Mouches volantes – nepríjemná sklovitá oblačnosť s romantickým názvom

Stalo sa vám to už predtým? Vyzeráte uvoľnene na modrej oblohe alebo na mori a stále si všimnete otravné vlákna. Alebo vám v zornom poli lietajú malé priehľadné škvrny. Neublížia, ale ani nie sú obzvlášť pohodlné, pretože vám zatemňujú jasný výhľad. Po prvé: to isté sa stáva mnohým ďalším ľuďom a tento jav nie je neobvyklý. Hovorí sa mu to tak krásne: Mouches volantes (francúzsky výraz „lietajúci komár“) a v skutočnosti by nemal byť dôvodom na obavy. V tomto článku by sme sa chceli bližšie pozrieť na to, čo sa presne skrýva za týmito sťažnosťami, čo je potrebné zvážiť a ako s nimi zaobchádzať.

Vlákna v oku sú obzvlášť viditeľné na svetlých, monochromatických pozadiach

mouches plaváky výhľad na oblohu

Čo sú to očné plaváky?

V anglicky hovoriacom svete je táto rozšírená porucha zraku známa aj ako „floaters“. Odborníci ho poznajú ako sklovcovú nepriehľadnosť. Pretože tento názov skutočne vysvetľuje dôvod tohto očného javu, ktorý sa nachádza v sklovitom oku. Konkrétne: naše očné buľvy pozostávajú z takzvaného sklovitého tela, ktoré má priehľadnú, želé podobnú látku.

To zase pozostáva z 98% vody. Ďalšími zložkami sú tiež kyselina hyalurónová a jemná sieťová štruktúra vyrobená z kolagénových vlákien. Časom, to znamená, že ako starnete, tieto vlákna sa začnú zhlukovať a celá kolagénová sieť sa pomaly zmenšuje. Tieto zhluky vrhajú tiene na sietnicu, ktorá pláva tam a späť. Potom ich vnímame ako plávajúce škvrny alebo vata v našom zornom poli.

Takto sú štruktúrované naše oči

mouches plaváky štruktúra oka

V zásade sú plaváky považované za neškodné. Opatrnosť sa však odporúča, ak sa náhle začnú zväčšovať alebo príliš zväčšovať alebo sa vám v oku objavia záblesky svetla. Potom by ste mali okamžite ísť k oftalmológovi a nechať sa vyšetriť. Návšteva lekára vo všeobecnosti nepoškodzuje zrakové poruchy akéhokoľvek druhu. Jedine tak sa dajú vylúčiť vážne choroby, ako sú poranenia sietnice alebo dokonca odlúčenie.

Aj v tomto prípade sa návšteva očného lekára vždy vyplatí

Mouches volantes spôsobujú sklovcovú nepriehľadnosť

Aké sú príčiny takej sklovcovej nepriehľadnosti??

Ako bolo uvedené vyššie, hlavná príčina plavákov údajne súvisí s vekom. Odborníci vysvetľujú, že hustoty sklovca sú spôsobené predovšetkým normálnymi procesmi starnutia. Často však postihuje mladších ľudí a dokonca aj deti. V takýchto prípadoch to môže byť spôsobené genetickými príčinami alebo nadmerným namáhaním očí, napríklad pri práci na obrazovke. V zásade je sklovitá nepriehľadnosť tiež oveľa bežnejšia u krátkozrakých ľudí.

Pri práci na obrazovke by ste si preto mali dávať pravidelné prestávky

mouches floaters urschen pc práca

Aké ošetrenia existujú?

Odstránenie sklovca je najradikálnejšie riešenie, ktoré je v skutočnosti komplikovanou operáciou. To sa však vykonáva iba v extrémne závažných prípadoch a zahŕňa mnoho rizík a vedľajších účinkov. Existuje však relatívne nový postup, ktorý by mal pomôcť. Ide o modernú laserovú metódu, ktorá je úplne bezbolestná, ale stále nie je platená zdravotnými poisťovňami. Ešte sa tak dobre nepresadil a stále sa považuje za nie úplne neškodný, pretože nemožno vylúčiť vedľajšie účinky. Ak nie sú žiadne iné poruchy očí, mali by ste si to dvakrát premyslieť.

Krátkozrakosť je častejšie postihnutá plavákmi

mouches floaters symptómy spôsobujú liečbu

Prírodné prostriedky a tipy

Aj keď o tom stále neexistujú žiadne vedecké štúdie, mnoho postihnutých uvádza rôzne prírodné opatrenia a triky, ktoré im v prípade sklovcovej nepriehľadnosti poskytujú značnú úľavu. Väčšina z nich je aj prevenciou plavákov.

 • Užívajte kyselinu hyalurónovú ako kapsuly alebo používajte ako očné kvapky;
 • konzumujte viac antioxidantov;
 • pravidelne vykonávať detoxikačné kúry;
 • Zvýšte množstvo omega-3 mastných kyselín v potravinách;
 • Vitamín C a zinok;
 • Pi viac vody.

Úľavu by malo poskytnúť aj párkrát rýchle pozretie doľava a doprava

mouches floaters spôsobuje ošetrenie

Okrem toho, aspoň krátkodobo, by mali pomôcť aj niektoré klasické očné cvičenia. Rovnako ako nasledujúce triky:

 • doma sa vyhýbajte bielym alebo svetlým, monochromatickým stenám;
 • namaľujte steny tlmenými farbami alebo ich tapetujte vzorovanými tapetami;
 • vybavte svoj domov ďalšími nástennými maľbami, rastlinami a inými textúrovanými bytovými doplnkami;
 • na prudkom slnku alebo snehu noste tmavšie alebo polarizované slnečné okuliare;
 • cvičte relaxačné techniky, ako je autogénny tréning alebo progresívna svalová relaxácia.

Pri takom nádhernom panoramatickom obrázku je oblačnosť ešte nepríjemnejšia

nádherná panoráma s plachtami muches

Rozdiel je dosť veľký

panoráma s plavákmi a bez nich

Dobrá správa: Odborníci odporúčajú nechať mozgu čas, aby si na plaváky zvykol. Je veľmi inteligentný a prispôsobivý a naučí sa dlhodobo ignorovať nepríjemné sklovité nepriehľadnosti. Navyše tieto v priebehu času pomaly miznú zo stredu vášho zorného poľa, pretože kolagénová sieť v sklovci sa ešte viac zmenšuje.

Ale nenechajte sa tým otravovať!

mouches plaváky púšťa do oka

Takže radšej si to všetko vyjasnite so svojim oftalmológom, aby ste boli v bezpečí, a nenechajte sa strhnúť niekoľkými „lietajúcimi komármi“!

Užívajte si čas a život!

Užite si dovolenku napriek plavákom