Domáce prostriedky na reguláciu chuti do jedla

Konečne dosiahnite požadovanú hmotnosť! Sen, ktorý poháňa mnoho žien a mužov – ale mnohým sa to nepodarí splniť. Čo im stojí v ceste, je, jednoducho povedané, ich apetít. Mnoho ľudí to pozná: Len pred hodinou ste šli von s priateľmi na čínštinu a už máte chuť na sladké. A najneskôr keď si večer pozriete napínavý film, túžba po papaní opäť narastie. Zdá sa, že hlad je nekonečný, aj keď ste sa už dostatočne najedli. Iní sa naopak cítia unavení a bezmocní – kvôli neustálej strate chuti do jedla odopierajú svojmu telu dôležité živiny.

V takýchto prípadoch nemusíte ísť priamo do chemicky vyrobených účinných látok z lekárne. Pomáha často skôr vedomý výber jedla. V nasledujúcom texte vám predstavíme niektoré potraviny, ktorými si môžete zdravo regulovať chuť do jedla.

Prírodné látky potláčajúce chuť do jedla

Ľuďom, ktorí majú pravidelnú chuť do jedla, môže často pomôcť Prechod na diétu s vyšším obsahom bielkovín. Existujú teórie, že pociťujeme hlad, kým sa nesplní naša potreba sacharidov, tukov a bielkovín. Pretože potraviny ako čipsy a čokoláda sotva obsahujú bielkoviny, ľudia sa ich môžu prejedať bez toho, aby sa cítili plní. Splňme teda cielene naše potreby bielkovín, rýchlejšie sa plníme. Vajcia, strukoviny, orechy a ryby sú dobrým zdrojom bielkovín. Ale aj ostatné potraviny pomáhajú znižovať chuť do jedla:

  • voda: Vlastná samozrejmosť – napriek tomu veľa ľudí zabúda piť dostatok vody vo svojom každodennom živote. Voda má 0 kalórií a napriek tomu sa budete cítiť rýchlejšie plní. Okrem toho stimuluje metabolizmus a tým aj zvyšuje spotrebu kalórií.
  • Zelený čaj: Tento čaj obsahuje rastlinné látky, ktoré pomáhajú zvýšiť hladinu hormónu cholecystokinínu potláčajúceho chuť do jedla. Viac informácií o chudnutí so zeleným čajom sme zhrnuli v tomto článku.
  • Jablká: Jablká zaplnia žalúdok, vďaka čomu sa budú cítiť sýte, ale zároveň budú mať nízky obsah kalórií. Obsahujú tiež pektín, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje chuti do jedla.
  • ľanové semienko: Pretože ľanové semená sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny, sú nielen extrémne zdravé, ale tiež sa budete cítiť dlhšie plní..

16793198472_0f9b8a6686_z

Práva k obrázku: Flickr Prosím Apple Obrázky DLG CC BY 2.0 Niektoré práva vyhradené

Chutné jedlá

Väčšina ľudí trpí nechutenstvom, ktoré je príliš veľké, než príliš malé, ale existujú aj prípady, keď sa postihnutí musia prinútiť jesť. Existuje mnoho možných príčin: choroby gastrointestinálneho traktu môžu viesť k strate chuti do jedla, rovnako ako cukrovka alebo duševné choroby. Nedávny výskum tiež ukázal, že narušenie endokanabinoidného systému môže tiež ovplyvniť pocit hladu, a tým podporiť rozvoj anorexie a anorexie. Lekárske extrakty z konope by mohli pomôcť pri takýchto poruchách príjmu potravy, že u postihnutých sa opäť vyvinie normálny pocit hladu. Existuje však aj množstvo domácich liekov na zvýšenie chuti do jedla, ktoré nevyžadujú predpis a ktoré sa dajú ľahko dostať v najbližšom supermarkete.. Medzi chutné jedlá patria:

  • Korenie ako škorica a zázvor: Vo všeobecnosti je užitočné, ak máte zníženú chuť do jedla Výraznejšie dochuťte pokrmy. To zvyšuje vôňu a chuť, vďaka čomu často pociťujete hlad.
  • horčica: Toto horké korenie stimuluje tráviace šťavy a tiež zvyšuje chuť do jedla. Čajová lyžička medzi jedlami robí zázraky.
  • Rôzne čaje: Mnoho druhov čajov stimuluje aj produkciu tráviacich štiav. Medzi druhy čaju, ktoré zabraňujú strate chuti do jedla, patria koriander, šípka, chmeľ a púpava.

6438482177_9764aa6df9_z

Práva k obrázku: Flickr Problémy s hmotnosťou A m o r e Caterinas CC BY-ND 2.0 Niektoré práva vyhradené