Čo je a čo nie je dovolené v mikrovlnnej rúre? Tu sú správne odpovede!

Mikrovlnná rúra je veľkým pomocníkom v každej domácnosti, ale pri nesprávnom použití hrozí aj nehoda. Je tam bezpečné ohriať jedlo? Ktoré z nich sú povolené a ktoré nie? Správne odpovede na tieto otázky a ďalšie tipy na používanie mikrovlniek nájdete v nasledujúcich riadkoch.

V mikrovlnnej rúre môžete ohriať takmer akékoľvek jedlo

tipy na zdravé stravovanie mikrovlnky

Čo nie je dovolené v mikrovlnnej rúre?

Väčšinu výrobkov je možné variť alebo ohrievať v mikrovlnnej rúre. Začíname zoznamom tých, ktoré je možné zahriať alebo pripraviť v mikrovlnnej rúre. V tomto článku nájdete aj tipy, ako to urobiť správne.

Mrazené výrobky

Mrazené výrobky sú prakticky určené na použitie v mikrovlnkách.

Lasagne alebo pizzu z mrazničky je možné rýchlo rozmraziť, zohriať a potom ponúknuť ako jedlo pre celú rodinu. To isté platí pre domáce a mrazené jedlá.

Existujú nádoby a materiály, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre mikrovlnnú rúru 

Inovatívne tkaniny do mikrovlnnej rúry

voda

Mikrovlnná rúra je ideálna na zahriatie vody na čaj, kávu a možno aj na polievky a bujóny. Pri odstraňovaní tekutiny však buďte veľmi opatrní. Sklo alebo miska môžu byť veľmi horúce a hrozí popálenie. Musíte tiež zaistiť, aby nádoba, v ktorej ohrievate vodu, bola vhodná na použitie v mikrovlnnej rúre.

Mikrovlny sú bežnou súčasťou kuchynského vybavenia 

Kuchynské vybavenie mikrovlnná rúra pre zdravú výživu

mlieko

Človek si rád vypije pohár mlieka s medom spontánne znova a znova. Je to dobrý a rýchly nápad na raňajky a skvelý nápoj na spanie. V mikrovlnnej rúre môžete mlieko zahriať len za pár minút. Rovnako ako pri vode, dávajte pozor, aby ste sa nespálili, a používajte nádobu vhodnú do mikrovlnnej rúry. Med pridáte neskôr, keď je mlieko už vlažné. Pri vysokých teplotách stráca svoje zdravé vlastnosti.

Najlepšie je kúpiť špeciálne tvary vyrobené z materiálov vhodných pre mikrovlnné rúry 

Myšlienky receptov na mikrovlnnú rúru

chlieb

Včerajší chlieb môže byť opäť čerstvý a chrumkavý, ak ho necháte niekoľko minút v mikrovlnnej rúre. Skúste to a nebudete ľutovať! Chlieb môžete tiež nechať v mrazničke dlhší čas a v prípade potreby ho rozmraziť. Na tento účel sú mikrovlnné rúry ideálne vhodné!

Mäsové jedlá by sa nemali predhrievať príliš dlho 

Mikrovlnné jedlá zohrievajú zdravé jedlo

zelenina

Väčšinu zeleniny je možné variť v mikrovlnnej rúre alebo len zohriať. Najlepšie je nakrájať ich na malé kúsky. Potom prídu do vhodnej nádoby, a teda – do mikrovlnnej rúry. Teplú zeleninu pridajte k zemiakom, ryži alebo cestovinám, podľa chuti okoreňte a máte chutný teplý šalát.

Používanie mikrovlnnej rúry prináša určité riziká. Zistite to!

Mikrovlnné nápady pre mikrovlnné rúry

Mnoho rôznych druhov orechov

Takmer všetky lahodné olejové orechy je možné variť chutne v mikrovlnnej rúre. Dobrým príkladom sú gaštany, mandle, pistácie a vlašské orechy! Nalejte to do vhodnej nádoby, posypte soľou alebo cukrom, zapnite zariadenie na niekoľko minút a vychutnajte si orechy! To by bolo perfektné občerstvenie na nadchádzajúcu jeseň alebo nie?

Zelenina by mala byť nakrájaná na malé kúsky a potom zahriata v mikrovlnnej rúre 

Skvelé nápady pre prácu s mikrovlnnou rúrou

mäso

Mikrovlny nie sú vhodné na kompletnú prípravu surového mäsa. Ak ste však od včera zmrazení alebo len v chladničke, potom to vyzerá inak. V tomto prípade by sa dali dokonale ohriať v mikrovlnnej rúre. Čas na prípravu by nemal byť príliš dlhý. V mäse je veľa tuku a ak je teplota príliš vysoká, môže vážne znečistiť mikrovlnnú rúru a v niektorých prípadoch dokonca poškodiť zariadenie. Niektoré čerstvé klobásy a mäso môžu dokonca explodovať, ak je teplota príliš vysoká.

Vstavané mikrovlnné rúry pôsobia veľmi elegantne

Skvelé nápady na stenu a do mikrovlnnej rúry

Čo nie je dovolené v mikrovlnnej rúre?

Prakticky všetky potraviny je možné ohrievať a pripravovať v mikrovlnnej rúre. To však neplatí pre materiály, v ktorých sú zabalené. Kto z nich tam nesmie? Tieto informácie obsahuje naša odpoveď na otázku „Čo nie je dovolené v mikrovlnnej rúre?“.

Takéto cestovinové jedlá môžete vložiť do mikrovlnnej rúry iba na krátky čas, inak by tuk zo syra a mäsa mohol explodovať a všetko zašpiniť 

Mikrovlnný tanier cestovín

Nevhodné materiály

Papier a kov

Papier vrátane papiera na pečenie a kov vrátane hliníka sú materiály, ktoré sú pre mikrovlnky absolútne nevhodné. Vyhnite sa používaniu týchto typov riadu. Aj veľmi malý detail z papiera alebo kovu môže viesť k nepríjemným až nebezpečným nehodám. Miska by sa mohla vznietiť a v elektrickom spotrebiči, akým je mikrovlnná rúra, to samozrejme nie je neškodné. Toto predbežné upozornenie samozrejme platí aj pre hliníkovú fóliu, do ktorej si človek rád zabalí výrobky. Takéto obaly by mali byť najskôr starostlivo a úplne odstránené.

Polystyrén

Pri vysokých teplotách sa z polystyrénu oddelí mnoho toxínov. Tento materiál by sa preto za žiadnych okolností nemal používať v mikrovlnnej rúre. To je veľmi nezdravé a v extrémnych prípadoch môže dôjsť k otrave.

Cestoviny so zeleninou môžu zostať v mikrovlnnej rúre dlhšie

Mikrovlnná zelenina zdravý život

Plasty a bambus

Plast je možné vložiť do mikrovlnnej rúry, ale nie pre každú funkciu. Ak zapnete gril, obal by mohol začať horieť. V zásade odporúčame vyhnúť sa plastom v mikrovlnnej rúre, pretože oddeľuje toxíny. Teraz existujú špeciálne plastové materiály, ktoré sú špeciálne vyrobené na prípravu jedál v mikrovlnnej rúre. Bambus, ktorý sa čoraz častejšie používa na balenie potravín a výrobu misiek a hrnčekov, sa môže rýchlo vznietiť a to je samozrejme veľmi nebezpečné. Bambus teda nesmie ísť do mikrovlnnej rúry!

Polievky, mlieko a voda sú v mikrovlnnej rúre často teplé

Polievkové nápady - úžasné mikrovlnné rúry

Všeobecné informácie

Aj keď ste si pozorne prečítali naše a ďalšie informácie o používaní mikrovlniek, niekedy sa môžu vyskytnúť chyby. Z dôvodu bezpečnosti zostaňte pri používaní týchto zariadení vždy nablízku. V prípade nehody by ste mali vypnúť napájanie kontaktu. V žiadnom prípade sa nepokúšajte v tomto prípade uhasiť oheň vodou, pretože to môže byť život ohrozujúce.

Dôležité: Názory zdravotníckych pracovníkov na to, či je používanie mikrovlnnej rúry zdravé alebo nie, sú protichodné. Najlepšie je prečítať si obe polohy a použiť ich na vzdelávanie tvoj vlastný názor. Všeobecne odporúčame, aby ste mikrovlnnú rúru používali ako dodatočné riešenie na zahriatie a prípravu jedla. Takýmto spôsobom by ste udržali existujúce zdravotné riziká v medziach.