Čo by ste mali vedieť o kŕčoch lýtka? – Príčiny, liečba, prevencia

Určite ste niekedy v živote mali svalové kŕče, nie? Svalové kŕče sa môžu objaviť pri hraní tenisu, golfu, bowlingu, plávania alebo iných športových aktivít. Najmenší pohyb, ktorý skracuje sval, môže spôsobiť kŕče a môžu sa vyskytnúť aj pri sedení, chôdzi alebo dokonca spánku. Niektorí ľudia sú náchylnejší na svalové kŕče alebo lýtka ako ostatní a môžu ich dostať pravidelne pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Zistite viac o príčinách a liečbe kŕčov lýtka priamo tu nižšie …

Čo sú kŕče lýtka a ako ich môžete liečiť a predchádzať im?

Liečba a prevencia kŕčov lýtka Príčina Stojí za to vedieť

Svalové kŕče zažil každý

Teľacie kŕče v noci spôsobujú napriek horčíku

Čo sú to kŕče lýtka?

Svaly na nohách sú tvorené zväzkami vlákien, ktoré sa striedavo sťahujú a rozpínajú, aby vytvorili pohyb. Kŕč je náhla nedobrovoľná kontrakcia (napätie) jedného z týchto svalov, typicky do lýtka. Kŕče môžu trvať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. Môžu byť dostatočne ľahké alebo dostatočne intenzívne, aby vás prebudili zo zdravého spánku.

Takto vyzerajú svaly lýtka

Svaly kŕčov v nohách spôsobujú zaujímavé skutočnosti

Príčiny kŕčov v nohách

Niekedy nie je zrejmá príčina kŕčov. Cvičenie je bežným spúšťačom, najmä ak cvičíte dlho alebo v horúčave. Svaly, ktoré sú unavené alebo dehydrované, sú podráždené a sú náchylnejšie na kŕče. Nedostatok elektrolytov, ako je horčík alebo draslík, vo vašej strave môže viesť k častejším kŕčom, pretože vaše svaly sa nedokážu úplne uvoľniť. Riziko kŕčov sa zvyšuje počas tehotenstva, pravdepodobne v dôsledku zmien prietoku krvi a zvýšeného stresu svalov z rastúceho brucha. Vek je ďalším faktorom, pričom kŕče sú čoraz bežnejšie v strednom veku a neskôr. Staršie svaly sa unavujú ľahšie a sú stále citlivejšie na menej tekutín v tele. Kŕče môžu byť tiež vedľajším účinkom liekov, ako sú statíny, ktoré sa používajú na liečbu vysokého cholesterolu.

Je normálne, že máte počas tehotenstva kŕče v lýtkach

Kŕče v nohách v noci spôsobujú tehotenstvo, ktoré stojí za to vedieť

Príznaky kŕčov v nohách

Svalové kŕče sa pohybujú v intenzite od mierneho pocitu mravčenia po neznesiteľnú bolesť. Zovretý sval sa môže cítiť tvrdý a / alebo sa môže javiť viditeľne zdeformovaný alebo sa môže pod kožou trhnut. Kŕč môže trvať niekoľko sekúnd až 15 minút alebo viac a môže sa niekoľkokrát vrátiť, kým odídete.

Svalové kŕče u športovcov

Kŕče v nohách v noci Cvičenie Šport Príčina Zaujímavosti

Kŕče v nohách sú tiež časté neskoro v noci

Boj s kŕčmi lýtka spôsobuje v noci svalové kŕče

Diagnóza kŕčov v nohách

Kŕče by ste mali zvládnuť sami, ale navštívte lekára, ak sú vaše kŕče závažné alebo máte iné príznaky (napríklad necitlivosť alebo slabosť). V zriedkavých prípadoch môžu kŕče naznačovať problém s chrbticou, krvnými cievami alebo pečeňou.

Nechajte si poradiť rodinným lekárom

Nočné kŕče lýtka spôsobujú, že stojí za to poznať svalové kŕče

Povedzte svojmu lekárovi o svojej anamnéze vrátane podrobností o alergiách, chorobách, úrazoch, operáciách a liekoch. Buďte pripravení odpovedať na otázky, ako napríklad: B: Ako dlho trpíte kŕčmi? Existuje problém v rodinnej anamnéze? Kŕče sa dostavujú až po cvičení alebo sa objavujú aj vtedy, keď odpočívate? Uvoľňuje strečing kŕče? Máte svalovú slabosť alebo iné príznaky? Rutinné krvné testy môžu vášmu lekárovi pomôcť vylúčiť niektoré choroby.

Ľudia nad 65 rokov sú náchylnejší na kŕče v nohách

Liečba kŕčov v nohách

Väčšina kŕčov prejde sama za niekoľko minút. Masáž alebo jemné natiahnutie svalu pomôže uvoľniť ho. Teplo má upokojujúci účinok na napäté svaly. Na zahriatie svalov použite vyhrievaciu podložku alebo teplú, mokrú žinku.

Kŕčový sval jemne natiahnite a masírujte 

Kŕče v tele v noci spôsobujú, že stojí za to vedieť masáž

… a držte ho v natiahnutej polohe, kým kŕče neprestanú

Liečba kŕčov lýtka v noci Pretože to stojí za to vedieť

Prevencia kŕčov v nohách

Aby ste sa vyhli budúcim kŕčom lýtka, pite pred cvičením a počas neho veľa tekutín. Svaly potrebujú tekutinu, aby sa stiahli a poriadne sa uvoľnili. Predchádzajte napätiu zahriatím svalov na nohách pred chôdzou alebo pomalým behom. Po každom tréningu na niekoľko minút natiahnite svaly na nohách. Vykonajte ďalšie strečingové cvičenie pred spaním, ak ste náchylní na kŕče počas spánku.

Kŕče väčšinou samy odoznejú

Kŕče v nohách v noci stoja za to vedieť