Kale – dlhá, zdravá, nemecká tradícia

Kale srdce

Získajte viac informácií o kel zo superpotravín

Kale je druh super jedla. Vďaka svojim nádherným vlastnostiam je ešte zdravší ako iná uznávaná zelenina, napríklad špenát. Kel môžete v bohatstve listovej zeleniny nazvať kráľom.

Nie je náhoda, že severní Nemci obzvlášť radi jedia kel

Kale smoothy smoothy

Kale a vegetariánska a vegánska strava

Čoraz viac ľudí sa obracia chrbtom k tradičnej výžive a uberá sa vegánskou cestou. Odborníci na výživu teraz hľadajú vhodné alternatívy, ktoré by týmto ľuďom umožnili jesť zdravo a v žiadnom prípade nie jednostranne.

Ako známy dodávateľ vitamínu C je kel obzvlášť obľúbený v zime

List zelnej kapusty

Ale ani kel nie je taký revolučný. Existuje veľa jedál, ktoré sa s ním dajú pripraviť. V Európe sa táto zelenina zriedka kombinuje s duseným mäsom. Táto tradícia siaha do dávnych čias našej histórie. Pochádza zo stredoveku a zo škandinávskych krajín. Dodnes je v strednej Európe rozšírených mnoho jedál s kapustou.

 Na Taiwane a v Malajzii sa z nich vyrába mnoho veľmi chutných a pre nás trochu exotických polievok.

Kale môže byť ťažké jesť čerstvé

Listy zelnej kapusty

Zdravé vlastnosti kapusty v porovnaní s inými výrobkami

Ako všetky druhy listovej zeleniny, aj kel obsahuje veľa vlákniny, kyseliny listovej a chlorofylu. Výrazne zlepšujú prácu gastrointestinálneho systému.

Niektorí ľudia označujú zelenú zeleninu za vegánske jahňacie mäso. Je to kvôli veľkému množstvu železa. V niektorých prípadoch získate viac železa z kelu ako z mäsa.

Čerstvé listy zeleniny sú veľmi tvrdé

Kale banda

Kel a mlieko

Kel a mlieko je tiež ľahké porovnať. Zelenina poskytuje veľa vápnika. Listy tiež obsahujú veľa vitamínu K. To znamená, že zelenina je veľmi zdravá. Chráni teda pred osteoporózou, zápalmi kĺbov, artritídou. Kel je teda pre náš kostný systém oveľa lepší ako akýkoľvek mliečny výrobok.

Zelenina sa zberá, len keď prišli prvé mrazy

Kale smoothy mráz

Dobrý detoxikačný prostriedok

Kale je tiež veľmi dobrý detoxikátor. Je obzvlášť účinný v gastrointestinálnej oblasti. Preto je veľmi vhodný pre rôzne formy zdravej výživy.

Konzumácia kapusty dodá nášmu telu silu a silu vtedy, keď to najviac potrebuje

Zelená kapusta zdravá

vitamín C

Vitamín C je tiež hojne obsiahnutý v listoch kapusty. Má ho asi 16 -krát viac ako mrkvy a 4 -krát viac ako špenátu. Môžete s ním získať aj dostatok vitamínu A..

Kale sa pestuje po celej Európe

Smoothy field zelenej kapusty

Pestovať kapustu

Kel je veľmi jednoduchý na pestovanie. Môžete ľahko získať veľa skvelých listov. To je presne to, čo potrebujete, aby ste si mohli vychutnať všetky vlastnosti tejto zeleniny.

Na výsadbu kelu budete najskôr potrebovať semená. V malých nádobách na rastliny nechajte výsledné tyčinky dosiahnuť 10-15 centimetrov. Hnojiť ich nemusíte.

Mladé listy by ste mali nastrúhať, pokiaľ sú čerstvé a chrumkavé. Potom nie sú ani trpké, čo môže byť prípad tých starších.

Okrem tradičného kapustového jedla je zelenina ideálna do smoothies a dusených pokrmov

Smoothy listy zelenej kapusty

Nie každý má kapustu rád, ale v tmavej a ľadovej zime udržiava telo fit a živé

Varte zelenú kapustu v pare

Použitie v gastronómii

Kapustnicu pripravíte rovnako ako akýkoľvek iný druh listovej zeleniny. Môžete z toho pripraviť veľa lahodných smoothie. Pridanie trochy citrónu môže mať za následok jemnejšiu chuť. Kapustnicu by bolo ideálne uvariť v pare.

Naučte deti pestovať kel v záhrade

Zelená kapusta smoothy v záhrade

Chuť je jemne horkastá, ale väčšine ľudí príde veľmi príjemná. Inými slovami, ak ste predtým nejedli kapustnicu, teraz je načase to urobiť.

Kombinácia zázvoru a kelu vás zaručene udrží v zime zdravú a v dobrej nálade 

Zelená kapusta hladká