Hľadáte náhradníka soli: 5 chutných spôsobov, ako nahradiť soľ

Ak váš lekár hovorí, že vylúčite soľ z vašej stravy, pravdepodobne neviete, ako ju nahradiť alebo ako si budete v prvom rade vychutnávať jedlá a jedlá bez soli. V skutočnosti je ťažké prejsť bez soli, pretože je skrytá v toľkých potravinách. Ale prosím, neprepadajte panike! Varenie bez soli môže byť celkom chutné. Existuje niekoľko spôsobov, ako nahradiť soľ, napríklad použitím náhrad solí, ktoré zvyčajne vymieňajú chlorid sodný za chlorid draselný. Existuje však aj prírodný spôsob, ako soľ nahradiť rôznymi bylinkami a korením. Zistite viac a nájdite pre seba najlepšiu náhradu soli …

Ako môžete nahradiť soľ??

Náhrady soli jedia menej soli zdravé srdce zdravé stravovanie

Varenie bez soli je možné

Náhrady soli konzumujú menej soli a varia bez soli

Prečo sú soľ a náhrady soli nezdravé??

Soľ nie je zdraviu škodlivá. Vaše telo naopak potrebuje sodík, ktorý sa nachádza v soli, aj draslík, ktorý sa nachádza v náhradách soli. Oba chemické prvky sú zodpovedné za čerpanie tekutiny do a von zo všetkých buniek.

Správna hladina sodíka umožní vašim svalom stiahnuť sa a aktivovať nervy. Regulujú tiež hladiny tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii.

Soľ môže byť skutočne zdravá, ale v malom množstve

Náhrady soli Menej soli je zdravé

Optimálne hladiny draslíka sú nevyhnutné pre normálne fungovanie srdca, svalov a nervov. Rovnováha medzi týmito dvoma minerálmi je však veľmi krehká a je nebezpečné prijímať príliš veľa sodíka (soli) alebo draslíka (náhrady soli)..

Vyvážená strava je kľúčom k dobrému zdraviu

Náhrady soli jedia menej slaných jedál

Ak napríklad jete príliš veľa slaných jedál, vo vašom krvnom obehu sa začnú hromadiť nadbytočné tekutiny. Vaše obličky nedokážu odfiltrovať všetku tekutinu, takže tekutina zostane vo vašich cievach a vyvíja tlak na ich steny. V priebehu času môže tento vysoký krvný tlak viesť k ochoreniu obličiek, srdcovým chorobám a mŕtvici.

Z týchto dôvodov má zmysel nájsť zdravú náhradu soli. Byliny a korenie sú však na to ideálne.

Konzumujte menej soli

Náhradníci soli konzumujú menej soli Zdravie srdca

Bylinné a koreninové zmesi ako náhrada soli

Soľ môžete nahradiť rôznymi bylinkami a korením, ale aj citrónovou šťavou a ochuteným octom. Mnoho byliniek má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je vaša strava zdravšia a ešte chutnejšia. Bylinkové zmesi môžete pridať aj do marinád a jednoduchej strúhanky. Je dobré vedieť, že bylinky, citrónová šťava a ocot znižujú hromadenie toxických zlúčenín pri grilovaní.

Zmiešajte rôzne bylinky a korenie

Varenie náhrady soli bez zdravia soľného srdca

V obchode s potravinami môžete ľahko kúpiť bylinné zmesi bez soli. Alebo ešte lepšie, urobte si vlastnú náhradu soli. Existuje mnoho receptov na rôzne kombinácie byliniek bez soli, ktoré si môžete vyrobiť aj sami. A v nasledujúcom by sme vám chceli predstaviť jednu z nich.

Takto jedlo chutí ešte lepšie

Náhrada soli zdravá výživa zdravie srdca

Vyrobte si náhrady soli sami

Pripravte si vlastnú zmes byliniek a korenia:

  • 1 čajová lyžička sušenej bazalky, oregana, majoránky, tymianu a kôpru
  • ¼ čajovej lyžičky slaného, ​​šalviového, cibuľového a cesnakového prášku
  • 1/8 čajovej lyžičky zázvoru

Všetky prísady dobre premiešajte a použite ako náhradu soli.

Zdravie z prírody

Náhrada soli Konzumujte menej soli Pripravte si zmes korenia

Čo ešte môžete použiť ako náhradu soli??

Byliny a korenie môžu skutočne rozmaznávať vaše chuťové poháriky a spestriť vaše jedlá. Okrem toho sú oveľa zdravšie a prospešnejšie pre zdravie srdca ako soľ. Existujú však aj iné spôsoby, ako môžete prirodzene obmedziť spotrebu príliš veľkého množstva soli. Pozrite sa na náš zoznam 5 jednoduchých surovín, ktoré určite budete mať vo svojej kuchynskej skrini. To vám umožní bez námahy nahradiť soľ.

Užite si pitie citrusovej šťavy?

Náhrady soli Konzumujte menej soli Zdravie srdca Citrusová kôra

Bylinky a korenia

Ak vaša skrinka na korenie obsahuje iba soľ a korenie, je načase pridať ďalšie! Ako sme už spomenuli, používanie čerstvých byliniek, ako je bazalka, rozmarín, mäta a oregano, môže pokrmom bez soli dodať na komplexnosti a sviežosti. V prípade korenia je trikom na vylepšenie chuti mletie korenia vlastnými rukami – napríklad celé kmínové semienka opečte na panvici predtým, ako ich pomeliete na mlynčeku na kávu. Byliny a koreniny nielen dobre chutia, ale sú dobré aj pre vás. Mnohé obsahujú nevyhnutné vitamíny a minerály, ako aj antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom spôsobujúcim rakovinu.

Pomelte si korenie a vychutnajte si jeho čerstvosť naplno

Náhrady soli Menej konzumujte bylinky a koreniny

Kyselina (citrusová šťava a ocot)

Ak jedlo chutí nevýrazne, často potrebuje iba kyselinu a žiadnu soľ. Striekka citrónovej šťavy alebo kúsok jablčného octu dodá lesk pokrmom, ktoré môžu mať v skutočnosti chuť soli.

Vytlačte citrónovú šťavu a použite ju na dochutenie šalátu

Náhradníci soli konzumujú menej soli Citrónová šťava zdravie srdca

Alebo použite vínny ocot!

Náhrady soli Konzumujte menej soli Používajte ocot

Kôra citrusového ovocia

Najkoncentrovanejšie príchute v citrusovom ovocí nie sú v šťave, ale v šupke. Dávajte pozor, aby ste nepotreli bielu dužinu, ktorá je zvyčajne dosť horká.

Kôra citrusových plodov je zdravá a bohatá na vitamíny

Náhrady soli konzumujú menej soli citrónovej kôry

Nastrúhajte citrónovú kôru a použite ju na dochutenie jedál

Náhrady soli Konzumujte menej soli Citrusová kôra Citrónová kôra

Aromatické oleje

Použitie aromatických olejov, ako je hľuzovkový olej alebo cesnakový olej, zvyšuje zložitosť jedla bez soli. Aromatické oleje si môžete vyrobiť doma alebo si ich môžete kúpiť v miestnom obchode s potravinami. Nezabudnite, že aromatické oleje sú najlepšie na zjemnenie jedál a nie na vyprážanie, pretože sú ľahšie a majú nízky bod dymu.

Aromatické oleje sú perfektné na dochutenie

Náhrady soli spotrebúvajú menej soli v aromatických olejoch

Pivo a víno

Použitie piva a vína vo vašej kuchyni môže dodať pikantnú chuť polievkam, duseným mäsám, omáčkam a duseným mäsám. Kyslosť vo víne môže okoreniť jedlá podobné citrusovým plodom a octu.

Skúste variť s pivom a vínom …

Náhrady soli Menej soli pite s pivom a vínom