Hormón na ukladanie tukov inzulín: prečo priberáte!

Čoraz viac vedeckých štúdií v poslednej dobe ukazuje, že jednou z hlavných príčin priberania je zhoršená hormonálna rovnováha. Okrem leptínu, kortizolu a adiponektínu je inzulín – takzvaný hormón ukladania tukov – jedným z najdôležitejších faktorov priberania alebo spaľovaní tukov. Čo presne je za tým a aké súvislosti by ste už mali vedieť, aby ste mohli udržateľne schudnúť, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prečo sa inzulín nazýva hormón ukladania tukov?

tipy na chudnutie pre hormóny ukladajúce tuky

Ukladací hormón inzulín a jeho funkcia

Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť, je, že inzulín je proteínový hormón, ktorý sa produkuje v pankrease nášho tela a odtiaľ sa uvoľňuje. Zhruba povedané, jeho funkciou je zníženie hladiny cukru v krvi. Hladina cukru v krvi je množstvo glukózy (hroznového cukru) v krvi.

Odkiaľ však glukóza v krvi skutočne pochádza?

Zo sacharidov prijatých z nášho jedla sa glukóza dostane do krvi z čreva počas tráviaceho procesu buď priamo, alebo prostredníctvom štiepenia vďaka dôležitým črevným enzýmom. Preto nám hladina cukru v krvi citeľne stúpa aj po jedle s vysokým obsahom sacharidov. U zdravých ľudí je však krvný cukor v priebehu niekoľkých hodín opäť úplne vyrovnaný. A to sa deje vďaka inzulínu. Úloha obrovského významu pre celý organizmus, pretože glukóza je životne dôležitým zdrojom energie, bez ktorého sa človek nesmie zaobísť. Prečo sa potom nazýva inzulín, zo všetkých vecí, hormón ukladania tukov?

Vyhnite sa používaniu jednoduchých uhľohydrátov!

Všimnite si inzulínového zásobného hormónu

Veľmi ľahko. Tak ako je glukóza dôležitá pre naše zásobovanie energiou, môže byť priamo použitá ako energia v relatívne malých množstvách alebo môže byť uložená v pečeni, svaloch a nervoch vo forme glykogénu. Keď sú zásoby glykogénu v organizme takpovediac plné, glukóza sa ukladá v tukových bunkách tela a je teda zodpovedná za nepopulárne tukové zásoby, najmä v brušnej oblasti. Inými slovami, keď organizmus prijme viac uhľohydrátov, ako môže využiť, uloží ich na „zlé časy“ – jednu z najčastejších príčin nechceného priberania na váhe..

Nie nadarmo odborníci na výživu odporúčajú diétu s nízkym obsahom sacharidov

 zelenina cesnak ukladací hormón tuk

Sacharidy nie sú rovnaké

Čím viac uhľohydrátov sa do krvi dostane vo forme glukózy, tým viac pankreasu uvoľní inzulín a v konečnom dôsledku aj viac tuku. Počas tejto doby logicky nedochádza k spaľovaniu tukov a ďalšiemu priberaniu je nevyhnutné. Mali by ste byť teda opatrní s množstvom prijatých uhľohydrátov, ako aj s ich druhom.

V zásade existujú jednoduché a komplexné uhľohydráty (s dlhým reťazcom). Pri prvom sa hladina cukru v krvi zvýši veľmi rýchlo, pretože tieto sa ľahko a predovšetkým rýchlo premenia na glukózu. Preto pankreas tiež produkuje oveľa viac inzulínu. Súčasne to vedie k vysokej hladine inzulínu v krvi a nepríjemnej chuti do jedla. Ešte horšie je, že v priebehu času sa môže vyvinúť takzvaná inzulínová rezistencia buniek s devastačnými následkami, ako je stukovatenie pečene a cukrovka..

Uprednostňujte konzumáciu uhľohydrátov z čerstvého ovocia a zeleniny!

výživa hormónov ukladajúcich tuky

Podľa odporúčaní DGE (Nemecká spoločnosť pre výživu) by mali byť uprednostňované takzvané komplexné sacharidy. Tie sa totiž rozkladajú oveľa dlhšie, a tak sa dostávajú do krvi oveľa pomalšie. Nespôsobujú náhle zvýšenie hladiny cukru v krvi, a preto nespôsobujú túžbu. Pankreas nie je preťažený neustálou produkciou inzulínu a hladina inzulínu a cukru v krvi zostáva relatívne konštantná, čo zaisťuje príjemnú rovnováhu v celom tele..

Glukagón – antagonista inzulínu

Hormón glukagón sa produkuje aj v pankrease a na rozdiel od inzulínu je považovaný za hormón rozpúšťajúci tuky. A prečo? V skutočnosti podporuje opačný proces uvoľnenia cukru, ktorý bol uložený v pečeni, a uvoľnenia tuku z buniek. Tú má potom telo k dispozícii vo forme energie. Namiesto inzulínu by ste preto mali venovať pozornosť sekrécii glukagónu. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je príjem bielkovín, pretože glukagón je zodpovedný za trávenie bielkovín v tele.

Stavte na zdravé jedlo s dostatkom bielkovín, vitamínov a minerálov!

vyvážená strava skladujúca hormóny

Samozrejme, to nie je všetko, čo vedie k dokonale vyváženej hormonálnej rovnováhe. Ostatné hormóny tiež hrajú dôležitú úlohu v našom metabolizme uhľohydrátov, a preto sú zodpovedné za obezitu a inú nevoľnosť. Hladina cukru v krvi sa môže zvýšiť aj vtedy, keď sa zbláznia kortizol, adrenalín a niektoré hormóny štítnej žľazy. V zásade platí: mali by ste nájsť rovnováhu. tu získajte pár skutočne užitočných rád, ako na to.

Záver:

Nadmerná konzumácia uhľohydrátových potravín je nezdravá a vo väčšine prípadov vedie k nechcenému priberaniu, najmä pokiaľ ide o jednoduché sacharidy. Výsledkom je, že hladina cukru v krvi stúpa príliš rýchlo a vedie k vysokému uvoľňovaniu inzulínu. Inzulín ako hormón ukladania tuku spôsobuje, že sa v tele, najmä v brušnej oblasti, tvorí stále viac tukových zásob. Odborníci preto radia konzumovať takmer výlučne komplexné sacharidy a konzumovať viac potravín bohatých na bielkoviny. Okrem toho by ste mali vo všeobecnosti uviesť do rovnováhy vlastnú hormonálnu rovnováhu, aby ste dosiahli požadovanú hmotnosť a udržali si ju udržateľnú.

A tu sú niektoré z najlepších potravín pre vašu cieľovú hmotnosť a hormonálnu rovnováhu:

potrava skladujúca hormóny

Vďaka zdravým omega-3 mastným kyselinám je avokádo klasikou

avokádový hormón na ukladanie tukov

Špenát je bohatý na minerálne látky a rastlinné bielkoviny

hormón ukladajúci tuk

Varovanie: konzumujte iba cejlónsku škoricu!

hormón ukladajúci tuk škorica

Lahodný losos vo vyváženej strave jednoducho nemôže chýbať

hormón ukladajúci tuk z lososa