Návrhy a tipy na šťastný život

šťastný život tipy múdrosť

Šťastný život mimo úlohy obete

Viete niečo o aplikovanej psychológii? Viete, čo psychológovia myslia pod pojmom obeť? Samotný termín hovorí veľa. Keďže však ide viac o duševný stav než o skutočnú situáciu, je potrebné podrobnejšie vysvetlenie.

Ostatní sú vždy vinní!

Jednoducho povedané, ľudia sa v úlohe obete cítia nešťastní a obviňujú z toho ostatných … Poznáte takýchto ľudí? Správate sa niekedy rovnako? V skutočnosti to možno robte čoraz častejšie?

Nie dobré a nie zlé

Vopred by sme vás chceli ubezpečiť, že nemáme v úmysle niekoho súdiť. Rola obete nie je hriechom – má svoje psychologické vysvetlenie. Žiaľ, je samodeštrukčný a negatívne ovplyvňuje ľudí okolo vás.

Preto je niekedy potrebná odborná pomoc

terapeutický pomoc pre šťastný život

Ktokoľvek sa do toho môže dostať a v skutočnosti to občas robíme všetci. Keď si to uvedomíme, prirodzene začneme pracovať na jeho prekonaní. Keď to urobíme, staneme sa silnejšími a šťastnejšími.

Nebojte sa preto pozrieť sa tomuto postoju do očí! Ako som už povedal, to, že úlohu obete preberáte príležitostne alebo častejšie, nie je vôbec také zlé. Robí to veľa ľudí. Tých pár ľudí sa k tomu priznáva a robí niečo pre to, aby to prekonali. To je samo osebe odvážne rozhodnutie a vytrháva nás to z úlohy obete.

Príznaky

Aké príznaky ukazujú ľudia, ktorí hrajú „rolu obete“? Ide o správanie a presvedčenia, ktoré majú v podstate jednu spoločnú vec: bránia vám žiť šťastný život.

Táto rola má často vplyv aj na každodenný pracovný život

šťastný život podnikateľ vystresovaný z depresie

Život je ťažká výzva

Obete vnímajú svet ako zlé miesto. Všetci ľudia sú podľa ich názoru zlí. „Ostatní“ by pre vás urobili niečo zlé, nie dobré. Obete nájdu niečo zlé aj v tých najlepších situáciách.

Externá komunikácia

Existujú dva typické spôsoby správania. Takíto ľudia si buď nájdu niekoho, komu sa natrvalo sťažujú. Nezaujíma ich žiadny iný pohľad na vec. Skôr chcú potvrdenie, že sú skutočne obeťami. Aby ste sa zbavili takého človeka, jednoducho mu musíte odoprieť právo byť obeťou. Áno, teraz sa budete počítať aj medzi „tých ostatných“ a „zlých chlapov“, ale už nebudete zaťažení ich zlou energiou.

Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí sa neustále sťažujú a vyžarujú z nich negatívnu energiu

obete v šťastnom živote sa sťažujú

V druhom, najrozšírenejšom variante, sa ľudia v úlohe obetí sťahujú do hlbokej depresie

šťastný život smútok depresia

Táto voľba je pravdepodobne horšia. Nielenže to neskôr zničí šance na šťastný život, ale môže to mať aj vážne zdravotné následky.

Na zdravie

Ľudia v úlohe obete majú väčšinou mnoho zdravotných problémov kvôli negatívnemu, sebazničujúcemu postoju.

Časom sa budú viac prehlbovať, ak nezmenia svoje zmýšľanie

šťastný život zdravá stabilita srdca

Dôvody byť obeťou

Kedy a prečo sa človek namiesto budovania šťastného života rozhodne hrať rolu obete? Je to veľmi individuálne. Bohužiaľ, to má veľa spoločného s výchovou doma. Keď rodičia hrajú rolu obete, deti vyrastajú s pocitom, že je to normálny spôsob života.

Doprajte preto svojim deťom otvorený, odvážny a pozitívny prístup k životu

šťastný život výchova rodičov

Okrem toho by prevzatie úlohy obete mohlo byť spojené s príliš vysokými požiadavkami a pocitom ohromenia. Ak by sme boli príliš často v situáciách, v ktorých sme zlyhali, mohlo by to prísť k tomu.

Dôvodom môže byť skutočné nešťastie. Straty, nehody, útoky násilia nás niekedy zasiahnu natoľko, že žijeme pod ich depresívnym vplyvom dlho potom, ako k nim došlo.

Pamätajte, pochopte, prekonajte

Podľa nášho názoru a tiež podľa názoru mnohých úspešných psychológov tieto obvinenia nepomáhajú. „Ľudia obetí“, ktorými niekedy v zásade všetci sme, by mali preskúmať svoje pocity. Opýtajte sa sami seba, či a prečo sa cítite ako obeť. Kedy sa vám to stalo prvýkrát? Je to „rodinná tradícia“ byť nešťastný? K správnym odpovediam často prídeme intuitívne. Môžu byť logické, ale nie nevyhnutne. Ak máte pocit, že vás ako dieťa nemali radi, možno budete pravdiví, aj keď na ten čas nemáte žiadne spomienky. Tieto boli zachované na intuitívnej úrovni.

Tiež môžu neskôr ovplyvniť milostný vzťah

šťastný život milostné vzťahy komunikácia

Pomáhajte ostatným

Pomôcť druhým môžete len vtedy, ak to naozaj chcú … alebo ak ste vynikajúci psychológ…. Podpora by mala prísť menej s výčitkami a viac ako porozumenie.

Skúste s touto osobou spolupracovať a zistiť, odkiaľ pochádzajú jej negatívne postoje

šťastný život milostný vzťah rodina

Čo by ste mali urobiť potom??

Čo by sme mali robiť, keď si uvedomíme, kedy a ako sme sa stali obeťami? Po prvé, nikdy by ste to nemali prestať hľadať. Väčšina ľudí narazí na viac odpovedí. Každý ďalší je zvyčajne buď hlbšie v nás, alebo nám ukazuje iný aspekt tej istej veci.

Ale to je takmer všetko, čo musíte urobiť. Len čo úlohu obete chápeme ako postoj, do značnej miery sme ju prekonali. Pozeráme sa na to a to znamená, že už nie je našou súčasťou. Teraz sa od neho vzďaľujeme pomalšie alebo rýchlejšie. Kde? K novým vzorcom správania a k šťastnému životu. Veľká pravda?

Osloboďte sa od role obete a zažite skutočnú slobodu!

šťastný životný zážitok šťastie buď slobodný

 Zostaňte na čerstvom vzduchu tak často, ako je to možné a cvičte dostatočne

šťastný život šport čerstvý vzduch príroda

Odporúčanou stratégiou je aj joga

šťastný život jóga športová meditácia

Nezabudnite na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom!

šťastný život dosiahnuť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom