Dôležité tipy pre používateľov L-theanínu

Čo je L-theanín?

L-theanín prvýkrát objavili japonskí vedci v polovici minulého storočia. Táto chemická zlúčenina pochádza z prírody, presnejšie hlavne z čajových lístkov a určitých húb. Chemická štruktúra môže byť veľmi podobná prirodzene sa vyskytujúcemu neurotransmiteru glutamínu.

Ďalším spôsobom, ako vysvetliť, čo to L-theanín je, môže byť definícia aminokyseliny. Aj keď sa táto látka nemôže vytvárať v našom tele, jej vlastnosti môžu byť pre myseľ a telo ľudí viac ako užitočné.

Výskum ukázal, že L-theanín ovplyvňuje ľudský mozog reguláciou hladín dopamínu a serotonínu. Užívatelia uvádzajú, že zážitok s L-theanínom zlepšil ich náladu, spánkový stav a celkovú pohodu. Vysvetlíme výhody podrobnejšie. Už hľadáte doplnok L-theanínu?

l-theanínový zelený čaj

Ako to funguje?

Už sme spomenuli podobnosť s glutamínom, ale viete, ako sa glutamín správa? V skutočnosti jeho funkčný proces pripomína funkčný základ L-theanínu. Aminokyseliny pomáhajú vysielať nervové signály do mozgu, takže L-theanín má vplyv na určité neurotransmitery. Medzi nimi možno spomenúť GABA alebo kyselinu gama-aminomaslovú, neurotransmiter, ktorý znižuje aktivitu nervového systému alebo inými slovami znižuje stres.

Niektoré zo štúdií tvrdia, že účinky L-theanínu stimulujú alfa vlny a zaisťujú udržanie duševného stavu. Táto zlúčenina navyše zvyšuje hladiny serotonínu a dopamínu, ktoré sú zodpovedné za emocionálny život, pokoj a jasnosť mysle..

l-theanín relaxuj

Výhody L-theanínu

  • Kognitívne zlepšenie

Kľúčovým termínom na opis účinkov L-theanínu je bezpochyby takzvaný „pokoj bdelosti“. Tento stav poskytovaný L-theanínom je už uznávaným podpisom tohto doplnku stravy. L-theanín vám pomôže zostať sústredený a aktívny počas dňa bez toho, aby ste sa cítili nervózni alebo nervózni. Vďaka tomuto účinku L-theanínu je doplnok L-theanínu veľmi obľúbený u ľudí, ktorí čelia psychicky namáhavým úlohám a potrebujú sa sústrediť bez rušivého vzrušenia. Chcete sa o tom dozvedieť viac? Prečítajte si tento článok.

Možno tiež pozorovať nárast pamäte, ale to sa prejaví až po mesiaci alebo dvoch. Dočasné osvietenie pamäti však nastáva bezprostredne po užití L-theanínu. Ak chcete zvýšiť účinky L-theanínu, skúste ho skombinovať s kofeínom. Táto kombinácia ešte viac zvyšuje produktivitu.

Meditácia l-theanine jogy

  • Regulácia spánku

Napriek zlepšeniu vašej koncentrácie, L-theanín môže tiež regulovať váš spánkový cyklus. Keď užijete L-theanín, zistíte, že zaspanie sa dá skutočne urobiť ľahko a bez rušenia. Podľa používateľov bude kvalita spánku lepšia, pretože L-theanín poskytuje v noci vnútorný pokoj. 

  • Úľava od stresu a ADHD

Ďalšou charakteristikou zážitku z L-theanínu sú jeho anxiolytické účinky; definícia tohto pojmu znamená úzkosť a zníženie stresu. Už sme spomenuli, že táto zlúčenina ovplyvňuje určité neurotransmitery ako GABA, serotonín a dopamín. Táto synergia zaisťuje užívateľovi pokoj a duševnú pohodu v stresových situáciách alebo dokonca pri určitých poruchách spojených s úzkosťou, ako je ADHD alebo schizofrénia. Štúdie ukázali, že L-theanín znižuje bežnú úzkosť u pacientov s už existujúcimi stavmi. Takýto efekt L-theanínu zaisťuje nielen pokojnejší stav, ale aj lepší spánok.

l-theanín proti stresu

  • Zlepšiť imunitný systém

Bol vykonaný určitý výskum o výhodách L-theanínu pre ľudské telo a imunitný systém. Výsledky potvrdili schopnosť L-theanínu chrániť niektoré orgány pred zápalmi a infekciami vrátane horných dýchacích ciest a črevného traktu. Používatelia však takmer nevšimnú takéto efekty.

  • Strata váhy

Táto výhoda súvisí s L-theanínom, ktorý sa nachádza v zelenom čaji. Konzumácia tohto nízkokalorického nápoja môže pomôcť zhodiť zbytočné kilá. Ako to funguje? Zelený čaj zanecháva určitú výdatnú chuť, ktorá prirodzene znižuje chuť do jedla. Niekedy môže byť zelený čaj dokonca kľúčom k ochrane ľudí pred obezitou, takže konzumácia tohto nápoja môže byť prospešnejšia, ako ste si mysleli.

  • Skríning rakoviny

Aj keď sa nenašli žiadne dôkazy o antioxidačných vlastnostiach L-theanínu, táto látka má priaznivý vplyv na liečbu rakoviny. Niektorí používatelia tvrdia, že konzumácia L-theanínu alebo presnejšie zeleného čaju spolu s chemoterapeutickými liekmi môže zvýšiť účinnosť chemoterapeutických liekov. Výhody zeleného čaju sú zrejmé. Ak vám tento nápoj ešte nechutí, odporúčame vám ho teraz skonzumovať.

  • Regulácia krvného tlaku

Je to dobrá správa pre ľudí, ktorí majú z času na čas vysoký krvný tlak alebo chronický vysoký krvný tlak. L-theanín môže znižovať vysoký krvný tlak, najmä v stresových situáciách. Ak však máte nižší krvný tlak, majte na pamäti, že L-theanín môže vašu situáciu ešte zhoršiť.

Výhody kapsúl l-theanínu

Vedľajšie účinky L-theanínu

 L-theanín patrí k nootropikám, u ktorých je riziko vedľajších účinkov nízke. Aj napriek tomu by ste si mali byť vedomí možných vedľajších účinkov, ktoré zaistia zachovanie vášho zdravia. V prvom rade by sme chceli opäť spomenúť riziko zníženia krvného tlaku. Ak máte hypotenziu, neužívajte L-theanín, aby ste predišli zhoršeniu stavu. Pre tých, ktorí majú nižší krvný tlak alebo majú u člena rodiny diagnostikovanú hypotenziu, odporúčame pred začatím užívania L-theanínu konzultovať s lekárom.

L-theanín môže interagovať s inými liekmi, niekedy môže byť táto interakcia škodlivá. Pred začatím používania L-theanínu sa preto vždy poraďte s lekárom. L-theanín sa navyše neodporúča tehotným alebo dojčiacim ženám a deťom.

Niekedy sa môžu vyskytnúť ďalšie vedľajšie účinky, ako je bolesť žalúdka, nevoľnosť alebo úzkosť.

Dávkovanie L-theanínu

Denná dávka L-theanínu sa pohybuje od 100 mg do 400 mg. Ak však máte tendenciu kombinovať ho s kofeínom, dávka by mala byť oveľa nižšia, okolo 12-100 mg L-theanínu a 30-100 mg kofeínu. Odporúčame vám, aby ste dodržiavali pokyny na použitie. Niektoré z nootropík by mali byť obmedzené. Ak nemôžete nájsť tieto informácie, vždy sa obráťte na výrobcu.

Ak plánujete používať L-theanín, začnite s najnižším odporúčaným dávkovaním a potom ho postupne zvyšujte. Tak zistíte, aké dávkovanie L-theanínu je pre vás to pravé a ako reaguje váš imunitný systém a mozog.

Na záver

L-theanín, rovnako ako väčšina ostatných nootropík, je dostupný vo forme tabliet alebo prášku, takže si môžete vybrať, ako ho budete konzumovať. Ak vám váš stav bráni vyskúšať L-theanín ako doplnok stravy, vždy môžete do svojho denného režimu pridať viac zeleného čaju.

l-theanínová relaxácia dobre spí