História chleba Einkorn a Einkorn, zdravé vlastnosti a nápady na recepty

Einkorn je považovaný za jedno z najstarších jedál v histórii ľudstva. Je bohatý na rôzne prísady s veľmi zdravými vlastnosťami. V einkorne je mnoho vitamínov a minerálov – vrátane zinku, horčíka, mangánu, železa, medi, draslíka, selénu, niacínu a fosforu. Existujú tiež všetky druhy organických zlúčenín. Einkorn má vysoký obsah bielkovín a vlákniny. Toto jedlo tiež obsahuje veľa vitamínov B6 a E, ako aj kyselinu listovú.

Einkorn chlieb je najlepšie nakrájať priamo na plátky!

Plátky chleba Einkorn - košík s ním

Príbeh o Einkornovi

Einkorn je jedným z prvých kultivovaných druhov rastlín ľudských dejín vôbec. Dôvodom je jeho schopnosť reprodukovať sa. Vďaka tejto vlastnosti je tiež na začiatku histórie mnohých rôznych druhov pšenice na celom svete.

Einkorn a ďalšie podobné druhy rastlín možno opísať ako voľne rastúce druhy pšenice, ktoré sú predchodcami kultivovaných.

V posledných rokoch boli znovu objavené zdravotným výskumom a sú považované za obzvlášť cenný doplnok k našej bežnej modernej strave. Einkorn je najstaršia odroda a latinský názov je Triticum monoccocum L. Ostatné druhy starovekej pšenice sú tiež emmer, tiež známy ako Zweikorn (skriňa Triticum diccocum). Špalda Triticum spelta L je tiež veľmi obľúbená.

Einkorn – číslo 8 na obrázku!

einkorn rôzne druhy pšenice

Spracovanie

Iste ste si všimli, že toto cenné jedlo má relatívne vysokú cenu. To platí aj pre chlieb einkorn. Dôvodom je čiastočne to, že jeho spracovanie je obzvlášť zložité. Aby sa zrná spracovali na múku, musia sa najskôr zbaviť tvrdých škrupín. Z tohto dôvodu nie je množstvo spracovanej výroby obzvlášť veľké. Ďalšou nevýhodou spracovania je tiež jedna z najväčších výhod tohto produktu: Einkorn nemôže byť prinútený rásť rýchlejšie pomocou akýchkoľvek chemických alebo iných moderných metód. To zaisťuje, že tento výrobok nie je z hľadiska priemyslu obzvlášť ekonomický. Na druhej strane si môžete byť istí, že chlieb einkorn je čistý a zdravý produkt. Pretože neabsorbuje znečisťujúce látky, ako sú ťažké chemikálie z pôdy.

Chlieb Einkorn môže obsahovať rôzne chutné prísady

einkorn veľký okrúhly chlieb

Zdravé vlastnosti einkornu v porovnaní s inými druhmi pšenice

Prečo by mal vlastne človek uprednostňovať einkorn pred inými druhmi pšenice alebo chleba? Tu sú kľúčové výhody na prvý pohľad. V porovnaní s inými druhmi pšenice obsahuje einkorn viac vlákniny. Toto jedlo je tiež veľmi užitočné pri detoxikácii tela. Na rozdiel od ostatných výrobkov z pšenice obsahuje dostatočné množstvo riboflavínu. Táto zložka spomaľuje proces starnutia a veľmi rýchlo odstraňuje z tela voľné radikály. Pšenica Einkorn obsahuje tri až štyrikrát väčšie množstvo beta-karoténu ako pšenica alebo obvyklý druh chleba.

Textúra chleba einkorn sa výrazne líši od textúry iných druhov chleba

tvrdé rolky - lahodný einkorn

Zdravé účinky na naše telo

Ako teda vlastne konzumácia einkorenu prospieva nášmu zdraviu? Musíme zdôrazniť skutočnosť, ako už bolo spomenuté, že einkorn je veľmi bohatý na detoxikačné činidlá. Okrem toho je výrazne podporovaný metabolizmus. Ak budete jesť chlieb z einkornu alebo iné výrobky z tejto prastarej pšenice, zlepšíte si tým aj hormonálnu rovnováhu. Vaše kosti budú pevnejšie, posilní sa váš imunitný systém a zníži sa hladina cukru v krvi. Môžu znížiť hladinu cholesterolu a práca obličiek sa výrazne zvýši.

Môžete zmiešať niekoľko rôznych druhov chleba

malé rolky vyrobené z lahodného einkornu

Zvláštnosti chleba einkorn

Chlieb Einkorn je dosť drahý a je ťažké ho vyrobiť sám. Ako už bolo povedané, odporúčame vám to skúsiť upiecť! Na internete je na to niekoľko rôznych receptov. Tento chlieb je vo všeobecnosti o niečo pevnejší a mal by sa prednostne jesť vo forme toastov po prvom dni. Ak ho plánujete udržať dlho, než ho dokončíte, mali by ste chlieb vopred nakrájať na plátky. Pretože po 2-3 dňoch to pre vás bude takmer nemožné alebo obzvlášť ťažké. Chuť môžete doladiť rôznymi koreninami. Do niektorých receptov je možné pridať rôzne druhy oleja, vajíčka, soľ a dokonca aj med. Obzvlášť obľúbené sú tiež kombinácie s rôznymi semenami a jadierkami.

Pečenie chleba einkorn je starodávne umenie!

okrúhly chlieb ako myšlienka vyrobená z einkornu

Pečenie a ďalšie recepty s einkornom

S Einkornom existujú aj rôzne recepty na pečenie. Siahajú od koláčov, sušienok a perníkov až po vynikajúce koláče. Ak sa vám však pečenie s einkornovou múkou zdá príliš náročné, odporúčame varenie jadier einkornu a pridanie týchto rôznych jedál. Môžete ich variť s rôznymi druhmi zeleniny. Jadierka einkornu by boli vhodné aj do niektorých zaujímavých šalátov. Koniec koncov, teraz existujú einkorn rezance – sú to samozrejme veľmi jednoduché jedlo, ktoré sa dá pripraviť za pár minút a je stále super zdravé..

Takto vyzerajú polia einkornu!

einkorn - pole s einkornom

Zrná, z ktorých sa pripravuje múka z einkornu, je potrebné najskôr vybrať z obalu

einkorn lyžica plná jadier

Skvelá ilustrácia pšenice einkorn!

einkorn skvelý bylinkový nápad

Einkorn chlieb s lahodnými orieškami a semienkami – skvelý nápad

einkorn chlieb so semienkami

V nálade na lahodné einkorn rezance?

einkorn lahodné rezance

Einkorn šalát je jednoduchý a veľmi zdravý nápad

nápad na šalát einkorn

Einkorn sa dá úžasne variť s rôznymi druhmi zeleniny

súdny nápad einkorn

Sušienky Einkorn – zdravý sviatočný nápad

lahodné sušienky einkorn

Ďalší skvelý nápad na einkorn koláč

lahodné pečivo einkorn

Ak máte vafľovú žehličku, potom môžete také vafle ľahko vyrobiť z múky einkorn

Okrúhle vafle Einkorn - nápad

einkorn veľké vafle - nápad

Vafle vyrobené z einkornu