Nájdenie správnej bezpečnostnej obuvi – najdôležitejšie tipy a triky

Bez ohľadu na oblasť, v ktorej ste zamestnaní, bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. Pretože potom motivácia a výkonnosť naozaj rastú. Od získania optimálnej bezpečnosti práce, pokiaľ ide o profesionálne vybavenie, závisia predovšetkým kvalifikované profesie, ale aj odvetvia chemického priemyslu a zdravotníctva. Jednou z najdôležitejších súčastí tohto produktu je kvalitná bezpečnostná obuv. Pretože tieto nielen chránia nohy pred akýmkoľvek zranením, ale tiež uľahčujú samotný pracovný proces vďaka vynikajúcemu pohodliu pri nosení a optimálnej istote. Ďalej vám povieme, aké ďalšie výhody má bezpečnostná obuv a ako môžete nájsť tú správnu pre seba.

pracovná obuv ochranný odev bezpečnostná obuv

Čím je bezpečnostná obuv taká špeciálna?

Obuv sama o sebe je základom nášho zdravia a správneho držania tela. Sú priamo rozhodujúce pre zdravie nášho chrbta a kĺbov. To platí najmä pre pracovnú a bezpečnostnú obuv. Pretože tieto zvyčajne nosíme v práci oveľa dlhšie a intenzívnejšie ako bežné každodenné topánky. Preto je pohodlie a ergonómia nosenia tu o to dôležitejšie. Ak teda hľadáte vysokú kvalitu Bezpečnostné topánky Ak sa rozhodnete, určite získate to všetko plus optimálnu ochranu vašich nôh.

Zvláštnosťou bezpečnostnej obuvi je, že je vždy vybavená ochrannou špičkou, ktorá vydrží energetické zaťaženie 200 joulov. To znamená, že sú v súlade s normou EN ISO 20345 a sú v tomto ohľade, ako aj v ďalších dodatočných bezpečnostných aspektoch, rozdelené do rôznych tried bezpečnosti. Zákon tiež upravuje, že povinnú bezpečnostnú obuv poskytuje zamestnávateľ vrátane pravidelnej údržby a výmeny.

noste vhodnú bezpečnostnú obuv

Definujte triedu bezpečnosti a tvar obuvi

Pri výbere bezpečnostnej obuvi by ste mali najskôr začať s príslušnou bezpečnostnou triedou. To často určuje sám zamestnávateľ alebo ho odporúča špecializovaný výrobca alebo poskytovateľ. V závislosti od funkcie a pracovného prostredia nositeľa je vždy najvhodnejšia iná trieda obuvi. V zásade existuje sedem takýchto tried zabezpečenia (SB, S1, S1P, S2, S3, S4 a S5). Môžu byť tiež doplnené špeciálnymi dodatočnými klasifikáciami. V závislosti od špecifík práce si okrem ochrany proti prieniku môžete vybrať napríklad aj studenú alebo tepelnú izoláciu, protišmykovosť na keramických dlaždiciach alebo na oceľových podlahách a odolnosť voči glycerínu, benzínu a oleju, vysokú vodivosť alebo antistatiku ako bezpečnostná prísada. Na druhej strane množstvo modelov a tkanín môže prekročiť aj tie najvyššie nároky.

Okrem konkrétnej bezpečnostnej triedy obuvi sa môže líšiť aj tvar obuvi. Pre niektoré profesionálne činnosti sa ukazuje ako optimálne nosiť poltopánky alebo dokonca bezpečnostné sandále. Iní absolútne vyžadujú čižmy alebo bezpečnostnú obuv s pevným driekom. V tejto súvislosti by ste sa mali spoľahnúť aj na odborné, skúsené rady alebo sa riadiť pokynmi zamestnávateľa.

manuálne profesie vhodná bezpečnostná obuv

Vyberte si správnu veľkosť a šírku obuvi

Okrem profesionálneho merania chodidla, ktoré sa vykonáva pomocou moderného vybavenia, môžete na určenie veľkosti a šírky obuvi použiť takzvané tabuľky veľkostí. Za týmto účelom nakreslite obrys nohy ceruzkou na list papiera A4 a potom zmerajte jej dĺžku (od päty po najdlhší prst) a šírku (medzi vonkajšími okrajmi klbka nohy). Táto metóda je veľmi účinná, najmä pri online objednávke. Ak si bezpečnostnú obuv kupujete na mieste, prstom môžete použiť starú dobrú metódu. V skutočnosti si obujte topánky, najskôr si zaviažte šnúrky a ukazovák vložte do topánky na zadnej strane päty. Ak máte stále dostatok miesta pre prsty na nohách, potom je veľkosť správna. Potom by ste však určite mali urobiť relaxačný test behu. Pretože pohodlie pri nosení je nevyhnutné, najmä pri ochrannej obuvi.

bezpečnostná obuv vysoko kvalitná pracovná obuv

Záver:

Nájdenie správnej bezpečnostnej obuvi je polovica úspechu vašej optimálnej bezpečnosti práce. Tieto zaisťujú bezpečnú ochranu vašich nôh pred rôznymi zraneniami v pracovnom procese a poskytujú vám dokonalé pohodlie pri nosení. Pri výbere obuvi si môžete vybrať z mnohých prevedení, farieb a materiálov, pretože pracovná obuv nemusí byť nudná a neohrabaná. Uistite sa, že máte dostatočnú certifikáciu a dobrý pomer ceny a výkonu a kúpte si ochrannú obuv u špecializovaných predajcov.

   zabezpečenie prieniku bezpečnostnou obuvou  vysoko kvalitná bezpečnostná obuv s ochranou proti chladu