Mydlové oriešky – udržateľná alternatíva k bežným detergentom

Chcete svojimi každodennými činmi vedome chrániť životné prostredie a mať tak lepšie svedomie? Potom by ste sa mali rozhodnúť pre ekologicky udržateľné pracie prostriedky, ktoré nijako neškodia prírode ani zdraviu. Pozoruhodné mydlové orechy sú taký praktický a dlhodobo lacný prací prostriedok. Pochádzajú pôvodne z Indie a Nepálu a v tejto krajine sú už niekoľko rokov veľmi populárne a obľúbené. Preto im dnes venujeme väčšiu pozornosť. V nasledujúcich riadkoch sa môžete dozvedieť, aké výhody majú mydlové orechy, ako sa s nimi umývate a aké sú ďalšie možnosti použitia.

Mydlové orechy sú ekologickou alternatívou k chemickým čistiacim prostriedkom

jaseňové orechy namiesto chemických čistiacich prostriedkov

Mydlové orechy – čo to je?

Sú to vlastne bobule takzvaného mydla (Sapindus saponaria), nazývaného aj Aritha (v hindčine: अरीठा, Arīṭhā). Mydlové oriešky, presnejšie ich škrupiny, obsahujú saponíny, ktoré slúžia ako ochrana pred hmyzom a plesňami. Keď sa tieto dostanú do kontaktu s vodou, pena je bohatá.

Mydlová hmota je veľmi podobná tej v komerčne dostupných pracích prostriedkoch, ale na rozdiel od toho neškodí ničomu a nikomu. Prírodné saponíny neznečisťujú životné prostredie a sú veľmi dobre znášané veľmi citlivými ľuďmi a alergikmi. Zázračné oriešky teraz nájdete relatívne lacno na ekologických trhoch, vo svetových obchodoch a dokonca aj v niektorých supermarketoch. Väčšinou k nám prichádzajú v krásnych bavlnených vreckách, ktoré sa používajú pri praní v práčke.

Mydlový strom a jeho plody – mydlové orechy

washnuts ovocné stromy

Stručný prehľad niektorých z najdôležitejších výhod mydlových orechov:

  • jednoduchá aplikácia
  • lacné a opakovane použiteľné
  • Šetrí čas a vodu – nemusíte oplachovať, pretože tu nie sú žiadne zvyšky
  • univerzálne použitie (pozri nižšie)
  • udržateľné a šetrné k životnému prostrediu
  • dobre znášaný a zdravotne neškodný

Kupujte iba organické a / alebo poctivé certifikované mydlové orechy!

pranie orechového oblečenia

Ako umývať mydlovými orechmi

Nie je nič jednoduchšie. Jednoducho zabaľte 5-6 mydlových orechov do bavlneného vrecka, zviažte a vložte do práčky. Vložte bielizeň na vrch a pokračujte v procese prania ako obvykle. Mydlové oriešky sú perfektné na akýkoľvek druh bielizne, či už bielu alebo farebnú, vlnu alebo hodváb, výrobky ľahko udržiavateľné atď. Môžete ich teda prať od 30 ° C do 90 ° C a dosiahnuť najlepšie výsledky prania. Navyše nemusíte ani pridávať aviváž, pretože prírodné saponíny mimoriadne pozitívne pôsobia na textilné vlákna tým, že sú prádlo veľmi jemné a jemné. Okrem toho sú farby tiež dobre zachované.

Extra tip: Aby ste dosiahli ešte lepšie výsledky prania a zabránili vzniku šedého zákalu, môžete do priehradky na prací prostriedok vložiť trochu sódy bikarbóny. To tiež dobre čistí vnútro práčky a pôsobí proti vodnému kameňu.

Umývanie mydlovými orechmi je veľmi jednoduché a efektívne

Mydlové orechy v práčke perú oblečenie

Vyrobte si šampón z mydlových orechov sami – pokyny

Mydlové orechy nie sú vhodné len na pranie. Môžete ho použiť aj na výrobu organického šampónu, ktorý je úplne bez umelých prísad a mikroplastov. Je to veľmi jednoduché a rýchle.

Z tohto dôvodu ste zlomili:

(na cca 300 ml šampónu)

  • 8 vykôstkovaných mydlových orechov
  • 2 šálky vody
  • 1 lyžička mandľového oleja

Príprava:

Krok 1: V malom hrnci priveďte mydlové oriešky a vodu k varu.

Krok 2: Dusíme na strednom ohni asi 15 minút.

Krok 3: Hrniec odstavte zo sporáka a nechajte ho niekoľko hodín úplne vychladnúť.

4. krok: Do mixéra nalejte tekutinu z mydlových orechov, pridajte mandľový olej a 3 krát intenzívne premiešajte (pulzná funkcia).

Krok 5: Preosejte zmes cez jemné sito alebo kávový filter a nalejte do malej fľaše. úplné!

Domáci šampón z mydlových orechov posilňuje vlasy a stará sa o pokožku

Vyrobte si mydlový šampón sami

Tento šampón používajte podobným spôsobom ako konvenčný. Vyhnite sa kontaktu s očami a buďte opatrní pri umývaní detských vlasov. Dobrá správa: Mydlové orechy sú v skutočnosti bobule, nie orechy. Preto nie sú pre ľudí s alergiou na orechy vôbec problémom. Nevýhody: niektoré škvrny sa ukážu ako príliš tvrdohlavé a vyžadujú ďalšie ošetrenie. Po umytí mydlovými orechmi tiež neexistuje žiadna prospešná aróma. Ale dá sa to nahradiť niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja a je to tiež vec vkusu a nie skutočná nevýhoda.

Iné použitie mydlových orechov

Je skutočne prekvapujúce, ako všestranné tieto „mývaly“ v skutočnosti sú. Okrem čistiacich prostriedkov a šampónov ich môžete použiť aj ako náhradu za mnohé ďalšie výrobky pre domácnosť a kozmetiku, ako sú pena na tvár, tekuté mydlo, krémy, oplachovače do umývačky riadu atď. Mydlové orechy sa používajú aj na migrény, ekzémy a unavené oči, ako aj prírodné repelenty na hmyz, napríklad proti voškám.

Dajte teda tejto ekologickej alternatíve pracích prostriedkov šancu a rozhodnite sa, ako a kedy použiť mydlové orechy. Prajeme vám s ním veľa zábavy!

Čerstvo vyprané prádlo, ktoré neznečisťuje životné prostredie

pranie bielizne šetrné k životnému prostrediu

Magické ovocie so širokým spektrom použitia

Orechy umývajte zdravé a šetrné k životnému prostrediu

Škrupina je plná saponínov

Orechy umývajte ekologicky

Namiesto bavlnených tašiek však môžete použiť aj tenké ponožky

proces prania umývania orechov s ľanovým vreckom

Spoznajte tieto skutočné poklady prírody!

škrupiny umyjú orechy po umytí