Jedzte zdravo: tipy a recepty na výživu

Kto potrebuje balíkové polievky &co, ak dokáže rýchlo vykúzliť niečo chutné aj z čerstvých surovín? Zdravé stravovanie nie je také ťažké, ako by si niektorí mohli myslieť; stačí pár tipov a trikov a prechod na zdravé jedlo príde prirodzene.

Výživové tipy a recepty

Tipy na zdravú výživu recepty cibuľa

Zdravé stravovanie je vecou zvyku

To, čo sa nám páči, často súvisí s naším zvykom. Ak teda jeme zdravé veci častejšie, naučíme sa ich po určitom čase oceniť. V tomto období zvykania si je dobré si uvedomiť, že zdravá strava podporuje pohodu a zvyšuje výkonnosť.

Ak budete jesť veľa ovocia a zeleniny a budete jesť menej cukru a sladkostí, pravdepodobne sa budete po krátkom čase cítiť oveľa lepšie.

Konzumujte surové ovocie a varenú zeleninu

Veda tiež opisuje pozitívne účinky na pohodu a zdravie. Ukázalo sa, že sa dokonca predlžuje priemerná dĺžka života. Austrálska štúdia výživy vykonaná na 150 000 ľuďoch za šesť rokov ukázala negatívnu koreláciu medzi rizikom hlupákov a konzumáciou ovocia. Viac ovocie účastníci jedli, tým nižšie bolo riziko smrti. To isté platí pre zeleninu. Je zaujímavé, že len oni mohli priaznivé účinky vyprážanej alebo varenej zeleniny byť odhalený. Konzumácia surovej zeleniny na druhej strane nemala žiadny vplyv na úmrtnosť, čo naznačuje, že zeleninové jedlá si najlepšie vychutnáte vyprážané, dusené alebo varené, aby ste mali prospech z priaznivých účinkov na zdravie..

Nižší príjem kalórií vďaka vyššiemu obsahu vody

Najväčší podiel ovocia a zeleniny je voda. V závislosti od odrody to môže byť 60 až 95%. Vďaka vysokému obsahu vody sa v žalúdku rýchlo dosiahne objem, ktorý telu hovorí, že je plný. Aj keď efekt sýtosti ovocia s vysokým obsahom vody netrvá dlho, veľké množstvo kalórií sa nedá spotrebovať tak rýchlo ako celok. To platí najmä pre ľudí, ktorí dávajte pozor na ich líniu chcieť dôležité. Vlákno navyše zaisťuje dlhotrvajúci pocit sýtosti. Nachádzajú sa hlavne v mnohých druhoch zeleniny. Ďalším pozitívnym účinkom je čistiaci účinok čriev na tieto rastlinné vlákna.

Správna príprava prináša rozmanitosť

Často je najdôležitejšia príprava. Najnudnejšie veci získajú vzrušujúci, osviežujúci pep v úplne novej kombinácii. Veď ako je známe, oko aj žerie.

S hrsťou prísad a len s malými úpravami môžu vzniknúť úplne odlišné jedlá. To sa dá ukázať na príklade na mrkve, ale dá sa preniesť aj na iné druhy zeleniny. Všetky varianty receptov netrvajú dlhšie ako desať minút a sú dostatočné pre dve osoby.

Mrkva je perfektným základom pre rôzne recepty, od polievky a šalátu po rôzne zeleninové jedlá a dokonca aj mrkvové koláče alebo vdolky.

Jedzte tipy na zdravú výživu recepty mrkva

Mrkvový šalát

Ak chcete v teplom období niečo osviežujúce, odporúča sa šťavnatý mrkvový šalát. Za týmto účelom sa odlúpne 4-5 veľkých mrkiev a nastrúha sa pomocou kuchynského robota. Celé je to možné aj pomocou ručného strúhadla, ale potom to trvá dlhšie. Dresing sa pripravuje v miske. Na to sa používa olej bez chuti alebo mierne oriešok, trochu citrónovej šťavy alebo alternatívne jablčný ocot, štipka soli a 1 polievková lyžica agávového sirupu. Nastrúhaná mrkva sa pridá k dresingu, premieša sa a nechá sa lúhovať.

Mrkvové lasagne so zázvorom

Ak chcete niečo trochu exkluzívnejšie a stačí vám malý obed, môžete z mrkvy vykúzliť lahodné lasagne. Za týmto účelom sa olúpa 4-5 mrkiev. Potom sa kuchynskou škrabkou odlepia ďalšie pozdĺžne pásy. Mrkvu je vhodné obrátiť o štvrť otáčky, aby olúpané pásiky boli zhruba rovnako široké. Zostávajúcu strednú stopku potom môžete použiť na ďalšie jedlo. Ďalej je malý kúsok čerstvého zázvoru olúpaný a nastrúhaný. Potom sa asi 1 polievková lyžica kokosového oleja zahreje vo veľkom hrnci a pridá sa strúhaný zázvor, mrkvové prúžky a štipka soli. Celé sa to mieša a dusí asi päť minút. Mrkvové prúžky musia byť stále pevné na skus.

Jedzte tipy na zdravú výživu recepty mrkvové lasagne

Mrkva a zelenina, klasika

Jeden alebo druhý už pravdepodobne má klasickú mrkvovú zeleninu varenú od svojej babičky. Stačí mrkva, olej, petržlen a trochu soli. Ošúpeme asi tri až štyri mrkvy a nakrájame na asi 0,5 cm hrubé plátky. Navyše, čerstvá petržlenová vňať je nakrájaná na malé kúsky na doske. Alternatívne môže byť použitá sušená alebo mrazená petržlenová vňať, ale čerstvá chutí lepšie. Potom sa do širokého hrnca naleje trocha neochuteného oleja a použije sa dostatok vody na pokrytie dna hrnca vodou. Pridajú sa plátky mrkvy a poriadna štipka soli a sparia sa. Po dvoch až troch minútach možno vmiešať petržlenovú vňať a celé sa to znova varí v pare asi 3-5 minút. Dno hrnca musí byť po celý čas zaliate niekoľkými milimetrami vody. Medzi tým je potrebné skontrolovať konzistenciu. Najlepšie chutí, keď je mrkva stále mierne pevná na skus.

Užívajte si vedome

Vedomé vychutnávanie si jedla je súčasťou zdravej výživy. Tréning zmyslov, aby venovali pozornosť nuansám chuti, vám umožní rozpoznať kvalitu jedál a jedál. Pomalé jedenie tiež podporuje trávenie. Rýchle prehĺtanie nemá za následok dostatočné predtrávenie v ústach. Mechanické žuvanie je tiež často nedostatočné. To znamená, že žalúdok a črevá musia pracovať tvrdšie a môžu nastať tráviace problémy. Pri rýchlom jedení je navyše pocit sýtosti vnímaný až neskôr, čo znamená, že príjem kalórií je spravidla vyšší.

Stravovať sa zdravo tiež znamená jesť a užívať si jedlo vedome

Jedzte zdravo: tipy na výživu recepty ovocie a zelenina

Využite rozmanitosť

Jesť zdravo neznamená obmedziť sa na niekoľko vecí. K dispozícii je množstvo prírodných potravín. Zdravá výživa znamená otvorenie širokého spektra ďalších potravín. Potraviny, ktoré sa kupujú v obchode, sú často špeciálnym plemenom. Sústreďuje sa iba na niekoľko odrôd. Ak by bola všetka zelenina jedného druhu v obchode s potravinami, explodovala by vo veľkosti. Namiesto hŕstky druhov paradajok by sa tam malo nachádzať viac ako 10 000 rôznych druhov paradajok. Každý, kto má záhradu, by mal zvážiť výsadbu vlastných odrôd. Paradajky červeného ríbezle majú veľmi silnú paradajkovú arómu. Tí, ktorí uprednostňujú sladšiu arómu, sa budú môcť spriateliť s odrodou paradajok mandarínky. Patrí medzi žlté biftekové paradajky, má málo semien a dobre sa hodí do receptov s plnenými paradajkami.

Ovocie a zelenina však nie sú jedinou súčasťou zdravej výživy. Dokonca mäso a vajíčka obsahujú veľa látok, ktoré sú pre telo cenné. Obe tieto potraviny sú nevyhnutné pre potrebu vitamínu B12 a mali by z času na čas skončiť na vašom tanieri.

Tí, ktorí si cenia veľkú rozmanitosť svojho jedálnička, pravdepodobne nájdu niečo vhodné medzi nasledujúcimi receptami:

Jedzte tipy na zdravú výživu recepty na plnené paradajky z bifteku

Plnené paradajky z bifteku

Budete potrebovať štyri biftek paradajky, 125 g mletého mäsa, 1 malú cibuľu, 120 g strúhanej mozzarelly, zeleninový vývar, kyslú smotanu a korenie (soľ, korenie, bazalka, čili prášok).

Veko paradajok je odrezané a vnútro opatrne vydlabané. Paradajková dužina sa uloží na neskoršiu výrobu omáčky. Potom vydlabané paradajky dochutíme soľou, korením a bazalkou. Cibuľa je nakrájaná na kocky a zmiešaná s mletým mäsom a polovicou mozzarelly. Potom sa náplň vloží do prázdnych paradajok a na vrch sa posype zvyšok mozzarelly. Paradajky dáme do pekáča a pečieme 30 minút pri 200 ° C.

Zvyšná paradajková pasta sa nakrája na omáčku a privedie do varu v hrnci so zeleninovým vývarom (asi 3 čajové lyžičky). Potom vmiešame časť kyslej smotany.

Jednou z najznámejších vyprážaných ryžových jedál v Španielsku je paella z morských plodov

Zdravé stravovanie: Tipy na výživu Recepty Na morské plody

panvica na ryžu

Dobré na ryžovej panvici je, že zeleninu je možné vždy obmieňať podľa želania. Miska sa teda dobre hodí aj na použitie zvyškov.

Na panvicu na ryžu sú uvarené dve šálky ryže basmati. Súčasne sa na panvici vypráža 200 g mletého hovädzieho mäsa a vloží sa na jednu stranu do misy. Potom na panvici orestujeme malú papriku nakrájanú na kocky, malú cibuľu nakrájanú na kocky a 200 g rozpolených koktailových paradajok. Tesne pred pridaním varenej ryže sa pridá polovica plechovky kukurice, plechovka fazule a pripravené mleté ​​mäso. Celé sa to zmieša s trochou kečupu, paradajkovej pasty, soli a korenia. Potom sa pridá ryža a zmieša sa s ostatnými prísadami.

Kari panvica

Pre fanúšikov ázijskej kuchyne je to táto Kari jedlá vítaná alternatíva. Na to sa tiež varia dve šálky ryže basmati. Na panvici orestujeme 400 g kuracích pŕs nakrájaných na kocky a 1-2 na kocky nakrájané papriky. Tie sa potom uhasia 500 ml kokosového mlieka. Podľa pikantnosti sa pridajú 1 – 2 polievkové lyžice žltej kari pasty z čínskeho obchodu. Celé by to malo dusiť dve až päť minút. Pasta sa musí úplne rozpustiť, aby sa pikantnosť v jedle rovnomerne rozložila. Kým sa dusí, pridajú sa dve polievkové lyžice trstinového cukru. Kari panvicu podávame oddelene s ryžou.

Jedzte tipy na zdravú výživu recepty superpotraviny

Superpotraviny

Nový trend smeruje k superpotravinám. O týchto potravinách sa hovorí, že sú jedným špeciálom vysoká hustota živín vystaviť. Vďaka tomu sú ešte zdravšie ako ostatné zdravé potraviny a o niektorých sa hovorí, že majú liečebný účinok na rôzne choroby a neduhy. Mnoho z nich je teraz ponúkaných ako prísada do silne spracovaných výrobkov. Otázkou je, koľko zdravotných výhod má superpotravina v tejto forme. Superpotravina ako prostriedok voľby na vyváženie účinkov nezdravého stravovania nefunguje. Tieto potraviny však možno z času na čas použiť na okorenenie bežných jedál. Čerstvé semená granátového jablka v dezerte alebo chia semienka v musli sú skvelým doplnkom a poskytujú dodatočnú variáciu chuti. o

Zdroje obrázkov:

Obrázok 1: Fotolia.com ©okkijan2010 (# 117000656)

Obrázok 2: Fotolia.com ©George Dolgikh (# 114538491)

Obrázok 4: Fotolia.com ©marilynbarbone (# 113556960)

Obrázok 6: Fotolia.com ©HLPhoto (# 44376400)