Ginkgo Tree: Prekvapujúce fakty o jednom z najstarších stromov na svete

Ginkgo biloba je elegantný strom s dlhou životnosťou. Ginkgo strom, ktorý dnes poznáme, je posledným zostávajúcim zástupcom radu ginkgoalov v rodine ginkgo stromov. Pretože všetky ostatné druhy vyhynuli, je ginko absolútne unikátna rastlina. Ste pripravení dozvedieť sa všetky druhy zaujímavých faktov o strome ginkga?

Strom Ginkgo Biloba nie je ani ihličnan, ani kvitnúca rastlina so semenami

Ginkgo strom Veniec v tvare listov ginkga podobný papradiu

Ginkgo strom dokonale ladí s mestskou krajinou, napríklad v parkoch a mestských záhradách skutočne púta pozornosť. Ginkgo biloba je navyše známe ako posilňovač pamäti a prírodný liek. V skutočnosti však Ginkgo môže urobiť oveľa viac, než len zlepšiť pamäť a skrášliť mestskú krajinu.

Poďme sa pozrieť na tento tajomný a krásny strom a dozvedieť sa o niektorých jeho neobvyklejších tajomstvách.

Vo východnej Ázii sa strom ginkgo pestoval ako chrámový strom

Význam a aplikácia stromu Ginko Biloba Ginkgo strom

Všeobecné informácie o strome ginkga

Ginkgo biloba je ľudovo známe ako strom vlasov pani a strom vejárov. Vzhľadom k tomu, že jeho listy vyzerajú podobne ako obyčajná dievčenská papraď, je to jeden z dôvodov jeho prezývky.

Ginkgo strom je pre svoje jedinečné listy veľmi obľúbený u záhradných architektov. Ginko máva tendenciu meniť sa na zlato naraz, čo má za následok úplne úchvatný pohľad.

Stromy ginkgo biloba vytvárajú v parku rozprávkovú atmosféru

Ginkgo Tree Ginkgo Leaves Park

Listy zlatej farby

Ginko strom ginkgo zanecháva krásne obrázky prírody

Ginko pochádza z Číny, kde symbolizuje Jin a Jang a hrá dôležitú úlohu v tradičnej čínskej medicíne.

Ginkgo biloba je národný strom Číny

Strom Ginkgo Ginkgo zanecháva Ginkgo zlatú krajinu

Symbol dlhovekosti

Pretože sa tieto stromy môžu dožiť viac ako tisíc rokov, sú stále považované za symboly dlhovekosti a dobrého zdravia.

Darujte staršiemu príbuznému na narodeniny ginkgo bonsai a poprajte im „100 rokov“ šťastia!

Ginkgo strom Ginko listy

Samčie a samičie ginko

Jednou z najzaujímavejších skutočností o stromoch ginko je, že urbanisti používajú samčie ginko na okrasné rastliny a terénne úpravy. Pretože samičie stromy produkujú páchnuce semená (plody), ktoré zapáchajú po zatuchnutom masle. Naproti tomu samčie stromy produkujú iba peľ, a preto nezapáchajú. Bez ženských stromov však ginko nikdy nemá šancu skutočne sa usadiť v novej oblasti.

Samce ginkga sa používajú ako okrasné rastliny v parkoch a mestských záhradách

Ginkgo strom Ginkgo listy žlté samce ginkgo biloba stromov

Samičie stromy produkujú zapáchajúce semená (plody)

Ginkgo strom Ginkgo listy Ginkgo ovocie Žena Ginkgo biloba strom

Aký jedinečný je strom ginkgo?

Ginko je najtvrdšie stromy v modernom svete. V skutočnosti niektoré mestské stromy žijú viac ako 100 rokov. Stromy ginko boli prvé stromy, ktoré opäť rástli po jadrovom útoku na Hirošimu! Šesť stromov ginko prežilo výbuch a darí sa im dodnes.

Sú to skutočne úžasné rastliny. Tieto stromy sú dokonca odolné voči mnohým hmyzom. V skutočnosti sú pre väčšinu hmyzu mimoriadne neatraktívne. Chrobáky sa napríklad vyhýbajú ginkom, pretože ginko vylučuje jed, ktorý ich odpudzuje.

Ginko patrí medzi najtvrdšie stromy na svete

Strom ginkgo Strom vetvy stromu ginkga zlatá farba

Pretože stromy ginkgo odpudzujú hmyz, v skutočnosti nepriťahujú ani vtáky. Vtáky sú radi na stromoch, aby odpočívali a jedli. Vtáky však nemajú radi semená ginka a stromy sú bez chýb. Mnoho vtákov preto zostáva v stromoch ginka len krátko.

Ginkgo stromy sú tiež odolné voči znečisťujúcim látkam. Zvládnete podmienky, pri ktorých by sa menej odolný strom dostal do problémov. Priemerná dĺžka života mestských stromov je okolo 10 rokov v dôsledku znečistenia a stresu z mestského života. Ginko však prežíva oveľa dlhšie.

Ginkgo Biloba ako malý bonsai strom

Ginkgo strom Ginkgo biloba v kvetináči Bonsai strom

Ginko môže dosiahnuť výšky viac ako 40 metrov. Ak sú starostlivo orezané a ošetrované, môžu krásne rásť aj v malom meradle. Preto sú tiež obľúbenými stromami Boinsai, ktoré smú rásť iba asi jeden meter vysoký v starostlivo vybraných kvetináčoch.

Ginko stromy sú živé fosílie. Existujú nezmenené viac ako 200 miliónov rokov. Fosílie ginka z raného jury boli objavené po celom svete. Niekedy medzi jurou a pliocénom strom ginkgo klesal v rozmanitosti a nakoniec bol prítomný iba v niekoľkých oblastiach Číny. Ginkgo strom je v skutočnosti považovaný za národný strom Číny, aj keď ho prvýkrát objavili obyvatelia Západu v Japonsku v roku 1690.

Ginko sa šíri do Kórey a Japonska

Krajina vodného zdroja budhistický chrám ginkgo strom

Ginko sa najčastejšie nachádza v budhistických kláštoroch. V skutočnosti sa o tieto stromy starali budhistickí mnísi už celé stáročia.

Ginko na dvore budhistického chrámu

Ginkgo strom budhistický chrám zlaté listy ginka

V mnohých taoistických chrámoch sa darí starému stromu ginko aj na nádvorí. Keď bol taoizmus nový, šamani vyrezávali na stromy ginko kúzla, aby kontaktovali svet duchov. Verí sa, že veľký strom zasadil v čínskej provincii Shanxi Lao Tzu, zakladateľ taoizmu.

O ginkov sa starali budhistickí mnísi už celé stáročia

Zadný dvorček budhistického chrámu ginkgo stromu Zlaté listy ginka

Listy ginka, ich tvar a symbolika

Ginkgo list je známy ako „Budhov necht“. Je to spôsobené vejárovitým tvarom listu a oddanosťou budhistických mníchov starostlivosti a reprodukcii týchto starých stromov. Kultivácia stromov ginkgo budhistickými mníchmi je dôležitým faktorom prežitia týchto stromov. Okrem toho mnísi často používajú ginkové drevo na stavbu kláštorov a nábytku.

Budhistickí mnísi hrajú počas stáročí dôležitú úlohu pri prežití stromov ginkgo

Buddhistický mních zo stromu ginkgo, čo znamená Ginkgo biloba

Ginkgo list znamená šťastie. Listy vejárovitého tvaru majú ukázať, že sa pred nami šíri budúcnosť.

Ginkgo list je známy ako „Budhov necht“

Ginkgo strom Ginkgo list tvorí vejárovitý strom

Ginkgo biloba je starodávny liek

V poslednej dobe bolo Ginkgo Biloba ako posilňovač pamäti urobil meno. Podľa najnovších štúdií však táto povesť stráca pôdu pod nohami. Napriek tomu má ginko impozantné výsledky v pomoci pacientom s Alzheimerovou chorobou. Ukázalo sa, že ginkgo je približne rovnako účinné ako popredný liek na Alzheimerovu chorobu. To je skvelá správa pre pacientov, pretože ginkgo biloba má tiež menej ako polovicu vedľajších účinkov iných liečebných postupov.

Tradičná čínska medicína používa po tisícročia ginkgo na zvýšenie prietoku krvi a zníženie zrážanlivosti.

Ginkgo biloba má neistú súvislosť so zvýšeným rizikom rakoviny; nie je isté, či skutočne existuje riziko rakoviny v dôsledku pravidelnej konzumácie ginkga, ale je najlepšie napodobniť starých bylinkárov a nie dlhodobé používanie. Tradičná čínska medicína používa Ginkgo Biloba predovšetkým ako krátkodobý liek na niektoré ochorenia. Konzumácia tohto lieku sa preto odporúča iba krátkodobo.

Ginkgo biloba sa v tradičnej čínskej medicíne používa už tisíce rokov 

Ginkgo strom Ginkgo listy zelenú vetvu

Je zaujímavé, že tradičná čínska medicína ginkgo na problémy s pamäťou vôbec nepoužíva. V čínskej medicíne je to predovšetkým bylinka na krvný obeh a krvný obeh.

Čínska medicína nikdy nepoužíva ginkgo nepretržite a vždy sa konzumuje varené – najlepšie s jedlom. Moderní vedci sa zameriavajú na listy ginka, ale tradiční bylinkári sa vždy zameriavali na semená.

Ginkgo rastlina obsahuje látku nazývanú ginkgolid. Práve to je dôvod, prečo je ginkgo tak silnou liečivou bylinou. Je to ginkgolid, ktorý zvyšuje prietok krvi a mozgové funkcie, bojuje proti voľným radikálom a znižuje riziko zrážania. Porasty ginka sú na jeseň najvyššie v listoch, čo je tiež prípad, keď sa ovocie objaví na ženskom strome.

Tradiční bylinkári používajú semená ginkga (ovocie) ako liečebný prostriedok

Ginkgo strom Ginkgo listy Ginkgo ovocie a semená

Ginkgo môže liečiť depresiu. Posilňuje protizápalovú funkciu tela, ktorá nám pomáha vyrovnať sa so stresovými hormónmi a emocionálnym poškodením, ktoré s tým súvisí.

Štúdie s pacientmi s astmou ukazujú, že protizápalové účinky ginka sú skvelé na zvýšenie kapacity pľúc a zníženie astmatických ochorení. Tento výskum je veľmi nový, ale výsledky sú povzbudivé.

V skutočnosti sa ginkgo biloba používa ako afrodiziakum už po stáročia, čiastočne preto, že zvyšuje prietok krvi a znižuje úzkosť..

Ginko je strom proti zlej pamäti a to zďaleka nie je všetko, čo môže urobiť

Ginkgo strom Ginkgo tvar listu

Ginko vo vašej vlastnej záhrade

Ginko ľahko rastie v teplom podnebí a toleruje občasné chladné obdobia a obdobia sucha. Ginkgo strom môžete zasadiť takmer kdekoľvek a očakávať, že sa mu bude dariť.

Ginkgo strom môžete zasadiť takmer kdekoľvek

Ginkgo Tree Ginkgo Trees Road

Nie sú známe žiadne voľne rastúce ginko. Každý dnes rastúci strom ginkgo bol vysadený alebo inak ošetrovaný ľuďmi. Nie sme si celkom istí, prečo už nie je súčasťou divokej krajiny, ale tento starodávny strom dáva prednosť pozvaniu do moderného sveta.

Ginko však môžete vítať aj vo svojej vlastnej záhrade. Tieto stromy sú tichými, nežnými priateľmi v inak uponáhľanom svete.

Stromy ginkgo biloba už nie sú súčasťou divokej krajiny

Ginkgo strom Ginkgo listy Ginkgo ovocie