Fit a zdravý do jesene

V lete mnoho ľudí využíva ráno a večer na jogging a cvičenie vonku. Potom sú teploty príjemné, ale deň je už alebo stále svetlý. Iné je to na jeseň, keď teploty stále klesajú. Často sú na programe dážď a búrky, ráno sa už neskoro rozsvieti, ale večer sa stmieva. V tomto ročnom období by ste sa však nemali nechať od cvičenia odradiť.

Požiadavky na vonkajšie športy

Aj na jeseň by ste mali skúsiť stráviť veľkú časť svojho voľného času na čerstvom vzduchu. Správne oblečenie je v tomto ročnom období kľúčové. Na rozdiel od leta, kde stačia šortky a tričko, v chladnejších mesiacoch roka by to malo byť o niečo viac látky. Ale ani športovec by sa nemal obliekať príliš teplo, aby sa tiež nespotil. Špeciálne športové prádlo dobre saje pot a zabraňuje prechladnutiu tela. Navrch majú dlhé nohavice a košeľa s dlhým rukávom. V prípade dažďa alebo silného vetra by ste si mali obliecť aj nepremokavú bundu.

Fit a zdravý do jesene

V obzvlášť chladných dňoch alebo keď prší, by mal bežec nosiť aj klobúk alebo aspoň čelenku. Ponožky by mali udržiavať nohy v teple, topánky by mali byť vodotesné a mať dobrý profil, pretože chodníky a cesty môžu byť na jeseň klzké. Pretože dni na jeseň sú spravidla tmavšie ako v lete, treba myslieť aj na jeho viditeľnosť. Reflektory na chrbte, hrudníku a rukách zaisťujú, aby vás vodiči lepšie videli. Ak je už skutočne tma, svetlomet môže zlepšiť videnie a viditeľnosť.

Ak chcete na jeseň cvičiť vonku, mali by ste sa postarať aj o posilnenie imunitného systému. Z dlhodobého hľadiska to možno dosiahnuť pravidelným jedením ovocia a zeleniny. Dodá telu potrebné vitamíny. Vitamínové doplnky by ste však mali užívať len v prípade núdze. Ich účinok je dodnes kontroverzný a príliš veľa vitamínov môže telu dokonca uškodiť. K zdravej strave patrí aj dostatok tekutín. Najlepšie je to absorbovať minerálnou vodou, ovocnými čajmi a džúsovými postrekovačmi. Ak už máte nádchu alebo ste chorí, mali by ste sa vyhnúť fyzickej námahe a najmä športom vonku a poriadne sa zotaviť.

Možné je aj cvičenie doma

Cvičenie na čerstvom vzduchu je pre telo samozrejme najlepšie. Niekedy to poveternostné podmienky nedovoľujú, alebo prídete domov neskoro a nemôžete sa prinútiť ísť von. Potom môže byť riešením cvičenie doma. na walzvital.de Existujú napríklad rôzne cvičebné stroje, ktorými sa môžete udržiavať v kondícii aj doma. Ďalšou alternatívou je bazén. Plávanie je vo všeobecnosti jedným z najzdravších športov, pretože je precvičené celé telo a kĺby sú ušetrené.