Jedzte zdravé raňajky – prečo by ste mali raňajkovať a zdravo sa stravovať?

Dať si zdravé raňajky? Čo to je a ako je to možné? Zdá sa, že zdravé stravovanie je v dnešnej dobe skutočnou výzvou. Pretože zo všetkých strán ste zaplavení akýmikoľvek nápadmi na zdravé stravovanie. A človek sa čuduje, ako vyzerajú zdravé raňajky … Niektorí ľudia pripisujú raňajkám mimoriadny význam. Malo by to vôbec existovať a ak áno, ako by to malo vyzerať? Raňajky – prvé jedlo dňa – sú stredobodom nášho dnešného príspevku. Čo robí zdravé raňajky zdravými? Dozviete sa to čoskoro! Ďalej môžete nájsť aj odkazy na niekoľko zdravých receptov.

Ako vyzerajú zdravé raňajky?

nápady na zdravé raňajky k prvému jedlu dňa

Aké druhy raňajok vlastne existujú?

Názory na raňajky sa často líšia. Na začiatku vás chceme upozorniť na fakt, že existuje niekoľko druhov raňajok. Preto sa raňajky od seba tak veľmi líšia. Rôzne individuality – rôzne raňajky:

 • ráno s záchvatmi hladu – raňajky sú rituál
 • Nápoje na raňajky – mnohým to však stačí nápoj užiť si ráno.

  Jedlo vám nechýba

 • Bez raňajok – títo ľudia vôbec neraňajkujú. Neraňajkovať sa tiež často považuje za zdravé

Bezlepkový toast s medom a citrónom pre dobrý štart do dňa

zdravé raňajky bezlepkové toasty so zirtónom a medom

Pripravte smootie z medového melónu a špenátu

Jedzte zdravé raňajkové smoothie z medového melónu a špenátu

Všeobecný názor na raňajky, že by ste si mali ráno kupovať dôležité živiny, vyvracia veľa ľudí. S raňajkami úzko súvisí výkon. Na to existujú aj vzájomné názory. Preferencie raňajok sú teda založené na rôznych veciach. Niektorí ľudia raňajkujú, pretože boli tak vychovávaní, iní preto, že čítali, že je dobré raňajkovať. Aby ste sa ráno zbavili správnych stravovacích návykov, je dôležité, aby ste urobili rozdiel medzi skutočným hladom a chuťou do jedla. Niekedy sú tieto dva pocity tak ľahko zameniteľné, že sa človek mýli. Správny čas na raňajky tiež hrá dôležitú úlohu. Jesť niečo na raňajky skoro ráno alebo odložiť prvé jedlo dňa o 10.00 hod. Je osobná vec, ale má to do činenia s metabolizmom..

Nápady na raňajky s varenými vajíčkami

nápady na zdravé raňajky avokádový toast s varenými vajíčkami

Pre alebo proti raňajkám?

Všeobecne platí, že vynechanie raňajok by mohlo zvýšiť vašu chuť do jedla počas dňa. Všetci dobre vieme, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Je potrebné vziať do úvahy dlhé obdobie medzi večerou a raňajkami. Samozrejme, že záleží na tom, čo ste večer jedli a koľko bolo hodín, aby ste mohli správne určiť čas a typ raňajok. Do dvoch hodín od vstávania majú zdravé raňajky významný vplyv na spôsob, akým telo metabolizuje glukózu a krvný cukor. Hladina glukózy sa zvyšuje zakaždým, keď jete, a pankreas vyrába inzulín, aby presunul glukózu do buniek v tele, aby bolo možné zdieľať energiu. Výskum ukazuje, že rovnováha medzi glukózou a inzulínom má dobré účinky na metabolizmus a zdravie. Zdá sa teda, že je to veľký dôvod na raňajky alebo nie?

Krvný cukor sa po zdravých raňajkách zvyšuje, ale telu trvá, kým absorbuje živiny, tvrdí Eric Rimm, Sc.D., profesor epidemiológie a výživy na Harvardskej škole sociálneho zdravia v Bostone. Takže päť hodín po raňajkách by ste nemali byť hladní.

Ak si nedáte námahu pripraviť si raňajky, trvalé hladovanie by mohlo viesť k zvýšeniu hormónov hladu, ako je ghrelin. To vás zase nabáda k prílišnej konzumácii pri ďalšom jedle, čo vedie k zvýšeniu aj zníženiu hladiny glukózy. Ak pankreas neustále produkuje inzulín na vyrovnanie vysokých hladín glukózy, časom sa prepracuje a dostanete cukrovku, hovorí profesor Rimm..

Päť dôvodov, prečo si dať raňajky

 • Znižujú riziko srdcových chorôb
 • Svojím spôsobom sa vyhnete cukrovke
 • Máte viac energie a viac sa hýbete
 • Zlepšujete svoje vzdelávacie a komunikačné schopnosti, ako aj kreativitu a zvyšujete pozornosť
 • Mohli by ste znížiť svoju hmotnosť

Čo by ste mali mať na raňajky??

Raňajky musia byť tiež rozmanité. V každom prípade zdravý. Zdravé a rýchle raňajky na prvý pohľad hraničia s nemožným. Väčšina nápadov na zdravé raňajky sa jednoducho pripravuje dlho. Ako každý vie, rôzne národy sa vyznačujú nielen konkrétnymi jedlami, ale aj stravovacími návykmi. Zatiaľ čo jedna krajina uprednostňuje na raňajky ovocné šaláty a rôzne druhy chleba, iné národy uprednostňujú ráno Polievka prijať Nie je však nemožné mať zdravé a rýchle raňajky.

Pripravte si zdravú a chutnú uhorkovú polievku

Zdravé raňajky Pripravte si uhorkovú polievku

Bezlepkový chlieb s mandľami je dobrou alternatívou raňajok pre tých, ktorí majú radi raňajky

zdravé raňajky bezlepkový chlieb mandle

Rovnako dôležité je samozrejme aj to, čo presne jete na raňajky. Raňajky samy osebe nás nerobia zdravými. Tí, ktorí si radi dajú na raňajky šišku a šálku kávy alebo uprednostňujú sladké raňajkové cereálie s pohárom šťavy, môžu vo svojom tele spôsobiť metabolický chaos. Našťastie môžu byť raňajky chutné a zdravé zároveň. Existuje množstvo nápadov na tradičné raňajky, ktoré chutia skvele a sú tiež zdravé pre telo. To jogurt a cereálne vločky sú toho dobrým príkladom.

Raňajky môžu byť iba čerstvé

nápady na zdravé raňajky jogurt s mangom

Cereálne vločky na raňajky

zdravé raňajkové cereálie na raňajky

Na záver by sme vás chceli informovať o nasledujúcich veciach:

 • Nie je len dôležité vôbec raňajkovať, ale nájsť si tie správne raňajky aj pre seba
 • V kombinácii so stresom vás nezdravá strava vystavuje cukrovke

Smoothie sú skvelým nápadom na raňajky pre každého, kto nemá rád ráno niečo, ale má chuť do jedla

nápady na zdravé raňajky na prípravu smoothie z kiwi

Jogurt s bobuľami je ľahký a čerstvý nápad na raňajky pre každodenný stres

nápady na zdravé raňajky jogurt s bobuľami