Do it veggie – najlepšie zo sezóny na vegetariánske jesenné grilovanie

Aj ten najvehementnejší zástanca filozofie „iba mäso na grile“ by si mal už teraz uvedomiť, že príprava jedál na drevenom uhlí alebo plyne už dávno nie je doménou mäsožravcov. A správne, pretože zelenina a ovocie nie sú ideálne len ako prílohy, ale aj ako grilované jedlá. Aj bez mäsitého doprovodu sú základom pre všetky druhy chutných a chutných jedál. Sezónny kalendár, ktorý poteší fanúšikov vegetariánskych grilovačiek súčasnými hviezdami oddelenia zeleniny a ovocia – taktiež (alebo: najmä) na jeseň, zaisťuje rozmanitosť.

Grilované zeleninové špízy s cherry paradajkami, reďkovkami, paprikou a cibuľou s čerstvým kôprom na grilovacej panvici

Toto nie je koniec … grilovacej sezóny

Je pravda, že grilovanie je pre väčšinu ľudí jednoznačne letnou záležitosťou. To je len logické, koniec koncov, poveternostné podmienky sú potom najvhodnejšie na prípravu jedla pod holým nebom. Ale kto vlastne ustanovil to grilovanie by malo byť len niečo pre teplé sezóny? Napokon, nie je to tak, že by lahôdky čerstvo pripravené nad plameňom chutili len vtedy, keď je príjemná vonkajšia teplota.

Okrem toho jeseň ponúka aspoň jeden alebo druhý útulný večer ako stvorený na grilovanie. V opačnom prípade bundy alebo neustála blízkosť grilu pomáhajú, ak je túžba väčšia ako vysoké teploty vonku. V najhoršom prípade si jesenný grilovací večer v zásade vyžaduje trochu viac námahy pri príprave, ale tiež iba s ohľadom na vybavenie zodpovedného grilovacieho majstra. Vďaka výberu sezónnej zeleniny a ovocia, ktoré jesenné zásoby dodávajú, je zostavenie vegetariánskeho grilovacieho menu ešte jednoduchšie.

Stručne predstavené: hviezdy sezóny

Ako som už povedal, jeseň napĺňa zberné a nákupné koše množstvom chutných jedál, ktoré sú práve v sezóne – a teda ešte sviežejšie a chutnejšie. Medzi nimi je samozrejme niekoľko zástupcov, ktorí sú teraz k dispozícii po celý rok. Je však veľmi pravdepodobné, že najskôr musia vstúpiť do krajiny mimo sezóny, pričom sezónne výrobky je v súčasnej dobe možné získať aj z regiónu. Rozhodne výhoda pre uvedomelejší pôžitok z grilovania.

infografika pre vegetariánov

Čo je tiež celkom jednoduché, pretože vegetariánske grilovanie nie je žiadna mágia. Základné pravidlá? Sotva stojí za zmienku, dovolené je len to, čo máte radi (alebo v tomto prípade chutí). Z čisto praktických dôvodov je najlepšie vyhnúť sa príliš šťavnatej zelenine a ovociu. Prax však ukazuje aj v tomto bode – pred plameňmi nie je ušetrený ani melón alebo ananás. Nejde samozrejme o jesenné ovocie z regiónu. Alebo ovocie sezóny. Potom by bolo lepšie vrátiť sa k tomu, čo je v súčasnosti skutočne trendy.

Zelenina vhodná na grilovanie

tekvica

Prichádza včas, aby odfarbil listnaté stromy farba v jesennej kuchyni s tekvicami. Bohatý pomaranč z Hokkaido by nemal oslniť vegetariánov grilovacími ambíciami, pretože orechovo o niečo menej nápadná farba môže zabodovať aj po stránke chuti. Mimochodom, nielen v takmer tradičnej forme polievky. Jadrové, nakrájané a marinované, obaja zástupcovia sú skutočnou konkurenciou pre steaky a podobne. A k tomu zdravý: Okrem kulinárskeho pôžitku sú na vrchole aj vitamíny, minerály a vláknina.

do-it-veggie-ilustrácia-2

huby

Ďalšou jesennou klasikou sú – huby. Kolektívna exkurzia do najbližšieho lesa na to nie je potrebná, aj keď vidina čerstvých, samozberaných húb, hríbov alebo lišiek je určite mimoriadne lákavá. Je však veľmi nepravdepodobné, že by bola daná možnosť, a preto je útechou, že huby sa dajú aj pohodlne kúpiť.

Odvtedy je už len malý krôčik k príprave na grile. Mimochodom, veľký brat húb, ktorý má melodický názov „Portobello“, je ideálny pre: Je jedným z obľúbených nielen kvôli svojej veľkosti. bezmäsité alternatívy pre vegetariánske a vegánske hamburgery. Využitie húb je teda rozmanitejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Kukurica

Kto by ich nepoznal, klišé grilovačky z amerických filmov a seriálov, v ktorých sa ako príloha podáva tradične kukurica potiahnutá maslom na klasu? V súčasnosti je ešte posledná príležitosť získať pôvodne stredoamerickú zeleninu čerstvo zozbieranú a urobiť z nej súčasť vlastného grilovacieho večera – a najlepšie rýchlo, pretože nespracovaná kukurica v skutočnosti nemá dlhú trvanlivosť.

Kukurica, kukurica, kukurica pochoduje – priamo na gril

Rovnako ako tekvica, klasy poskytujú rôzne vitamíny a minerály a tiež obsahujú vysokokvalitné bielkoviny. Mimochodom, opäť príležitosť priniesť radosť a zdravie pod jednu strechu, a to rôznymi spôsobmi.

Ovocie nie je tabu

Jablká

To, čo mnohí už zabudli na celý rad rôznych odrôd jabĺk, ktoré sú k dispozícii po celý rok: Niektoré z nich sú v skutočnosti zrelé na zber iba na jeseň. Na rozdiel od Summerred a Pirus (obe patria k letným odrodám) alebo Cox Orange (čo je zimná odroda) sú klasickými jesennými jablkami známe odrody ako Jonagold, Boskoop alebo Elstar.

Čo nemusí, akokoľvek sľubne to znie, nemusí skončiť ako prísada do koláča. Gril je tiež úplne predstaviteľnou alternatívou k jablkám.

Hrušky

Na rozdiel od jabĺk sú hrušky k dispozícii skutočne iba na jeseň, čo by samo o sebe malo byť dostatočným dôvodom na to, aby ste využili ich dostupnosť. Na jednej strane preto, že sú zdravé, to znamená bohaté na vlákninu, bohaté na vitamíny a minerály, ale ľahšie stráviteľné kvôli nižšiemu obsahu ovocných kyselín. Okrem toho sú v kuchyni všestranní, pretože sa hodia k sladkým i slaným jedlám. Minimálne dovtedy, kým nemali predtým ísť po ceste všetkého chutného ovocia.

Sladké alebo slané? Hruška dokáže oboje

Marhule

Dózy na konzervovanie sa na jeseň opäť vybalia, pretože potom začína ročná sezóna konzervovania. Znova a znova na predných sedadlách: marhule. Pritom sú prevažne najlepšími kandidátmi na džemy. Alebo len tak zdravé občerstvenie medzi tým. Rovnako ako všetky druhy ovocia, aj marhule závisia od správneho času dozrievania: malé kôstkové ovocie rozvíja svoju sladkú chuť iba vtedy, keď je dostatočne zrelé, inak je dužina múčna a suchá, a preto je výrazne menej chutná. Potom nie sú žiadna zábava ani na grile – kde vlastne majú svoje miesto.

Dlhodobé hity

Väčšinou je to myslené neúctivo, ale nie je pochýb o tom viac ako zrnko pravdy: Nemecko je krajinou zemiakov. Pomenovanie obyvateľov podľa hľuzy nemusí byť obzvlášť pekné, ale na základe ich popularity určite existujú menej lichotivé porovnania – a koho zaujímajú takéto národné klišé, pokiaľ ide o niečo oveľa dôležitejšie, ako je dobré jedlo.?

Napriek tomu, že má podobný názov, má veľmi jedinečný charakter: sladký zemiak nie je len zmenou chuti oproti konvenčným zemiakom

s zemiak

Zemiaky a sladké zemiaky

To zahŕňa, nie nevyhnutne, ale nie malý počet jedál, zemiaky. Už len preto, že sú tak všestranné a všestranné. Čo mimochodom platí len málo pre sladké zemiaky, ktoré sú príbuzné iba v názve. Už dávno nie sú exotickí, aj keď ich v tejto časti oddelenia zeleniny väčšinou stále nájdete. Nič to nemení na skutočnosti, že zemiaky sú tiež takmer vždy k dispozícii, a tak poskytujú rozmanitosť príloh. Okrem iného za to môže aj výrazne odlišný chuťový zážitok v porovnaní s konvenčnými zemiakmi.

Na hlavný chod

Dosť bolo teórie, je čas na praktickú časť. Preto prejde priamo na gril bez ďalšej preambuly.

 

# Jesenná klasika na grile: tekvica

Grilovaná tekvica s bylinkovou ryžou

Pre 4 osoby | medzi 30 a 60 minútami približne 320 kcal na porciu

Suroviny 150 g ryže s dlhými zrnami 1 tekvica Hokkaido (asi 700 g) 250 g paradajok slivky 2 bio limetky 4 lyžice olivového oleja 2 lyžice kari pasty 1 lyžica masla 1 zväzok jarnej cibuľky ½ zväzku rozmixovaných byliniek (napr. Bazalka, pažítka a citrónový balzam) soľ nové korenie z mlyna

Grilovaná zelenina namiesto polievkovej zeleniny: Namiesto vloženia do hrnca môže tekvica skončiť aj na grile

do-it-veggie-figúrka-6

príprava

1 | Ryžu uvarte obvyklým spôsobom – priveďte k varu s dvojnásobným množstvom vody a soli a prikryte ju 15 až 20 minút na miernom ohni..

2 | Medzitým umyjeme tekvicu, prekrojíme ju na polovicu a lyžičkou vyberieme semienka. Hokkaido je vítané, aby si misku nechal. Potom nakrájajte asi 1 centimeter široké plátky. Jarnú cibuľku umyjeme a pozdĺžne prekrojíme na polovicu. To isté urobte s paradajkami. Limety musíme umyť horúcou vodou, jednu potom nakrájame na kolieska a druhú stlačíme.

3 | Len čo je gril dostatočne horúci, potrieme rošt olivovým olejom a dáme na časť zeleniny (tekvicu, jarnú cibuľku a paradajky). Celé to grilujeme asi 5 minút, niekoľkokrát obrátime, zľahka osolíme, okoreníme a pokvapkáme limetkovou šťavou. Krok 3 opakujte, kým nebude všetka zelenina pripravená.

4 | Bylinky umyjeme, osušíme a nakrájame nadrobno, pridáme k ryži spolu s maslom. Môžeme podávať s kari pastou a limetkovými kúskami ku grilovanej zelenine.

Tekvicový kečup

Asi na 750 ml | asi 90 minút

700 g tekvice Hokkaido 500 g úplne zrelých paradajok 2 cibule 2 strúčiky cesnaku 1 kus zázvoru (asi 10 g) 4 lyžice cukru 5 lyžíc bieleho vínneho octu 1 štipka kajenského korenia soľ nové korenie z mlyna

príprava

1 | Tekvicu nakrájame na kocky. Paradajky krátko blanšírujte, opláchnite a ošúpte. Potom prekrojte na polovicu, odstráňte stopky a semená a dužinu tiež nakrájajte na kocky. Vložte do hrnca s tekvicou.

2 | Cibuľu, cesnak a zázvor ošúpeme, nakrájame na kocky a pridáme do hrnca. Vmiešajte cukor, soľ a korenie. Celé to varíme na miernom ohni 45 minút.

3 | Všetko rozmixujte pomocou mixéra a dochuťte octom, soľou a cukrom. Potom kečup necháme dusiť ďalších 15 minút. Medzitým si pripravte fľaše alebo poháre na plnenie, aby sa kečup mohol ihneď uložiť.

# Starý priateľ s novým názvom: huba portobello

Plnené huby portobello z grilu

Pre 2 osoby | asi 45 minút

Suroviny: 4 huby portobello 1 paradajka zo srdca 2-3 krajce chleba 1 strúčik cesnaku 1 cibuľa 100 g syra feta 1 lyžička nového korenia 2 lyžice balzamikového octu 6 lyžíc olivového oleja čerstvá bazalka soľ a korenie

Dobre naplnené Portobello je oveľa viac než len vegetariánska príloha

do-it-veggie-figúrka-7

príprava

1 | Cibuľu a cesnak ošúpeme a nakrájame nadrobno, to isté urobíme s paradajkou a chlebom. Ovčí syr nakrájajte, bazalku umyte a nakrájajte.

2 | Cibuľa, cesnak a kocky chleba sú opražené dozlatista na olivovom oleji a potom môžu vychladnúť. Potom ich zmiešame s paradajkami, ovčím syrom, novým korením a balzamikovým octom a dochutíme soľou a korením.

3 |Portobello očistíme, zbavíme stonky a tmavých lamiel a potom nalejeme na huby plnku. 8 až 10 minút nepriameho tepla na grile by malo stačiť. Na záver už len plnené šampiňóny zalejte bazalkou.

Portobello hamburger

Na 4 porcie | 45 minút | 573 kcal na porciu

Ingrediencie 4 huby portobello 4 veľké hamburgery 2 strúčiky cesnaku 2 paradajky 60 g rukoly 8 PL olivového oleja 4 PL kozieho smotanového syra 1 ČL jemne nastrúhanej bio citrónovej kôry 4 ČL majonézy 4 ČL hrubej horčice 6 stoniek tymianu 1 vetvičky rozmarínu Soľ, korenie a hnedý cukor

Nielen kvôli svojej veľkosti je Portobello ideálny ako vegetariánska alebo vegánska karbonátka

Dve huby portobello marinované a grilované s purpurovou cibuľkou

príprava

1 | Listy tymianu a rozmarínové ihly natrháme a najemno nasekáme, rovnako ako cesnak. Všetko zmiešajte v miske so 4 lyžicami olivového oleja a citrónovou kôrou, ochutte korením. Odstráňte stonky húb a naplňte viečka po 1 čajovej lyžičke bylinkovej zmesi. Grilujte na naplnenej strane na strednom ohni 10 minút, potom otočte a varte huby ďalších 8 až 10 minút. Nalejte zvyšok bylinkovej zmesi.

2 | Raketu umyte a osušte. Na tanieri zmiešajte polovicu čajovej lyžičky soli, cukru a korenia. Paradajky rozpolíme na polovicu, nakrájané plochy vtlačíme do koreninovej zmesi. Potom smažte na nepriľnavej panvici s 2 lyžicami olivového oleja na narezanom povrchu 1 minútu. Krátko otočte a potom rozložte na huby.

3 | Rolky rozkrojte a opečte ich so zvyšným olejom na panvici dozlatista. Spodné polovice potrieme smotanovým syrom, obložíme hubou a rukolou a dochutíme soľou a korením. Horné polovice žemle potrieme majonézou a horčicou, položíme na huby a – hotovo.

# Jedlík chce: Kukuricu

Suroviny: 1 kukurica na klasu, predvarená * 1 vykôstkované jalapeño 1 polievková lyžica majonézy 1 polievková lyžica kyslej smotany ¼ lyžičky strúhaného cesnakového parmezánu trochu citrónovej alebo limetkovej šťavy údená papriková soľ

Kukurica v mexickom štýle na klasu z grilu

Na 1 porciu | asi 45 minút * Kukurica na klasu nemusí byť nutne predvarená, ale predlžuje to čas varenia na grile. Pri predvarení nezabudnite: do vody na varenie pridajte iba cukor a maslo, pretože soľ robí kukuricu tvrdou. Mimochodom, 15 minút varenia by malo stačiť.

Kukurica z klasu sa môže stať skutočným chuťovým zážitkom s malým úsilím – napríklad v mexickej verzii

Lahodná grilovaná mexická kukurica s čili, koriandrom a limetkou

príprava

1 | Kukuricu na klasu pražíme asi 15 až 20 minút.

2 | Do tej doby jalapeño uvaríme a nakrájame nadrobno. Parmezán nastrúhame a zmiešame s práškom papriky. Potom tiež primiešajte majonézu a kyslú smotanu a dochuťte soľou, cesnakovým práškom a citrónovou alebo limetkovou šťavou.

3 | Hneď ako bude kukurica dostatočne opečená, vyberte ju z grilu a potrite zmesou majonézy a kyslej smotany. Potom posypeme parmezánom a kockami jalapeño a podávame.

Salsa z praženej kukurice

Na 4 porcie | asi 45 až 60 minút

Suroviny 1 kukuričný klas 1 veľká paradajka 2-3 tomatillos 2-3 veľké chilli 8 strúčikov cesnaku 1 cibuľa 2 lyžice rastlinného oleja koriander bylinková soľ a korenie

príprava

1 | Cibuľu ošúpeme a nakrájame na asi polcentimetrové plátky.

2 | Paradajka a ak chcete, aj to Tomatillos Grilujte na olejovanej hliníkovej fólii, ostatné suroviny môžete dať priamo na gril. Všetko pražte, kým kukurica, cesnak a cibuľa nezískajú svetlo hnedú farbu a paradajky a papriky sa neodlupujú.

3 | Potom nechajte čili papričky „vypotiť“ v uzavretom papierovom alebo plastovom vrecku asi 10 minút a potom vyberte semienka. Paradajky ošúpeme.

4 | Grilované suroviny nakrájame na jemné kocky a premiešame. Časť je možné tiež prečistiť, aby mala príjemnejšiu konzistenciu. Nakoniec nasekáme koriander a vmiešame, potom salsu dochutíme soľou a korením.

# Viac ako len prílohy: zemiak a jeho milí príbuzní

zálohované sladké zemiaky

Na 6 porcií | 30 minút | 584 kcal na porciu

Ingrediencie na batáty 6 batátov (každý asi 400 g) 3 lyžice olivového oleja 18 stoniek tymianu Soľ a korenie Prísady do kyslej smotany 200 g dvojitého smotanového syra 150 g crème fraîche 1 zväzok pažítky 1 lyžica rasce

príprava

1 | Batáty dôkladne umyte a položte na kus alobalu. Na každý zemiak pokvapkáme polovicou lyžice olivového oleja a navrch dáme 3 stonky tymianu, dochutíme soľou a korením. Zemiaky zabalíme a varíme na mriežke 20 až 25 minút.

2 | Ako prvý krok kyslej smotany opražte rascu na panvici (bez tuku) a po vychladnutí rozklepte v mažiari. Pažítku nasekajte. Šľahačkou v miske vymiešame krém crème fraîche a smotanový syr do krémova, zmiešame s rascou a pažítkou a znova dochutíme soľou a korením. Hotové batáty podávajte s kyslou smotanou.

Chcete alternatívu k bežným grilovaným zemiakom? Verzia Hasselbeck nie je len vizuálnou zmenou

Hasselback zemiaky s bylinkami na tanieri

Grilované zemiaky Hasselbeck

Na 4 porcie | asi 20 minút na prípravu, ďalších 50 minút na varenie

Suroviny 4 veľké zemiaky 4 strúčiky cesnaku 2 vetvičky rozmarínu 6 vetvičiek tymianu 40 g parmezánu 60 g iného syra podľa želania 3 lyžice strúhanky 2 lyžice masla 2 lyžice olivového oleja soľ a korenie

príprava

1 | Zemiaky ošúpeme a prekrojíme na polovicu. Potom v malých intervaloch nakrájajte na polovice zemiakov (aby sa nerozpadli). Pripravené zemiaky položte na grilovaciu dosku.

2 | Nasekajte tymian, rozmarín a strúčiky cesnaku, potom všetko nakrájajte v mažiari so štipkou soli a korenia. Zmiešajte s olivovým olejom a strúhankou a zmesou zalejte zemiaky. Syr najemno nastrúhame a vložíme medzi plátky zemiakov.

3 | Zemiaky varte na mriežke 40 až 50 minút do chrumkava. V prípade potreby v polovici času raz otočte.

(Nielen) na dezert

Čo by to bol za grilovací večer bez dezertu? Správne, veľmi neúplná záležitosť. Je preto veľmi praktické, že jesenné ovocie je obzvlášť vhodné na gril.

Ilustrácie

Obrázok 1: fotolia.com | © 3 000 zi

Obrázok 2: fotolia.com | © karepa

Obrázok 3: fotolia.com | © Titarenko

Obrázok 4: fotolia.com | © id-art

Obrázok 5: fotolia.com | © karepa

Obrázok 6: fotolia.com | © karepa

Obrázok 7: fotolia.com | © Brent Hofacker

Obrázok 8: fotolia.com | © lameeks

Obrázok 9: fotolia.com | © Brent Hofacker

Obrázok 10: fotolia.com | © Vankad

Obrázok 11: fotolia.com | © 5 sekúnd

Obrázok 12: fotolia.com | © nájdete ho tu

Obrázková grafika 1: fotolia.com | © Alekss

Obrázok 2: fotolia.com | ©id-art

Obrázok 3: fotolia.com | ©M.Dörr & M.Frommherz