Máte chuť na studený modrý nápoj? Prichádza čaj z hrášku motýľa!

Čaj z hrášku modrého motýľa je v poslednej dobe veľmi populárny nielen na početných blogoch zameraných na wellness a zdravie, ale najmä na Instagrame. Clitoria ternatea v angličtine Blue clitoris je očarujúca rastlina, ktorá je zodpovedná za jemnú, modrú farbu trendového čaju. Pochádza z Ďalekého východu, presnejšie z Thajska a prináša so sebou veľa cenných vlastností. Dnes to od nás zistíte, čo to je a ako si z kvetov zdravej rastliny môžete pripraviť skvelý, modrý nápoj.

Modrý nápoj, vďaka ktorému ste zdraví a šťastní!

modrý nápoj čaj

Prečo je čaj z Butterfly Pea tak zdravý??

Clitoria Ternatea je okrasná popínavá rastlina, ktorú nájdete na mnohých miestach v tropických a subtropických oblastiach juhovýchodnej Ázie. Je jemný a robustný zároveň a má krásne tmavomodré kvety. Používajú sa ako bylinky do modrého čaju. Podľa ajurvédy sú mimoriadne zdravé a patria medzi najsilnejšie prírodné antioxidanty na svete.

Niet sa ani čo čudovať, pretože modré klitorisové kvety obsahujú mnoho vitamínov ako B1, B6, B12, C, K, D, E a tiež minerály ako železo, fosfor a mangán. Okrem toho pravidelná konzumácia kvetov rastlín zlepšuje výkonnosť nášho mozgu, ako aj ostrosť mora a má veľmi pozitívny vplyv na náladu. Perfektný prírodný liek na chronickú únavu a stres, ktorý tiež zaisťuje zdravý spánok a viac vnútorného pokoja. Mimochodom, stimuluje sa obeh a metabolizmus, posilňujú sa vlasy a nechty a spomaľuje sa proces starnutia.

Krásne a veľmi zdravé – kvety Clitoria Ternatea

modrý nápoj hrach motýľ

Nedávne štúdie tiež ukázali, že z nádhernej rastliny môžu ťažiť najmä ženy. Kvety sú údajne vynikajúce pre zdravie žien v tom, že môžu prispieť k dobrej hormonálnej rovnováhe a zlepšeniu plodnosti.

Jednoducho ho vyberte, osušte a uvarte z neho čaj!

modrý nápoj clitoria ternatea

Ako pripraviť čaj z hráškového motýľa

Ako bylinkový čaj je taký modrý nápoj veľmi jednoduchý na prípravu. Už sušené kvety jednoducho zalejeme horúcou vodou (optimálne 90 stupňov) a necháme asi 5 minút lúhovať. Čaj sa potom podľa nálady preoseje a osladí medom, javorovým sirupom alebo stéviou.

V priehľadnej šálke vyzerá modrý čaj ešte veľkolepejšie

modrý nápoj čaj clitoria ternatea

Modrý nápoj si môžete vychutnať teplý aj studený ako ľadový čaj. Citrónová alebo limetková šťava mu dodáva rozprávkovú purpurovú farbu a malý ibištek vášnivú červenkastú nôtu. Podľa chuti môžete pridať aj ďalšie korenie ako zázvor, škoricu, vanilku alebo kardamóm.

Vychutnajte si šálku modrého čaju každý deň!

Čaj z motýľa hrášku na bielom pozadí

Je to také ľahké:

Jedlé kvety z Thajska sú nielen zdravé, ale odporúčajú sa aj ako prírodné farbivá, najmä v gastronómii. Môžete ho použiť na prípravu najrozmanitejších nápojov, dezertov a dokonca aj hlavných jedál, napríklad s modrou ryžou. Kvety modrého klitorisu môžete použiť aj na prípravu veľmi špeciálneho modrého nápoja – Blue Moon Milk.

Pridajte tiež adaptogén, ako je Ashwaganda

modrý mesiac mlieko modrý nápoj

Pozrite sa na všetky ostatné modré výtvory s kvetmi Butterfly Pea nižšie, kde nájdete veľa inšpirácie! Pripravte si veľmi špeciálne modré nápoje a pochúťky po celý rok a zostaňte zdraví!

Kulinárska mágia v modrej a fialovej farbe

nápady na pitie modrého klitorisu

Ako ľadový čaj v teplých letných dňoch

ľadový modrý nápoj z limonády

modrý nápoj clitoria ternatea

Užívajte si v modrej alebo fialovej farbe, podľa nálady

modrý nápoj kvety ľadový čaj

modrý nápoj citrón

kvetinový čaj modrý nápoj

chladný modrý nápoj s citrónom

Môžete ho použiť aj na zafarbenie lahodných párty koktailov!

modrý nápoj s medom

modrý nápoj s clitoria ternatea

modrá nápojová zmrzlina s clitoria ternatea

modrý nápoj ľadový čaj

modrý nápoj rozmarín citrón

modrý nápoj fialový ľadový čaj s citrónom

Smoothie, ryža, koláče – s modrými kvetmi je možné všetko

    modrá nápojová ryža s clitoria ternatea  smoothie z modrého nápoja

omáčka z modrého nápoja

chia pudingový modrý nápoj

nápady na kokteily modrý nápoj

vegánsky koláč modrý nápoj   letný večierok modrý drink