Školské tašky vs. školské batohy – rozdiely a dôležité kritériá nákupu

Mali by ste si kúpiť aktovku alebo školský batoh? To je často jedna z najdôležitejších otázok, ktoré si kladú rodičia prvákov pred nástupom do školy. Pretože to nie je nepodstatný predmet zo školského života, ale skôr najdôležitejší spoločník všetkých žiakov. Preto by ste mali venovať trochu viac času a zvážiť niekoľko dôležitých nákupných kritérií. V nasledujúcich riadkoch zistíte, ktoré to sú a v čom je hlavný rozdiel medzi taškou a batohom.

späť do školy aktovka pre žiakov prvého stupňa

Aký je rozdiel medzi školskou taškou a školským batohom??

Najväčším rozdielom medzi týmito dvoma školskými taškami je vlastne samotná konštrukcia.Školská aktovka má vždy pevné telo, ktoré je určené na lepšie držanie a bezpečné uloženie školských doplnkov. Aktovka navyše ponúka lepší prehľad, čo je obzvlášť užitočné pre začiatočníkov v škole. Školské batohy sú naopak o niečo mäkšie a pružnejšie, pretože nemajú základný rám. Väčšina z nich je vnútorne rovnako prehľadne rozdelená na priehradky. Tieto sa na rozdiel od školskej tašky s typickým vekom zapínajú na zipsy. Aktovky sa zvyčajne odporúčajú pre prváčikov a pre základné školy všeobecne, pretože sa v takom veku ľahšie používajú. Navyše sú o niečo robustnejšie ako batohy a dokonca majú spevnenú základňu pre stabilné státie. Rovnako ako vaša veľmi špeciálna školská aktovka DIN pre väčšiu bezpečnosť v cestnej premávke, ktorú podrobnejšie vysvetlíme nižšie.

kúpte si kvalitnú tašku

Školské batohy sú naopak obzvlášť obľúbené u detí od 4. ročníka a odporúčajú ich aj špecializovaní predajcovia. Pokiaľ ide o kvalitu, vzhľad, ergonómiu a funkčnosť, pri dvoch variantoch tašiek nie je potrebné robiť žiadne kompromisy. Pretože vysoko kvalitné výrobky sa tu obzvlášť dobre vyplácajú. Na osvedčených stránkach ako www.schulranzen-onlineshop.de Napríklad určite nájdete správnu školskú tašku pre každý školský vek a každý vkus bez ohľadu na to, či ide o školskú tašku alebo školský batoh.

Najdôležitejšie kritériá nákupu školských tašiek

Kvalita by mala byť na prvom mieste v zozname výberových kritérií, a to pre školské tašky aj školské batohy. A to znamená predovšetkým spoľahnúť sa na známe značky. Pretože ako sa hovorí so školskými taškami "Ak nakupujete lacno, kupujete dvakrát" úplne uzavretý. Preto dôrazne neodporúčame používať lacné výrobky bez názvu. V konečnom dôsledku ide o zdravie a každodenné pohodlie vášho dieťaťa. Ďalšie kritériá nákupu, ktoré by ste mali tiež zvážiť, sú:

  • výška a hmotnosť

Veľkosť sa vyberá podľa výšky dieťaťa. V zásade platí nasledujúce: horný okraj veka tašky by mal byť zarovnaný s líniou ramien, aby sa dieťa mohlo bez problémov rozhliadať vpravo i vľavo. Spodný okraj by mal v ideálnom prípade končiť trochu nad panvou a po stranách, vak nesmie vyčnievať každý viac ako 5 cm, aby školáci mohli ľahko pohybovať rukami. Správna veľkosť školskej tašky prispieva k správnemu držaniu tela. Správna hmotnosť robí to isté. To nemusí byť len 10% telesnej hmotnosti, ako sa pôvodne predpokladalo, ale môže to byť až 20%, v závislosti od fyzického stavu dieťaťa a dĺžky cesty do školy. Podľa TÜV však hmotnosť školskej tašky nesmie presiahnuť 1300 gramov.

školské tašky pre žiakov prvého stupňa

  • Pohodlie

Správna veľkosť a hmotnosť však na najlepšiu voľbu nestačia. Rozhodujúcu úlohu zohráva aj to, ako pohodlne sa taška nosí. Školská taška by mala byť ergonomicky tvarovaná a mala by mať polstrovaný a priedušný chrbát. Ramenné popruhy by mali byť tiež dostatočne polstrované a tvarované do písmena S, aby sa zabránilo akýmkoľvek tlakovým bodom. Tie by mali byť vyrobené tak, aby ich dieťa mohlo samo ľahko utiahnuť a prispôsobiť. Vďaka tomu je školská taška vždy optimálne upravená a chrbát sa odľahne. Hrudný a bedrový pás zaisťuje ešte väčšie pohodlie pri dlhej chôdzi alebo bicykli tým, že zabraňuje skĺznutiu aktovky alebo batohu.

Extra tip: Na trhu už nájdete školské aktovky a školské batohy, ktoré dieťa takpovediac unesú "rasti s tebou". Majú takzvanú plynulú úpravu dĺžky chrbta, pričom školskú tašku je možné prispôsobiť chrbtu vo fáze rastu.

ergonomicky tvarovaný školský batoh

  • Materiály a zabezpečenie

Na rozdiel od oblečenia sú výhodnejšie vysokokvalitný nylon a vysokokvalitný plast, pretože tieto materiály sú extrémne odolné voči roztrhnutiu, sú odolné voči vode a odpudzujú vodu. Okrem toho môžete použiť vhodný impregnačný sprej, ktorý chráni vnútro vrecka aj pred miernym dažďom. Tkaniny by samozrejme nemali obsahovať žiadne škodlivé látky a mali by byť dobre znášané pokožkou, aby sa predišlo akýmkoľvek alergiám a nepríjemnostiam. Pri nákupe preto vždy hľadajte adekvátnu certifikáciu, ako je napríklad tento v ekoteste.

Ako už bolo uvedené vyššie, pre školské tašky existuje norma DIN 58124, ktorá reguluje bezpečnosť na cestách. Podľa toho by mala byť každá aktovka na čelných a bočných stranách vybavená dostatočnými reflexnými a fluorescenčnými plochami.

  • Dizajn a trendové motívy

V neposlednom rade nesmiete zabúdať, že školská taška by sa mala vášmu dieťaťu predovšetkým páčiť, pretože znamená aj osobnosť a originalitu. Dbajte na to, aby vaše dieťa malo slovo pri výbere farieb, motívov a dizajnu a akceptujte jeho osobné preferencie. V zásade však platí nasledujúce: pre školské aktovky voľte radšej svetlejšie a jasnejšie farby, aby ich mohli optimálne vnímať všetci účastníci cestnej premávky.

vyberte si školské tašky a školské batohy

Investícia do vysoko kvalitnej, ergonomickej aktovky alebo školského batohu sa vždy oplatí. Nejde predsa len o zábavu pri nosení a učení sa, ale predovšetkým o zdravý chrbát vášho dieťaťa.

vyberte si ten správny školský batoh a tašku