Fascia – tajomná inteligencia nášho tela

Takmer neznáma a donedávna zanedbávaná fascia je už nejaký čas na perách všetkých. Nielen alternatívni praktici a fyzioterapeuti, ale stále viac lekárov je už pevne presvedčených, že majú v tele dôležitú úlohu a môžu byť zodpovedné za akútnu i chronickú bolesť. Prečo je to tak, čo sa s tým dá robiť a čo sú to vlastne fascie, to sa dnes dozviete od nás.

Fascia – tajomstvo našej flexibility a mobility

koncept fascie

Čo sú fascie?

Fascie možno opísať ako extrémne tenké a napriek tomu extrémne odolné voči roztrhnutiu spojivového tkaniva. Obalujú všetky naše svaly, kosti, šľachy a orgány tým, že ich navzájom oddeľujú a zároveň držia spolu. Fascia sú teda zodpovedné za stálosť nášho tela, pretože zaisťujú potrebný vnútorný stupeň napätia.

Zdravé fascie majú tiež vysokú mazaciu schopnosť, a preto umožňujú bezproblémový pohyb svalov. Cez sieť fascií v tele prechádza aj dôležitý lymfatický tok. To dodáva našim bunkám čerstvé živiny a odstraňuje toxické zvyšky. Elastická fascia umožňuje lymfe nielen optimálne fungovať, ale dokonca ju môže aj stimulovať.

Citlivé spojivové tkanivo má svoju vlastnú inteligenciu

čo sú fascie

Nie nadarmo mnoho odborníkov nazýva fasciu „inteligenciou tela“. Ukázalo sa, že toto tkanivo obsahuje extrémne veľký počet receptorov, ktoré sú priamo spojené s naším autonómnym nervovým systémom. Tento systém je zodpovedný za funkcie tela v bezvedomí, ako je tlkot srdca, trávenie, potenie atď. Veľký počet nervových zakončení, ktoré sa nachádzajú vo fascii, tiež vysvetľuje, prečo má toto tkanivo toľko spoločného s bolesťami chrbta, ramien a krku. Zvlášť keď sú fascie skreslené alebo lepkavé, cítite to najsilnejšie.

Oblátka tenká tkanina tvorí rôzne štruktúry

vysvetlenie fascie

Čo môžete robiť s lepivými fasciami??

Prečo fascie vôbec držia spolu? Dôvody môžu byť rôzne. Veľmi často je to kvôli nedostatku pohybu, stresu alebo jednostranným pohybom. Často sa používa úľava alebo zlé držanie tela a výsledkom je, že naše spojivové tkanivo sa postupom času stáva tuhým a pórovitým. Potom nielenže ublíži, ale stratí aj schopnosť kĺzať a už nemôže ponúkať potrebnú flexibilitu pri pohybe svalov. Výsledkom sú často chronické a akútne bolesti chrbta, ako napríklad lumbago. Príliš dlho bolo podozrenie, že jedinou príčinou sú medzistavcové platničky alebo svaly. V dnešnej dobe sú aj inovatívni chirurgovia toho názoru, že na vine sú predovšetkým fascie.

Dokonca to môže spôsobiť bolesť nôh

fascia noha

Okrem najťažších prípadov, ktoré je možné liečiť iba chirurgicky, existujú našťastie aj niektoré ďalšie, osvedčené metódy, ktoré sa považujú za terapiu fascií a môžu fasciu uvoľniť. Relatívne novšou liečebnou metódou vyvinutou americkým osteopatom je takzvaný model deformácie fascie (FDM). Práca sa vykonáva vizuálne aj ručne. Jednou nevýhodou, ktorú tu možno spomenúť, je to, že mnohým pacientom je manuálna terapia relatívne silná a nepohodlná.

Dobré manuálne terapie môžu pomôcť pri akútnej a chronickej bolesti

masáž fascie

Miernejšou metódou je liečba myofasciálnym uvoľňovaním. Vďaka tomu sú držadlá oveľa ľahšie a dochádza aj k príjemným naťahovacím pohybom. Akupunktúra a Bowenova terapia boduje pri riešení fascií s dobrou povesťou, aj keď tieto, rovnako ako predchádzajúce metódy, ešte neboli dostatočne vedecky preskúmané.

Fascia roll, ktorá sa takmer stala trendovou, je tiež skvelou pomôckou pri bolestiach chrbta, ramien alebo krku. Tento valček z tvrdej peny jemne masíruje naše spojivové tkanivo a zaisťuje, že zostane neporušený a pružný. Aj pri lepivých fasciách môžu jednoduché cvičenia s valčekom priniesť veľkú úľavu.

Môžete sa tak kotúľať chrbtom, krkom a zadkom uvoľnene a ovládať sa na podlahe

zdravá fascia s kondíciou

Fascia joga ako úľava od bolesti a prevencia

Čoraz viac štúdií jogy už ponúka konkrétne lekcie s názvom fascia jóga. Tieto sa veľmi líšia od klasických hodín hatha jogy. Naťahovacie cvičenia sú oveľa intenzívnejšie. Ásany sa držia dlhšie a často dochádza aj k hojdaniu alebo hojdaniu. Tiež prejdete jemným prúdom jogy a zostanete oveľa aktívnejší po celý čas.

Pozdrav slnku – klasický príklad fascia jogy

fascia jóga pozdrav slnku

V tejto súvislosti sa veľmi často ponúka aj koliesková joga

joga zdravá fascia

Na cvičenie fascie sú perfektné aj iné cvičenia ako Qi Gong, thajské Chi a pilates. Tanec a plávanie sú ďalšie dve mimoriadne šetrné možnosti športu a zábavy, ktoré tiež zaisťujú zdravé spojivové tkanivo. Aj keď môžete behať, môžete urobiť niečo dobré pre svoju fasciu a behať rôznymi smermi, hop alebo si urobte niekoľko úsekov medzi nimi..

Možnosti sú početné

fascie cviky strečing

Len sa hýbte. Doprajte si každý deň poriadnu dávku čerstvého vzduchu a jemné strečingové cvičenia. Vyhnite sa chronickému stresu a jednostrannému stresu. Hlavne pri práci na počítači dbajte na správne držanie tela. Naučte sa pravidelne relaxovať a doprajte svojmu telu i duši zaslúžené prestávky. Postarajte sa o svoju fasciu a zostaňte nažive a zdraví!

Viac pohybu znamená aj viac života!

fascia zdravá kondícia

fascia cvicenia zdr

cvičenia fascia jogy

cvičiť fascia jogu

fascia joga

jóga pozdrav slnku zdravá fascia