Najzdravšia zelenina: Najlepších 5 najvýživnejších odrôd

Téme najzdravších druhov ovocia sme sa už venovali. Teraz je na rade zelenina. Zelenina je v mnohých ohľadoch skutočne zdravšia a výživnejšia ako väčšina ovocia. Napríklad obyčajné žlté korenie, nevyhnutné v každej kuchyni, obsahuje takmer trikrát viac vitamínu C ako pomaranče. Vo všeobecnosti je počet mikroživín (vrátane vitamínov, minerálov a niektorých fytonutrientov) v zelenine vyšší ako v ovocí. Na druhej strane, v porovnaní so zeleninou, ovocie vo všeobecnosti obsahuje viac makroživín (bielkovín, uhľohydrátov a tukov), ako aj vlákniny a prírodného cukru. Aby si udržal zdravý životný štýl, mal by každý deň skonzumovať najmenej 5 porcií ovocia a zeleniny. Ale ktorá zelenina je skutočne najlepšia? V nasledujúcich riadkoch nájdete našich 5 najlepších vedecky osvedčených návrhov na najzdravšiu zeleninu a tiež spôsoby, ako si ich vychutnať v každodennom živote. Len čítajte ďalej!

Identifikovať jednu najzdravšiu zeleninu je takmer nemožné

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd Farebná zelenina Všetky farby dúhy

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších druhov zeleniny zdravo výživných

Žerucha

Žerucha je skutočná superpotravina a zaslúži si prvé miesto v zozname „Powerhouse Fruits And Zelenina“. Táto často prehliadaná vždyzelená vodná rastlina patrí do tej istej rodiny ako brokolica, kel, ružičkový kel, karfiol, rukola a reďkovka a obsahuje okolo 50 životne dôležitých mikroživín vrátane vitamínov A, C, K, E, kyseliny listovej, železa, vápnika, omega -3 a jód. Z kulinárskeho hľadiska je žerucha všestranná zelená listová zelenina s rafinovanou, jemne korenistou chuťou. Môže dokonale doplniť akýkoľvek miešaný šalát, ale používa sa aj do polievok, dusených pokrmov, omáčok a dokonca aj do niektorých dezertov. Môžete sa dozvedieť viac o mimoriadnej žeruche tu čítať.

Žeruchu uznal Hippokrates pre svoje zdravotné výhody

Najzdravšia zelenina Top 5 z najvýživnejších druhov čerstvo natrhanej žeruchy

Krémová polievka s žeruchou a špenátom

Najzdravšia zelenina Najlepších 5 najvýživnejších druhov žeruchového polievkového krému

Surová žerucha má korenistú chuť, podobnú horčici a wasabi

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd zdravého šalátu z žeruchy

čínska kapusta

Čínska kapusta, tiež známa ako kapusta kapustová, zelerová, kapusta bim a kimchi, je súčasťou rodiny Brassica, ktorá zahŕňa aj ružičkový kel, kel a brokolicu. Od pradávna je známa ako zdravá zelenina. Táto jednoročná zelenina je skvelým zdrojom živín, vitamínov a minerálov, vrátane vitamínov C, B3, B6, B9, ako aj medi, železa, mangánu a vápnika. Čínska kapusta má chrumkavú, sladkú chuť podobnú zeleru a je jednou z najvyhľadávanejších ingrediencií vo východoázijskej kuchyni. Môžete si ich vychutnať surové v šalátoch alebo varené v rôznych praženiciach, polievkach, plnkách, dusených mäsách atď. Čínska kapusta je tiež hlavnou zložkou obľúbených kórejských kimchi.

V porovnaní s inými druhmi kapusty má čínska kapusta jemnú a jemne sladkú chuť

Najzdravšia zelenina Top 5 z najživnejších odrôd čínskej kapusty krásne zdravo

Napa má veľmi nízky obsah kalórií a je obľúbenou zložkou ázijskej kuchyne

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd tradičný čínsky kohl recept

Kimchi si tiež môžete ľahko vyrobiť sami doma

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd napa čínska kapusta so slaninou

Švajčiarsky mangold

Švajčiarsky mangold je často uvádzaný ako jedna z najzdravších potravín na svete, a to z dobrého dôvodu. Pochádza zo stredomorského regiónu a je v tesnom spojení s repou a špenátom. Jeho sýtozelené listy a pestrofarebné stonky sa na liečebné účely používajú už od staroveku. Vďaka svojmu pôsobivému zoznamu vitamínov, minerálov a živín má táto mimoriadna zelenina mnoho zdravotných výhod. Patria sem vitamíny K, C, A, E, B6, riboflavín, ako aj horčík, mangán, draslík, železo, sodík a meď. Švajčiarsky mangold si často vychutnávame surový v šalátoch alebo smoothies, varený alebo restovaný a pridávaný do iných jedál. Horkosť surových listov sa varením stratí a nahradí ich lahodná chuť podobná špenátu.

Mangold je k dispozícii v mnohých farbách – bielej, zelenej, dokonca aj jasne červenej, žltej a ružovej

Najzdravšia zelenina Top 5 z najvýživnejších odrôd Švajčiarsky mangold farebný lahodný krásny

Tento druh zeleniny sa v dávnych dobách používal na liečbu alergií, zápchy a všeobecných bolestí

Najzdravšia zelenina Top 5 z najvýživnejších odrôd šalát z mangoldu lahodne farebný

Dušená švajčiarska mangold s cícerom a klíčkami

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších druhov jedál z mangoldu

Morská zelenina

Morská zelenina, ako sú morské riasy (kelp, nori, dulse, wakame, kombu atď.), Ako aj riasy chlorella a Spirulina sú jedny z najvýživnejších potravín na trhu. Obsahujú široké spektrum vitamínov, minerálov, vlákniny, bielkovín, mastných kyselín a antioxidantov, ktoré sa niekedy nachádzajú iba v morskej zelenine. Chlorella je napríklad silný chelátor, ktorý na seba viaže ťažké kovy a ďalšie toxíny, ako je ortuť, a odstraňuje ich z oceánov a tiež z nášho tela. Väčšina morskej zeleniny je tiež bohatá na jód, ktorý je nevyhnutný pre funkciu štítnej žľazy.

Pokiaľ ide o používanie morskej zeleniny v kuchyni, budete prekvapení jej všestrannosťou. Okrem použitia nori na výrobu sushi je možné morské riasy a morské riasy v čerstvej, dehydratovanej alebo práškovej forme ľahko zapracovať do mnohých jedál, ako sú šaláty, hranolky, polievky a dusené mäso. Morská zelenina má široké využitie najmä vo východoázijskej kuchyni. Súčasný potravinový trend robí z tejto superpotraviny zdravé občerstvenie, ako sú chipsy a trhané potraviny, ktoré si môžete vychutnať na cestách.

Morská zelenina je v zásade rozdelená do troch hlavných typov: hnedá, červená a zelená

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd exotickej zeleniny Japan Kelp

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd šalátu z kelu a rias

Je obzvlášť obľúbený vo východoázijskej kulinárskej kultúre kvôli svojej neobvyklej chuti a štruktúre

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších odrôd recepty na kultúru rias v Ázii

Rovnako ako pre ovocie je takmer nemožné identifikovať jednu najzdravšiu zeleninu. Napriek tomu niektoré odrody nepochybne prevyšujú ostatné. V dnešnom článku sme vám predstavili iba 5 najdôležitejších superpotravín, ale môžete nájsť mnoho ďalších, ktoré nielen dobre chutia, ale aj vám prospievajú.

Spoznajte najzdravšiu zeleninu a správne ju pripravte

Najzdravšia zelenina Top 5 z najvýživnejších typov trhu s pestrofarebnou zeleninou

Najzdravšia zelenina Top 5 najvýživnejších druhov mangoldu biele zlato ružové