý vám pomôže vytvoriť si vypočítajte osobné požiadavky na vodu.

Viac tipov

Mali by ste tiež vziať na vedomie, že telo počas cvičenia produkuje viac tepla, a preto by ste mali tiež konzumovať viac vody.

Ľadovo studeným nápojom by ste sa mali vyhýbať, aj keď sú horúce. Tie naše telo zbytočne namáhajú, pretože najskôr musí priviesť studenú tekutinu do telesného tepla a vy sa potíte viac ako predtým.

S pitím tekutín by ste to však nemali preháňať, aby ste predišli nadmernej hydratácii. To môže viesť k opuchu tela (kvôli nahromadenej vode) a zrýchlenému srdcu. To sa však často stáva u ľudí s ochorením obličiek, srdca a pečene. U zdravých ľudí v skutočnosti neexistuje žiadne riziko, pretože prebytočná tekutina je vylučovaná telom.

Záver: Ľudia so zdravotnými problémami by sa mali poradiť s lekárom o tom, koľko vody by mali denne vypiť. Všetci ostatní by mali dostať dostatok tekutín. Môžete dokonca vyvinúť rituál, ako je napríklad vypiť pohár vody, keď sa vrátite domov.

Zostaňte v najlepšom zdraví a vyhýbajte sa dehydratácii, ako najlepšie viete!

 nedostatok tekutín pite vodu zdravo

piť kávu nedostatok tekutín piť vodu

piť šťavy nedostatok tekutín piť vodu