Najzdravšie ovocie: 5 najlepších výživných kmeňov

Na udržanie zdravého životného štýlu je potrebná vyvážená strava, a tak si pochutnať na širokej škále jedál. K tomu samozrejme patrí aj ovocie. Ovocie je skutočnou silou a obsahuje rôzne životne dôležité živiny. Nielenže sú nabité vlákninou, ale obsahujú aj rôzne vitamíny a minerály, ktoré dokážu s naším zdravím zázraky. Pravidelná konzumácia širokej škály ovocia môže väčšinu chorôb udržať na uzde a pomôže vám zhodiť niekoľko kíl medzi tým. Ovocie však nie je rovnako výživné. Aj keď ani jedno ovocie nie je považované za najzdravšie, niektoré odrody rozhodne prevyšujú ostatné. Tu je našich 5 najlepších návrhov na najzdravšie ovocie. Tieto plody by ste jednoducho mali jesť častejšie ako ostatné.

Všetky druhy ovocia sú zdravé, ale niektoré sú zdravšie ako ostatné

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších odrôd zdravý ovocný šalát ovocná misa

Najzdravšie ovocie: ako ho spoznáte??

Predtým, ako sa ponoríme do zoznamu najzdravších plodov, je dôležité dobre porozumieť tomu, aké vlastnosti ich vlastne tvoria.

Dúhová výživa: Čím je farba druhu ovocia intenzívnejšia, tým je zdravšia.

Môžu za to farbivové fytonutričné ​​pigmenty v ovocnej šupke. Nielenže zaistia krásnu farbu, ale tiež posilnia váš imunitný systém. Chránia pred stresovými faktormi životného prostredia, ako sú ultrafialové lúče a hmyz, a tiež dodávajú ovociu silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

Kyslé ovocie je zdravšie: Niektoré druhy ovocia obsahujú okrem pigmentov aj organické kyseliny, ktoré dužine dodávajú charakteristickú kyslú chuť. Tieto často naznačujú rôzne mikroživiny a fytonutrienty. Chránia rastlinu pred baktériami, hubami, chrobákmi alebo inými hrozbami a pôsobia ako silné antioxidanty.

Celé ovocie namiesto štiav a smoothies: Ovocie s vysokým obsahom cukru spravidla obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, ktorá spomaľuje vstrebávanie cukru a tým zabraňuje vysokej hladine cukru v krvi. Čistením a odšťavovaním ovocia sa rozbije aj vláknina, takže vaše telo v krátkom čase absorbuje oveľa viac fruktózy. Najlepšie je teda vychutnať si svoje ovocie v celku.

Rozpoznajte najzdravšie ovocie, nakupujte a správne ho pripravujte

Najzdravšie ovocie Top 5 z najvýživnejších odrôd zdravý ovocný šalát krásne farebný

Vaša ovocná misa a šalát by mali byť plné farieb

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších druhov ovocných šalátov farebné zdravé

Ovocie bohaté na vlákninu namiesto sladkostí

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších druhov ovocných šalátov s láskou k srdcu

Višne

Višňové torty nemusia byť také obľúbené ako ich sladšie alternatívy, ale sú oveľa zdravšie. Majú vysoký obsah draslíka, vitamínu A a silných antioxidantov, ktoré pomáhajú liečiť zápaly, regeneráciu svalov, znižujú hladinu cholesterolu a zlepšujú zdravie srdca. Prirodzene sa vyskytujúci melatonín v čerešňových višniach môže dokonca viesť k lepšiemu spánku.

V júli a auguste nájdete čerstvé višne v každom obchode s ovocím

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších druhov zdravých višní

Dobrou alternatívou sú mrazené višne a iné ovocie

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších druhov zdravých višní lahodne kyslých

Biely a červený grapefruit

Oba druhy grapefruitu sú plné živín a antioxidantov. Majú vysoký obsah draslíka, lykopénu, vitamínu C a cholínu. Pravidelná konzumácia grapefruitu môže pomôcť zlepšiť hladinu lipidov, znížiť krvný tlak a znížiť riziko mozgovej príhody. Podľa najnovších výskumov môžu grapefruity dokonca znížiť riziko vzniku rakoviny.

Biely grapefruit spoznáte podľa výrazne svetlejšej šupky

Najzdravšie ovocie Top 5 najživnejších odrôd grapefruitu, ktoré sú zdravé

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších odrôd červeného bieleho grapefruitu

Zelené a žlté kivi

Klasické zelené aj exotické zlatožlté kivi sú bohaté na prirodzene sa vyskytujúci tráviaci enzým nazývaný aktinidín a tiež vitamín C. Napriek tomu, že mnoho ľudí verí, že ovocie kiwi je potrebné pred jedlom ošúpať, celé ovocie je skutočne jedlé. Nedávne štúdie dokonca naznačujú, že konzumácia chlpatej kiwi pokožky takmer strojnásobí príjem vlákniny.

Jedli by ste kivi s kožou??

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších odrôd ovocie kiwi žltozelená lahodná krásna exotická

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších odrôd zelené zlaté kivi lahodné

Plantejny

Jitrocele, stále známe ako zeleninové banány, plantejny alebo figy z pisangu, sú bohužiaľ často prehliadanou superpotravinou. Je pravda, že nie sú také sladké ako tradičné banány a pred jedlom ich treba uvariť. Na rozdiel od banánov sú však bohaté na vitamín C, vitamín A, vitamín B6, draslík a horčík. Väčšina vlákniny ich obsahuje, keď sú ešte zelené. Plantain je možné restovať, piecť, vyprážať alebo grilovať a je dobrým doplnkom takmer akéhokoľvek šalátu, mäsa alebo rýb.

Tento jedinečný druh banánu chutí po uvarení sladko

Najzdravšie ovocie Top 5 najživnejších druhov banánov pečieme zdravo

Banány sú výrazne väčšie ako bežné banány a majú hrubšiu šupku

Najzdravšie ovocie Top 5 najživnejších odrôd plantain zeleninových banánov zdravé

Cherimoya

Cherimoya, tiež známa ako smotanové ovocie, škoricové jablko alebo Netzannone, je exotický druh ovocia, ktoré keď je úplne zrelé, pripomína šupinaté dračie vajíčko ako z Hry o tróny. Jeho voňavá dužina je krémovo biela a chutí ako puding, a preto sa často používa na prípravu dezertov ako puding, krémy alebo zmrzlina. Cherimoya je plná antioxidantov, vitamínu C a vitamínu B6. Kôru a semienka by ste však mali pred jedlom vždy odstrániť, pretože obsahujú neurotoxické toxíny.

Semená cherimoya sú jedovaté, ale môžete ich použiť na pestovanie vlastného stromčeka

Najzdravšie ovocie Top 5 najvýživnejších odrôd škorica jablko zdravé dračie vajcia

Identifikácia jedného najzdravšieho ovocia nie je možná. Všetky druhy ovocia majú rôzne nutričné ​​profily, ktoré prospievajú rôznym častiam nášho tela. Je preto najdôležitejšie sústrediť sa na pestrú stravu. Odporúča sa tiež kupovať hlavne organické ovocie, ktoré neobsahuje agresívne pesticídy.

Najzdravšie ovocie Top 5 z najvýživnejších odrôd cherimoya, zdravé a chutné