Lieskové oriešky zdravé a chrumkavé – prírodný poklad

Lieskové oriešky zdravé so škrupinou

Prečo sú lieskové orechy zdravé?

Nielen lesné zvieratá môžu papať zdravé lieskové orechy! Tieto dary prírody sú pre ľudí veľmi chutné. Tiež nás napĺňajú životnou energiou. Sú úplne dôležité pre náš tón. Lieskové oriešky skrývajú pod škrupinou mnoho zdravých „tajomstiev“. Radi by sme vám ich teraz odhalili …

Lieskové oriešky jedia mladí i starí, ľudia i zvieratá

Lieskové oriešky zdravá veverička

Tiež ocenené v minulosti

Dokonca veľmi skoro ľudia zistili, že lieskové orechy sú zdravé. Ako prví ich na svoje dvory a záhrady zasadili Gréci a Rimania. Lieskové oriešky boli pre nich tiež symbolmi mnohých dobrých vecí. Symbolizovali zdravie, mier, bohatstvo a moc.

Lieskovému kríku sa páči teplý a slnečný

Lieskové oriešky zdravé na strome

Prečo sú lieskové orechy zdravé?

Lieskové oriešky sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny. Ide o kyselinu olejovú a linolovú. Dôvod, prečo sú pre náš organizmus také dôležité, je ten, že znižujú zlý cholesterol a zvyšujú hladinu dobrého.

Lieskové oriešky sú zdravé, pretože obsahujú aj mnoho ďalších prospešných látok. Ide o vlákninu, vitamín E, mangán, draslík, vápnik, zinok, železo, selén. Užívaním lieskových orieškov teda veľmi silne posilníte svoj imunitný systém. Tieto orechy majú pozitívny vplyv na lipidy v krvi. Vyhnú sa tak kardiovaskulárnym problémom a chorobám, ako je mŕtvica a rakovina.

Hrsť lieskových orieškov denne vás udrží energických a mladých

Lieskové oriešky zdravé

Dobrá správa pre budúce mamičky

Lieskové oriešky sú dobré aj pre tehotné ženy. Pretože sú veľmi bohaté na kyselinu listovú. Slúži ako prevencia mnohých zdravotných problémov počas tehotenstva

Olej z lieskových orieškov

Lieskový olej má veľmi priaznivý a zdravý účinok. Má nádhernú arómu a chuť. Vonkajšie použitie má na pokožku fantastický účinok. S orieškovým olejom sa staráte o svoju pokožku a chránite ju pred vysušovaním.

Orechy dlho vydržia a dokonca vyzerajú skvele ako ozdoba

Lieskové oriešky zdravá škrupina

Lieskový olej je široko používaný v gastronómii, aromaterapii a farmaceutickom a kozmetickom priemysle.

Lieskový olej je cenným pleťovým mliekom

Zdravý olej z lieskových orieškov

V gastronómii

Lieskové oriešky sa na trhu ponúkajú v rôznych formách. Nájdete iba samotné orechy, ako aj celé ovocie so škrupinou. V druhom prípade udržíte lieskové orechy jedlé a zdravé oveľa dlhšie. Tiež si zachovajú svoj dobrý vkus dlhšie.

Aromatický lieskový oriešok je často uprednostňovaný pri príprave mnohých lahodných jedál a nápojov

Lieskové oriešky zdravé jadrá orechy

Lieskový tahin robí neodolateľnými mnohé predjedlá a omáčky 

Lieskové oriešky zdravé tahini maslo

S lieskovými orieškami sa pripravuje stále viac neobvyklých exotických šalátov. Mnoho receptov na raňajky obsahuje aj tieto orechy a tým dodáva nášmu telu v skorých ranných hodinách veľa energie.

Používanie lieskových orieškov je v cukrovinkárskom priemysle veľmi rozšírené. Žiadny z veľkých výrobcov sladkostí, čokolád, sušienok a koláčov si nenechal ujsť príležitosť použiť ich vo svojich vlastných výrobkoch.

Pekári a cukrári oceňujú vlastnosti lieskových orieškov

Lieskové oriešky zdravé orechy

S kakaom a lieskovými orieškami si môžete pripraviť Nutellu, ktorú všetci sami milujeme

Lieskové oriešky zdravé dezerty

Alergia na lieskové orechy

Lieskové oriešky sú zdravé, ale u niektorých ľudí môžu spôsobiť alergie. Stáva sa to ľuďom, ktorí majú intoleranciu na bielkoviny. Alergický stav na lieskové orechy sa často vyvíja v detstve. V tejto dobe deti nie sú celkom silné a ešte si veľmi dobre nevybudovali imunitu. V každom prípade by ste nemali podceňovať alergiu na lieskové orechy a bohužiaľ by ste mali držať prsty ďalej od orechov, ak je to váš prípad.

Lieskové oriešky majú veľmi vysoký obsah kalórií a mali by ste ich konzumovať opatrne 

Zdravý koláč s lieskovými orieškami