Kolagén – význam a dôležitosť

Starostlivosť o kolagén

Čo je kolagén a prečo je pre nás užitočný?

Kolagén je najbežnejšou bielkovinou v ľudskom tele. Je to jedna z látok, ktoré držia pohromade rôzne časti tela. Kolagén sa nachádza v kostiach, svaloch, šľachách a koži. Kolagén je zodpovedný za pevnosť tkanív.

Rovnako ako všetky ostatné proteíny je kolagén založený na aminokyselinách. Dostatočné množstvo kolagénu v našom organizme má zásadný význam pre jeho funkcie.

Nikdy nie je dosť skoro začať sa starať o svoju pokožku

Kolagén ako polovica

Dva rôzne druhy kolagénu

Všeobecne povedané, existujú dva typy kolagénu. Jedna forma je tá, ktorá existuje v našom tele. Druhý je získaný externe. Používa sa ako doplnok k našim vlastným.

V našom tele je kolagén oddelený od rôznych buniek. Ale hlavne to pochádza z spojivového tkaniva. Mladé telá ho zvyčajne produkujú dostatok. Od 40 rokov sa však táto suma veľmi znižuje.

Procesy starnutia tela a teda aj pokožky nemožno zastaviť, ale môžeme ich spomaliť

Starnutie kolagénu

Kolagén v starobe

Pravdepodobne ste si všimli, že mnoho terapií, ktoré sa pokúšajú bojovať proti starnutiu, obsahuje kolagén: dôvod je jednoduchý. S vekom sa množstvo kolagénu v našej koži a ďalších orgánoch znižuje. Výsledkom je, že sú slabšie a už nie sú také tesné.

Viditeľné dôsledky sú nielen vážne. Kolagén je obsiahnutý v ochranných vrstvách dôležitých orgánov, akými sú napríklad obličky.

Špeciálne sa starajte o pokožku tváre, aby ste sa vyhli neskorším zásahom

Elastickosť kolagénu

Kolagén pre pokožku

Injekciou kolagénu sme schopní vyhladiť kontúry pokožky a vyplniť niektoré vrásky na tvári. Pupienky a jazvy môžu byť tiež menej viditeľné alebo úplne opravené.

Myšlienky, strava, ale aj gény určujú stav našej pokožky

Kolagénu ako starosti

Bohužiaľ, existujú aj riziká a obmedzenia

Mnoho ľudí má určité alergie. Pred rozsiahlou kolagénovou terapiou by ste mali vždy otestovať reakciu svojho tela malým množstvom.

Očakávania by navyše mali zostať realistické. Pomerne malé defekty je možné opraviť kolagénom. Ostatní potrebujú iný druh ošetrenia, ako je tuk, silikón a implantáty.

Pravdepodobne nevidíte, ako veľmi za určitých podmienok trpí vaša pokožka

Coll agen ako rozšírenie

Pokožka má schopnosť natiahnuť sa a vy jej môžete pomôcť

Kolagén ako koža

Kolagén v ranách

Kožné rany je možné ošetriť aj kolagénom. Priťahuje nové, zdravé bunky do poranenej oblasti. To podporuje hojenie a rana rýchlo znova rastie.

Dá sa s ním zahojiť množstvo kožných rán. To platí dokonca aj pre mnoho chronických rán, ktoré dlho nevykazujú žiadne zlepšenie.

Kozmetické výrobky na pokožku, ktoré obsahujú kolagén

Na trhu je stále viac kozmetických výrobkov, ktoré regenerujú pokožku. Okrem iného sa ponúka veľa pleťových krémov a práškov. Ich účinok je často prehnaný. Dôvodom je to, že tieto produkty majú problém dostať kolagén na správne miesto úspešne.

Vyberte si správnu starostlivosť o tvár na deň a noc

Koláž a pokožka tváre

Prírodná kozmetika by bola prospešná pre vašu pokožku tváre

Coll agen ako starostlivosť

Ako efektívne zvýšiť množstvo kolagénu

Laserová terapia môže výrazne zvýšiť množstvo kolagénu v koži a iných orgánoch. Táto metóda je v kozmetike veľmi účinná a moderná.

Čo sa týka jedla, zamerajte sa na potraviny bohaté na aminokyseliny. Existujú aj ďalšie látky, ktoré sú dôležité pre tvorbu kolagénu:

  • Prolín: obsiahnutý v bielkovinách, mäse, kapuste, syre, sóji;
  • Anthokyanín: obsiahnutý v malinách, černiciach, čerešniach;
  • Vitamín C;
  • Zinok;
  • Vitamín A.

Aby bola vaša tvár a pery krásna, obzvlášť v zime potrebuje intenzívnu ochranu

  • Kolagénové pery na koži tváre

V niektorých prípadoch sa odporúča použiť kolagénové tablety. Tento krok však nerobte, pokiaľ ste sa predtým neporadili so špecialistom.

Ako poškodzujeme kolagén??

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ničia kolagén. Napríklad nadmerné množstvo cukru je v tomto ohľade veľmi škodlivé. Fajčenie je hlavným negatívnym faktorom. Slnečné svetlo a najmä ultrafialové lúče tiež ničia kolagén.

S vekom sa krása pokožky znižuje

Ko llage ako v starobe

Menopauza a iné hormonálne zmeny ovplyvňujú vašu pokožku

Coll agen ako menopauza