Nápady na sirup proti kašľu, ktoré si urobíte sami, a vhodné domáce prostriedky na kašeľ

Aj keď je tento rok počasie oveľa teplejšie, než je v danej sezóne obvyklé, kašeľ je stále problémom. Do konca zimy je tiež dosť času, aby teploty klesli naozaj nízko. Bolo by pekné byť na to pripravený. Sirupy proti kašľu kúpené v obchode sú veľmi účinné, ale nie vždy sú najzdravšie. Môže obsahovať umelé prísady a cukor. Preto ich deti niekedy radi vypijú. Toto nemusí byť. Sirup proti kašľu si môžete pripraviť sami a bude rovnako chutný. Vybrali sme niekoľko rôznych receptov. Predstavujeme aj ďalšie domáce prostriedky proti kašľu.

Existuje niekoľko šikovných receptov, ako si sirup proti kašľu vyrobiť sami

skvelá šťava - zdravé jedlo, sirup proti kašľu si urobte sami

Domáci sirup proti kašľu s jablčným octom

Prísady do tohto sirupu proti kašľu, ktoré si urobíte sami, s jablčným octom, sú nasledujúce:

 • 3 lyžice jablčného octu
 • 3 lyžice medu
 • 2 lyžice citrónovej šťavy
 • 1/4 čajovej lyžičky kajenského korenia
 • 1/4 čajovej lyžičky strúhaného zázvoru

Ak je to žiaduce, môžete tiež pridať dve polievkové lyžice vody. Vďaka tomu bude chuť jemnejšia!

Jablčný ocot je výborný na kašeľ

medový ocot sirup proti kašľu

Príprava sirupu proti kašľu s jablčným octom

Všetky tieto ingrediencie by ste mali vložiť do malého pohára a celé to naliať energickejšie. Zmes nechajte niekoľko dní odstáť pri izbovej teplote a potom by ste šťavu mali prednostne uchovávať v chladničke. Pred použitím by ste ho mali dobre naliať. Príslušné prísady môžete samozrejme použiť vo väčších množstvách, akonáhle medzi nimi ponecháte mierku. Mali by ste teda väčšiu sumu. Tento sirup by ste mali piť veľmi opatrne, pretože je prirodzene veľmi horúci. Mimochodom, jablkový džús si môžete pripraviť aj sami podľa tohto receptu.

Med nájdete takmer vo všetkých domácich receptoch na kašeľ!

Med - nápady na zdravé recepty - vyrobte si vlastný sirup proti kašľu

Sirup proti kašľu si pripravte sami z bazy

Pokračuje to receptom na sirup proti kašľu s bezom. Bezová šťava je rýchly spôsob, ako vyliečiť kašeľ a dokonca aj malé deti majú radi jej chuť. Bezinka zvyčajne zmierni príznaky bez toho, aby prinútila deti vracať.

Na asi 8 zaváraninových pohárov plných sirupu alebo 4-5 litrov potrebujete nasledujúce suroviny:

 • 2,5 litra pravej bezovej šťavy;
 • 1,5 kilogramu cukru alebo ešte lepšie – jeden kilogram medu;
 • Vylisovaná citrónová šťava zo štyroch citrónov;
 • Klinček.

Bezová šťava je univerzálnym prostriedkom proti kašľu a nachladnutiu

Pripravte si sirup proti kašľu zdravé jedlo

Takto pripravíte bezový sirup

Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je sterilizovať zaváraninové poháre a nechať ich dlho vo veľkej nádobe s horúcou vodou. Potom by ste mali zmiešať všetky prísady v nádobe a trochu ich zahriať, kým sa cukor nerozpustí. Koniec koncov, to všetko môžete variť maximálne 10 minút.

Dôležité: Ak namiesto cukru použijete med, mali by ste ho pridať po vychladnutí, ale kým je sirup ešte vlažný. Ďalšou alternatívou by bola stévia v množstve, v ktorom zodpovedá 1,5 kila cukru.

Na kašeľ pomáha wasabi a ďalšie korenené jedlá

wasabi skvelé na kašeľ

Sirup proti kašľu s citrónom si pripravte sami

Citrón je univerzálny liek, ktorý pomáha aj proti kašľu. Limonádu môžete prakticky zmiešať s lyžicou medu. Voda nesmie byť príliš horúca, aby ste si nespálili jazyk a aby ste ťažili z vlastností medu. Pretože pri vyššej teplote ako 20 stupňov je med iba sladký, ale už nie zdravý.

Med a citrón sú tiež veľmi obľúbené na kombináciu!

Vyrobte si sirup proti kašľu sami doma prostriedky z nachladnutia

Dva recepty s medom a cibuľou

Nechutí to samozrejme perfektne, ale verte nám, môžete si z neho sami vyrobiť sirup proti kašľu alebo domáce prostriedky na kašeľ, ktoré majú okamžitý účinok aj v ťažkých prípadoch.

Recept číslo 1

Ingrediencie

 • Jedna stredne veľká cibuľa
 • 2 poháre vody
 • vylisovaná citrónová šťava
 • 2 čajové lyžičky medu

Cibuľa a med sú silnou kombináciou domáceho sirupu proti kašľu

Mix produktov - vyrobte si skvelý sirup proti kašľu sami

Príprava

Cibuľu ošúpeme a nakrájame na veľké plátky, potom varíme vo vode 15 minút. Vyberte z platne a počkajte ďalších päť minút. Akonáhle je voda vlažná, pridajte med a citrónovú šťavu. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, pite ho dvakrát až trikrát denne.

Recept 2

Tu potrebujete:

Jedna stredne veľká cibuľa

3 lyžice medu

V takom prípade by ste museli cibuľu znova nakrájať a potom pridať med. Nechajte odstáť cez noc a na druhý deň si môžete vziať polievkovú lyžicu tohto domáceho sirupu proti kašľu niekoľkokrát. Najlepšie je to urobiť každé dve hodiny. Namiesto cibule môžete použiť aj cesnak.

Ďalšia pekná zbierka prírodných liekov proti kašľu

Sirup proti kašľu si sami zostavte plán zdravej výživy

Nezabudnite na bylinný čaj!

Tu je skvelá príležitosť spojiť gurmánsky pôžitok so zdravím. Určite existujú dobré pravé bylinné čaje, ktoré ste ešte neskúsili. Vedeli ste napríklad, že zelený čaj a bazalka majú antioxidačné vlastnosti a tým veľmi pomáhajú pri nachladnutí a kašli? Pripravte si také teplé nápoje a skombinujte ich s citrónom a medom, akonáhle je voda príjemne teplá, aby ste mohli čaj skutočne piť.

Existuje niekoľko skvelých receptov na sirup proti kašľu, ktoré si môžete pripraviť aj sami

Vytvorte si vlastné nápady na recepty na sirup proti kašľu

Domáce lieky proti kašľu s červeným brestom

Ak niekoho z vás bolí brucho alebo brucho, tento liek vám prospeje dvoma spôsobmi. Ak časť z neho dáte do vody, vytvorí dužinu. Dve polievkové lyžice brestu červeného postačia na 250 ml vody. Podľa potreby môžete pridať trochu soli a medu.

Zázvor je pikantný a podporuje imunitný systém. Pomáha teda aj pri kašli

Sirup proti kašľu si pripravte sami

Jedzte med a škoricu

Med a škorica vám určite zlepšia náladu, a preto sú možno tak dobrým nápadom pre domáci sirup proti kašľu. Med je najdôležitejším liekom, ktorý v tomto prípade pomáha proti kašľu. Všetko, čo musíte urobiť, je pridať trochu škorice. Môžete to urobiť podľa svojho vkusu. Oba výrobky majú antibakteriálne vlastnosti a sú schopné bojovať proti vírusom. Med vám tiež pomôže zmierniť bolesť.

Med a citrón – recept na dobré zdravie!

Tipy pre zdravý život Vyrobte si vlastný sirup proti kašľu

Konečné rady a tipy

Jedná sa o obzvlášť praktické a obľúbené recepty na kašeľ. Boli vyskúšané a osvedčené ako účinné. Ale v zásade sú to všetky produkty antioxidačné vlastnosti užitočné v boji proti nachladnutiu a kašľu. Pikantné jedlá ako wasabi môžu tiež zabíjať baktérie.

Med sa používa v mnohých receptoch. Máme tu nasledujúci dôležitý tip: Med stráca svoje vlastnosti pri teplotách nad 20 °. To by ste teda mali pridať až neskôr, keď je sirup vlažný.

Majte na pamäti, že zatiaľ čo sa kašeľ uzdravuje, zdravá strava a regenerácia sú tiež nevyhnutné pre rýchle uzdravenie. Prajeme vám, aby vám tieto prostriedky pomohli, ale ešte viac, aby ste prežili zimu v zdraví!