Expresívne písanie oslobodzuje dušu a posilňuje imunitný systém

Expresívne písanie, nazývané aj emocionálne alebo terapeutické písanie, je jednoduchá a osvedčená metóda svojpomoci. Takto napíšete svoju dušu prázdne, alebo inak povedané, vyprázdnite všetko, čo je obtiažne, na bielom liste papiera. Spomienky a negatívne emócie sú týmto spôsobom spracované udržateľným spôsobom a čoskoro sa cítite oveľa ľahší a uvoľnenejší. Výsledok: oveľa pohodlnejší prístup k životu, väčšia otvorenosť voči sociálnym kontaktom a silnejší imunitný systém.

Expresívne písanie ako samoliečebná metóda

expresívne písanie zdravé

Kedy a ako funguje expresívne písanie?

Expresívne písanie po James Pennebaker je tu už nejaký čas. Už prvé štúdie Pennebakera a Bealla (1986) so študentmi jasne ukázali pozitívne účinky. Odvtedy bolo vykonaných množstvo štúdií, a to nielen v psychológii a medicíne, ale aj v mnohých ďalších oblastiach.

Každý opakovane potvrdil, že emocionálne, terapeutické písanie má v mnohých prípadoch pozitívny, priaznivý vplyv na telo i dušu.

Kedy sa obzvlášť odporúča expresívne písanie??

  • pri posttraumatických stresových poruchách
  • s miernymi depresívnymi náladami
  • ako prevencia depresií a psychosomatických chorôb
  • s úzkosťou zo skúšky alebo s trémou
  • so stresom a vnútorným nepokojom

Expresívne písanie je podobné písaniu denníka

denník expresívne tipy na písanie denník

Prečo je expresívne písanie také účinné?

Vopred by ste si mali uvedomiť, že potláčanie pocitov a myšlienok, ak sú stresujúce, má rozhodne negatívny vplyv na zdravie. Neustále dumanie zaťažuje psychiku a môže viesť k depresii alebo rôznym psychosomatickým ochoreniam. To všetko sa potom odráža v tele. Výsledkom môže byť oslabený imunitný systém, zvýšená podráždenosť a chronické poruchy spánku.

Duchovné oslobodenie prostredníctvom expresívneho písania je však úspešne kontrolované. Emócie a myšlienky, ako aj traumatické zážitky sú vyjadrené slovami a tak sú lepšie štruktúrované alebo spracované. Tento proces uvoľňuje myslenie a uvoľňuje viac kognitívnych zdrojov, čo tiež znamená, že máte k dispozícii viac pracovnej pamäte. Cítite sa uvoľnenejšie, koncentrovanejšie a produktívnejšie. Sociálna interakcia potom funguje oveľa lepšie. Znovu sa otvárate druhým a svetu.

Napíš sa zdravý!

expresívne písanie proti strachu

Aké sú limity expresívneho písania??

Aj keď je táto metóda jednoduchá a účinná, bohužiaľ existujú aj prípady, v ktorých nemá žiadny účinok alebo môže byť dokonca kontraproduktívna. Expresívne písanie sa nesmie používať, najmä v prípade závažných telesných a duševných chorôb, ako je srdcové zlyhanie, psychóza alebo ťažká depresia (Horn, Mehl a Deters 2012). Pretože pohľad dovnútra vyžaduje stabilnejší fyzický a duševný stav, aby do neho bolo možné efektívnejšie preniknúť.

Pri písaní by mal byť človek veľmi vedomý

expresívne písanie do denníka

Stručný sprievodca expresívnym písaním

Metóda je skutočne veľmi jednoduchá. Hľadáte tiché miesto, kde sa budete cítiť príjemne a zostanete nerušený. Vypnite mobil a tri až päť po sebe nasledujúcich dní píšte na tému, ktorú si vyberiete. Toto by mala byť emocionálne nabitá téma – nevyriešený problém, určitý strach, zamilovanosť, problémy vo vzťahu, rozvod alebo smrť milovanej osoby atď..

Odborníci však odporúčajú počkať aspoň mesiac alebo dva po konkrétnom zážitku, než sa pustíte do expresívneho písania. Emocionálny náboj pri tejto metóde je dosť veľký a môže byť príliš znepokojujúci. Ak je to tak, prerušte písanie a pokračujte neskôr. Nemali by ste nič nútiť. Emocionálne písanie samozrejme nenahradí požadovanú psychoterapiu a ak problém napriek písaniu pretrváva dlhší čas, mali by ste sa obrátiť na odborníka.

Tiché obľúbené miesta sú vhodné na expresívne písanie

expresívne písanie západ slnka pri mori

Záver:

Expresívne písanie je veľmi účinný sebakoučovací nástroj na emocionálne spracovanie každodenných skúseností, traumy a stresu. To „vyprázdňuje“ dušu a vedie k trvalému pocitu šťastia. Neustále dumanie je obmedzené a človek je oveľa efektívnejší a sústredenejší. Pri písaní sa vytvárajú nové nervové spojenia a nové informačné a energetické toky. Ďalší logický dôsledok: imunitný systém je posilnený a človek vedie oveľa uvoľnenejší a plnohodnotnejší život.

Vezmite expresívne písanie do svojho každodenného života!

expresívne písanie v denníku terapeutický účinok

Môžete to skúsiť aj na prenosnom počítači

expresívne písanie na prenosnom počítači v kaviarni

Urobte z toho špeciálny zážitok

expresívne písanie luxusný papier a atrament

Okrem hodnotného papiernictva si môžete napríklad uvariť vynikajúcu kávu

expresívne písanie pitie tureckej kávy

Následná meditácia zvyšuje priaznivý účinok písania

meditácia expresívneho písania a joga

U detí môže byť expresívne písanie nahradené maľovaním

detská terapia expresívne hry na písanie a maľovanie