Meduňkový čaj – posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírody

V čase Covid-19 nás každodenný život zaplavuje mnohými ťažkosťami a výzvami. Aj keď môže byť stres v miernej a kontrolovanej dávke užitočný, pri zvýšených hladinách sa rýchlo stáva problémom. Potom narúša psychickú a fyzickú rovnováhu tela, vedie k bolestiam hlavy, nespavosti, vysokému krvnému tlaku, strate chuti do jedla alebo naopak, stresu z jedenia a mnohým ďalším zdravotným problémom. V skutočnosti je najmenej 75% všetkých chorôb spôsobených stresom. Našťastie pravdepodobne nepotrebujete užívať špeciálne antidepresíva, aby ste sa zbavili stresu. Príroda ponúka účinnú alternatívu, ktorá sa v priebehu storočí znova a znova osvedčila – čaj z medovky.

Táto liečivá bylina sa od pradávna používa na všetky choroby, ktoré sú spôsobené poruchami nervového systému. Dnes ho nájdete v každom supermarkete a obchode so zdravou výživou. Jeho vlastnosti sú však často podceňované. V dnešnom článku sa podelíme o kľúčové vedecky osvedčené vlastnosti meduňky a o to, ako si ju najlepšie pripraviť sami.

Medovka lekárska nádherne vonia po citrusoch a dá sa len ťažko zameniť s inou liečivou rastlinou

Meduňkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírody. Bylinný balzam svieži

V záhrade aj doma rastie bez problémov

Čaj z medovky lekárskej - posilňuje imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodného balzamu izbovej rastliny

Meduňkový čaj - imunita a psychika prostredníctvom darov prírody posilňujú čerstvý balzam zo záhrady

Meduňkový čaj - posilňuje imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodného pohára z čerstvých byliniek

Botanické vlastnosti liečivej rastliny citrónový balzam

Z botanického hľadiska je meduňka trváca, bylinná rastlina s relatívne nenáročným podnebím. Pochádza hlavne z východného Stredomoria, južnej Európy a západnej Ázie, ale môže sa jej dariť aj v kvetináčoch alebo bylinkových záhradách. Meduňku rýchlo spoznáte podľa svetlých vlasov a drobných bielych, žltých alebo ružových kvetov.

Jeho listy majú podobný tvar ako listy mäty, ale majú výraznú citrónovú arómu, a preto sa rastlina už od pradávna používa ako aromatická látka. Čerstvé a sušené listy sa spracovávajú na čaje, bylinné likéry, omáčky, šaláty, kozmetické výrobky atď. V kulinárskej oblasti napríklad citrónový balzam zvýrazní chuť stredomorských rybích jedál.

Ak si chcete citrónový balzam pozbierať sami v prírode alebo vo vlastnej bylinkovej záhrade, musíte to urobiť v lete pred kvitnutím. Po období kvitnutia stráca liečivá bylina veľa zo svojej charakteristickej arómy a živín.

Čím viac budete rastlinu orezávať, tým rýchlejšie budú nové výhonky rásť

Meduňkový čaj - posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodného balzamu, záhradných kvetináčov, byliniek

Pesto v talianskom štýle s čerstvým citrónovým balzamom

Meduňkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírodnej pesto omáčky nápady talianskych receptov

Osviežujúca letná limonáda s broskyňou

Meduňkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírody.Limo smoothie s balzamom

Užitočné vlastnosti čaju z medovky

Najdôležitejšie prospešné zložky meduňky nájdete v jej aromatických listoch. Patria sem vitamín C, karotén, kyselina oleanolová, deriváty kyseliny fenolkarboxylovej, ako je kyselina rozmarínová, a éterické oleje, ako sú citronellal, citral, linalool, myrcén a geraniol.

Medovka lekárska je teda silným liekom proti stresu a má celkovo pozitívny vplyv na nervový systém. Má pozitívny vplyv na choroby, ako je Alzheimerova choroba, poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD), depresie, hystéria, nespavosť, melanchólia, migrény atď. Čaj z medovky lekárskej podporuje schopnosť koncentrácie, zlepšuje náladu a údajne dokonca sľubuje predĺženie mladosti vlastnosti. V medicíne sa medovka používa na úľavu od vysokého krvného tlaku a jeho symptómov.

Jeho zložky majú navyše antimikrobiálny a antivírusový účinok. Liečivú bylinu je možné úžasne využiť proti nachladnutiu a chrípke. Denná ústna voda s čajom z meduňky tiež pomáha zbaviť sa zápachu z úst a baktérií, ktoré ho spôsobujú. Citrónový balzam vtieraný do pokožky ako masť tiež zmierňuje zápaly svalov a kĺbov a pomôže vám rýchlejšie sa zbaviť herpesu.

Medovka lekárska je aromatická, zdravá, chutná a všestranná

Meduňkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírodného bylinkového čaju fresh garden

Bylinkové maslo s meduňkou, bazalkou a rozmarínom

Meduňkový čaj - posilňuje imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodného bylinkového masla zdravo chutne

Citrónový čaj a masť si pripravte sami

Ak chcete citrónový balzam zbierať a sušiť sami, je nevyhnutné, aby ste dodržali niekoľko zásad, aby ste v ňom zachovali prospešné zložky. Rastlinu napríklad nesmiete umyť pred sušením. Čerstvo nazbierané listy jednoducho treba vysušiť na tienistom a dobre vetranom mieste pri priemernej teplote 30-35 stupňov. Časti rastliny sú dobre vysušené, ak sa pri trepaní rýchlo otriasajú a pri roztlačení stále vydávajú svoju charakteristickú citrónovú arómu. Suchý citrónový balzam skladujte na suchom mieste chránenom pred svetlom v papierovom vrecku alebo v murárskej nádobe. Pri správnom skladovaní je možné listy uchovávať niekoľko mesiacov.

Piesočnato -hlinitá pôda, polotieň a mierne množstvo vody – tak sa citrónový balzam cíti dobre

Meduňkový čaj - posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírody Spoznajte a zberajte balzam

Môžete samozrejme použiť aj sušičku potravín

Meduňkový čaj - posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodného sušeného balzamu

Čaj z medovky lekárskej - suchý čaj z balzamu posilňuje imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírody

Príprava čaju z medovky je pomerne jednoduchá. Najintenzívnejšiu chuť a arómu, ako aj najlepší účinok na telo dosiahnete v pomere 1 čajová lyžička listov na 100 ml vriacej vody. Asi po 30 minútach prikryté môžete precediť cez sitko a užívať si. Môžete vypiť až 2-3 šálky čaju z medovky denne, najlepšie večer pred spaním.

Meduňkový čaj - posilňuje imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírody svieži letný nápoj

Na prípravu domácej balzamovej masti jednoducho rozdrvte polovicu hrsti suchých listov spolu s 2 polievkovými lyžicami vazelíny. Miešajte, kým nezískate homogénnu zmes, a nechajte masť lúhovať na tmavom a teplom mieste 2 dni. Potom je hotovo.

Ak chcete vo svojich receptoch experimentovať s rôznymi prísadami, je dôležité vyhnúť sa silne voňavým rastlinám, ako je mäta, muškátový oriešok a zázvor. Medovka lekárska sa dá úžasne kombinovať s levanduľou, bazalkou a inými jemnými bylinkami.

Aromatická balzamová masť s levanduľou – skvelý darček na chladné mesiace v roku

Meduňkový čaj - posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírody

Všimnite si, že citrónový balzam, rovnako ako všetky ostatné liečivé bylinky, môže mať rôzne účinky a nie je bez vedľajších účinkov, ak je konzumovaný v nadmernom množstve. Preto je vhodné vopred sa o tom poradiť so svojim praktickým lekárom.

Čerstvý citrónový balzam sa používa aj do polievok

Meduňkový čaj - posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodnej cuketovej polievky citrónový balzam

Rýchlo sa tak zbavíte stresu každodenného života

Meduňkový čaj - posilnite imunitu a psychiku prostredníctvom darov prírodného citrónového balzamu

Meduňkový čaj - imunitu a psychiku posilňujú darčeky prírody limonáda studený čaj studený čaj

Dajte mnohým receptom ľahkú citrónovú arómu bez pridania citrusových plodov

Meduňkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírodných smoothie bobúľ s citrónovým balzamom

Meduňkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírodnej sorbetovej zmrzliny s bylinkami

Medovkový čaj - imunita a psychika posilnená darmi prírodných bylinkových sušienok lahodná zdravá