Efekt Maca – zázračná hľuza z Južnej Ameriky dodáva silu, lásku a radosť zo života

Trendové superpotraviny sú stále obľúbenejšie a už ich nájdete vo všetkých bio obchodoch, fitness kaviarňach a obchodoch so zdravou výživou. Zázračná hľuza ako vitalizujúci a chtíč zvyšujúci prírodný liek nie je zaujímavá len ako doplnok stravy pre súťaživých športovcov. Všestranné účinky Maca sú dôvodom, prečo rastlinu konzumuje toľko rôznych skupín ľudí bez ohľadu na vek a životný štýl. O tom, odkiaľ maca pochádza, na čo je údajne dobrá a ako ju konzumovať, si prečítajte nižšie.

Maca – hľuza pokladu z Južnej Ameriky

maca efekt prírodné afrodiziakum

Čo je maca?

Maca (Lepidium meyenii) je vlastne druh koreňovej zeleniny, ktorá patrí do čeľade „krížovitých“. Preto je príbuzný domácej reďkovky. Chuťovo je však rastlina podobná žeruche, najmä čo sa týka čerstvých listov. Rastlina maca pochádza z náhorných plošín peruánskych Ánd.

Je dôležitou súčasťou základnej stravy miestnych obyvateľov už viac ako 2000 rokov. Hľuza sa konzumuje varená alebo sušená vo forme kaše, pečiva a polievky. Je tiež dôležitou zložkou typického peruánskeho piva „Maca Chicha“.

Aj vysoká kultúra Mayov hodnotila hodnotnú cibuľovitú rastlinu ako mimoriadne hodnotnú. Pripisovalo sa jej mnoho zázračných síl, ako je extrémna vitalita, vytrvalosť, mimoriadna sila, duchovná dokonalosť, plodnosť a sila. Boli dokonca prípady, keď bol efekt maca k dispozícii iba šľachticom alebo bol nanajvýš podávaný bojovníkom, aby sa zvýšila ich sila a vytrvalosť v bitkách..

Sušené žlté maca hľuzy

sušené hľuzy s efektom maca

Všestranný efekt Maca

Juhoamerická hľuza nie je nadarmo nazývaná „peruánsky ženšen“. Vďaka svojej robustnosti a schopnosti prežiť v extrémne neplodných a ťažkých poveternostných podmienkach si rastlina vyvinula pozoruhodné vlastnosti. Tieto sú samozrejme spojené s cennými živinami, ktoré sú v nich obsiahnuté, čo má zase pozitívny vitalizačný účinok na ľudský organizmus.

  • Bohatý zdroj energie

Maca obsahuje veľký podiel zdravých sacharidov, esenciálnych aminokyselín, omega-3 mastných kyselín a bielkovín. To je dostatočný dôvod na to, aby ste zvážili a použili túto hľuzovú zeleninu ako skutočnú silnú potravu. Existujú tiež zinok, železo, meď, mangán a vápnik, ako aj vitamíny B2, B5, C a niacín. Tieto spolu so steroidnými saponínmi, ktoré obsahuje, výrazne zlepšujú vitalitu a rast svalov. Nie je náhoda, že mnoho športovcov konzumuje prášok z maca.

Organický prášok z maca môžete pridať aj do jedál a nápojov

prášok s efektom maca zdravý

  • Zlepšiť funkciu mozgu

Fosfolipidy okrem vyššie uvedených zložiek tiež citeľne zlepšujú koncentráciu a pamäť. V Peru sa maca v minulosti často dávala školským deťom, aby mohli dosiahnuť lepšie učebné výsledky.

  • Silný imunitný systém

Horké látky obsiahnuté v maca, takzvané glukozinoláty, sú silnými antioxidantmi. Pôsobia proti obávanému oxidačnému stresu a podporujú obranyschopnosť tela. Súčasne pôsobí proti škodlivým voľným radikálom a tým tiež spomaľuje proces starnutia v bunkách. Súčasne sa veľmi zlepšuje odolnosť voči stresu a tiež adaptabilita organizmu.

  • Libido a plodnosť

Maca je jedným z najstarších afrodiziak na svete a bývala a stále je vhodná iba pre manželské páry v niektorých oblastiach Peru. Pretože koreň má údajne dosť silný vplyv na libido. V prvom rade za to môže aminokyselina arginín. Rastlinné steroly v Maca, tiež známe ako fytohormóny, tiež zohrávajú kľúčovú úlohu v tejto a vo všeobecnosti hormonálnej rovnováhe. Produkcia testosterónu u mužov a estrogénu u žien je stimulovaná úplne prirodzeným spôsobom. Zdravá hormonálna rovnováha, vyššia vitalita a silné libido – všetky dôležité zložky, ktoré môžu viesť k lepším šanciam v prípade nenaplnenej túžby mať deti a podporovať harmonický sexuálny život.

Viac lásky a radosti zo života prirodzeným spôsobom

efekt prírodného afrodiziakálneho maca

S viac ako 300 hodnotnými látkami je Maca jednou z najobľúbenejších superpotravín a liekov. Okrem všetkých vyššie uvedených účinkov sa odporúča aj ako úľava pri menštruačných a menopauzálnych príznakoch, anémii, osteoporóze, tuberkulóze a artritíde.

Ako môžete jesť maca??

V tejto krajine bohužiaľ len zriedka nájdete čerstvú macu na niekoľkých ekologických trhoch alebo ekologických farmároch. Vo väčšine prípadov je koreň dostupný v práškovej forme alebo vo forme kapsúl. Je dôležité vždy zaistiť dobrú organickú kvalitu a nakupovať iba od certifikovaných maloobchodníkov. Odporúčané dávkovanie je potom vytlačené na obale, ktorý nesmie byť prekročený, obzvlášť v prípade doplnkov stravy.

Tiež veľmi dôležité: Ako referencia na ňom musí byť napísané „gelatinizované“. To znamená, že hľuzy maca boli počas výrobného postupu pred sušením starostlivo varené v tlakovom hrnci. Prečo je to dôležité? Po prvé, prášok maca má príjemne sladkú chuť a účinné látky sa ešte lepšie rozvinú. Za druhé, môžete si byť tak istí, že v ňom nie sú žiadne baktérie, mikróby ani spóry plesní.

Hľuzu nikdy nesmiete jesť surovú, ale môžete si ju vychutnať iba varenú

hľuzový efekt maca zdravý

Napriek tomu, že je Maca dobre stráviteľná a má málo vedľajších účinkov, je potrebná opatrnosť za nasledujúcich podmienok:

  • tehotenstvo
  • závažný vysoký krvný tlak
  • arterioskleróza
  • Mŕtvica alebo srdcový infarkt
  • Užívanie liekov, ktoré riedia krv

Predtým, ako v týchto prípadoch užijete Macu, alebo kedykoľvek máte na to podozrenie, rozhodne by ste mali vyhľadať podrobnú radu od svojho lekára!

Vysaďte si macu do vlastnej záhrady

Pre tých z vás, ktorí majú zelený palec a vlastnú záhradu, by bolo dokonca veľmi odporúčané zasadiť maca. Svoje čerstvé cibuľky a listy si tak môžete skutočne vychutnať, a to vo viac ako 100% bio kvalite. Za zhruba 50 semien zaplatíte na internete iba 3 eurá a v niektorých záhradných centrách ich určite nájdete. Pre rastlinu je dôležité vybrať si slnečné miesto. Maca sa najlepšie darí v hlinitých pôdach, ale nie je na to nijako vyberavá a starostlivosť o ňu je tiež pomerne jednoduchá. Pri prvom zasiatí nemusíte používať ani hnojivo. Asi za 3 až 4 mesiace sa zo semena vyvinie kompletná hľuza rastlín a je pripravená na konzumáciu. Veľká výhoda: Maca dokáže bez problémov prežiť v mrazivých teplotách až do -20 ° C.

Skutočný talent na prežitie, ktorý je tiež zdravý a chutný

záhradná rastlina s efektom maca

Potom, čo ste toho veľa vedeli o všestranných efektoch Maca, môžete nádhernú rastlinu použiť aj podľa svojich vlastných potrieb a preferencií. Či už surové zo záhrady, v práškovej forme v mnohých lahodných nápojoch, občerstvení a jedlách alebo ako posilňujúci doplnok stravy, ktorý nájdete v lekárňach, drogériách a bio obchodoch.

Nasleduje trocha lahodnej inšpirácie so zdravým dotykom Maca. Môžete tiež experimentovať s kulinárskymi špecialitami a ťažiť z tohto cenného prírodného pokladu z Ánd!

Pripravte si zdravé raňajky s macou a malinami

miska budha s vanilkou maca a malinami

Maca sa zmestí do každej lahodnej Budhovej misky

efekt maca pripravte smoothie misku

Je tiež veľmi jednoduché pripraviť zdravé energetické gule

energetické gule efekt maca

Ráno vitalizujúce smoothie?

Pripravte si lahodné smoothie s macou

Alebo skôr koláčik s veľkou silou?

koláč maca superfood recepty

Zelené smoothies majú s macou ešte silnejší detoxikačný účinok

efekt maca Pripravte si zelené smoothie

A káva je trochu orieškovejšia a ešte chutnejšia

efekt maca Pripravte si karamelové latte

A čo tak v nedeľu vegánsky kakaový koláč z maca?

vegánsky koláč s macou