Ikigai: ako žiť šťastne podľa japonského umenia žiť!

Ikigai. Toto slovo ste už pravdepodobne počuli. Alebo možno poznáte aj štvorkruhový diagram. Netreba dodávať, že je to dnes horúca téma.

Ikigai – dožiť sa sto rokov, zdravý a šťastný

Kniha Ikigai Japonská koncepcia životnej filozofie

Čo však Ikigai vlastne znamená? Existuje však veľa informácií o tom, pretože japonský koncept je rozšírený aj v západnom svete. Ak sa ale s japonským výrazom stretnete až teraz, potom by sme vám ho chceli podrobne vysvetliť. Pokračujte v čítaní a zistite, čo znamená japonské slovo ikigai?

Správna výslovnosť japonského slova je I-ki-gai

Kniha Ikigai Japonská filozofia života Radosť zo života

Predtým, ako sa ponoríme do hĺbky japonskej filozofie, začnime so správnou výslovnosťou japonského slova. Vyslovuje sa presne tak, ako je napísané: I-ki-gai.

Život je vzácny! Nájdite si na to svoj vlastný dôvod!

Ikigai Nemecká kniha Japonská filozofia života

Čo je Ikigai?

Na svete sú niektoré miesta, kde ľudia žijú v priemere dlhšie. Autor Dan Buettner tieto regióny preskúmal a nazval ich „modrými zónami“. Patrí sem Japonsko, a najmä ostrov Okinawa.

Ikigai hrá dôležitú úlohu v zdraví a vitalite Okinawanov. Okrem stravovacích návykov a životného prostredia je táto japonská životná filozofia stredobodom zdravého života. Pretože táto filozofia umožňuje pozrieť sa do budúcnosti aj v ťažkých časoch.

Užite si život podľa japonského umenia žiť

Ikigai nemecká japonská životná filozofia

I-ki-gai je japonský výraz, ktorý znamená niečo ako „dôvod ráno vstať“. Vo francúzštine sa nazýva „raison d’être“. Ide o kombináciu slov „iki“, čo znamená život, a slova „kai“ (vyslovuje sa ako gai), ktoré predstavuje hodnotu, účinok, výsledok alebo úžitok.

Nájdite svoj vnútorný pokoj?

Ikigai testuje japonskú životnú filozofiu

Podľa japonskej filozofie má každý ikigai. Váš Ikigai je miestom, kde sa prelína vaša vášeň, poslanie, povolanie a kariéra. Najlepšie to ilustrujú prekrývajúce sa kruhy na Vennovom diagrame.

Kde sa prekrývajú štyri kruhy?

Ikigai Venn diagram japonskej filozofie

Tieto štyri kruhy predstavujú:

  • čo miluješ
  • čo svet potrebuje
  • za čo ste zaplatení
  • v čom si dobrý

Svoj Ikigai nájdete tam, kde sa prekrývajú štyri kruhy.

Japonský koncept je teda reprezentovaný Vennovým diagramom

Ikigai Venn diagram japonskej filozofie života

Japonské umenie života nemôžete praktizovať, kým neviete, čo pre vás ikigai vlastne je. Pre mnoho ľudí to vyžaduje najskôr intenzívne hľadanie seba. Keď však urobíte prvé kroky do japonského modelu života, začnite vytvorením Vennovho diagramu.

Je to o, nájsť svoj vlastný zmysel života a mať v živote niečo, za čo sa oplatí postaviť

Kniha Ikigai inšpiruje japonskú filozofiu života

Výhody ikigai sa zdajú byť jasné. To vám dáva dôvod ráno vstať. Milujete svoju prácu, užívate si svoj každodenný život a máte jasný zmysel života. V kombinácii so zdravou výživou a krásnym životným prostredím je to dôležitá súčasť zdravého a dlhého života.

V rýchlo sa meniacom svete stále viac ľudí hľadá spôsob, ako spojiť svoju vášeň a talent, aby boli prínosom pre spoločnosť. V podstate presne to je Ikigai.

Hľadanie šťastia…

Ikigai termín nemecká japonská filozofia života

Koniec koncov

Japonské umenie žiť je o tom, že máte (nájsť) životný cieľ, dôvod, prečo ráno vstať z postele. Váš ikigai je miesto, kde sa stretáva množstvo vecí, konkrétne to, čo milujete, v čom ste dobrí, čo svet potrebuje a za čo môžete byť zaplatení. Je to bod, kde sa prelína vaša vášeň, poslanie, remeslo a volanie.

Co si myslis? Našli ste už svoj Ikigai? Alebo stále hľadáš?

Kniha Ikigai vám môže ďalej pomôcť nájsť sa a šťastne žiť

Kniha Ikigai japonská životná filozofia