Čo je bergamotový olej a aké sú jeho prínosy pre zdravie?

Bergamotový olej sa získava z kôry citrusových plodov (Citrus bergamia), ktoré rastú na bergamotových pomarančoch. Ak ste fanúšikom čaju Earl Grey, už poznáte výraznú chuť bergamotu.

Čo je bergamot?

Vlastnosti rastliny bergamotového oleja rezaného citrusom

Korene bergamotu je možné vystopovať až do juhovýchodnej Ázie. V súčasnej dobe sa pestuje v mnohých častiach sveta, ale svoju slávu a meno získala v juhoitalskom meste Bergamo.

Je cenený pre svoju upokojujúcu vôňu, korenistú chuť a široké spektrum použitia.

Viac sa o tom môžete dozvedieť nižšie …

Poznáte bergamotový olej??

Výhody oleja z citrusových bergamotových olejov pre zdravie

Čo je bergamotový olej?

Bylina bergamot dostala svoje meno podľa talianskeho mesta Bergamo v talianskom Lombardsku, kde sa olej prvýkrát vyrábal a predával.

Olej sa v talianskej ľudovej medicíne používa už mnoho rokov, najmä na liečbu vysokej horúčky, črevných červov a dokonca aj malárie.

Bergamot z citrusových plodov dostal svoje meno podľa talianskeho mesta Bergamo

Vlastnosti rastlín bergamotového oleja

Bergamotový esenciálny olej obsahuje viac ako 300 zlúčenín, vrátane linalylacetátu (30-60 percent), limonénu (26-42 percent) a linalolu (11-22 percent). Niektoré ďalšie zložky sú alkoholy, seskviterpény, alkány a furokumaríny, ako je bergapten, v množstve 0,30 až 0,39 percenta.

Výskum vykonaný v Taliansku ukazuje, že esenciálny olej z bergamotu môže mať široké spektrum použití. Mohlo by byť užitočné liečiť niektoré infekcie úst a pokožky a tiež infekcie dýchacích ciest a močových ciest.

Takto vyzerá toto exotické citrusové ovocie

Citrusová rastlina bergamotového oleja

Účinok bergamotového oleja

Bergamotový olej je široko používaný v aromaterapii. Má chladivé a osviežujúce vlastnosti a slúži predovšetkým ako elixír pre nervový systém, pretože je posilňujúci, bez toho, aby bol príliš stimulujúci..

Vôňa je povznášajúca a vyrovnávajúca a môže byť nápomocná pri úzkosti, strese, napätí, tenzných bolestiach hlavy a depresii.

Bergamotový olej má silnú vôňu 

Rastlina s efektom citrusového bergamotového oleja

Bergamotový olej má karminatívne (uvoľňujúce plyny), antiseptické a spazmolytické vlastnosti, čo z neho robí užitočný liek na problémy súvisiace s tráviacim systémom, najmä na koliku, plyn alebo na všeobecné poruchy trávenia. Olej môže regulovať chuť do jedla a jeho antiseptické vlastnosti môžu byť nápomocné pri zápaloch žalúdka a iných gastrointestinálnych infekciách.

Bergamotový esenciálny olej sa používa na odstránenie niektorých parazitov a na liečbu svrabu.

… a niekoľko zdravotných výhod

Rastlinné zložky bergamotového oleja

Bylina sa tradične používa ako prírodný liečebný prostriedok na kašeľ, chrípku, vysokú horúčku, pošvový výtok a infekcie, zlú chuť do jedla, niektoré poruchy príjmu potravy, akné, ekzémy, psoriázu, lupiny, porezania, rany, bodnutie hmyzom a vriedky..

Zdá sa, že Bergamot má antivírusové vlastnosti, vďaka ktorým je táto bylina potenciálnym liekom na vírus herpes simplex a vírus herpes zoster.

Olej sa používa ako chuťová zložka v čaji Earl Grey. Používa sa tiež ako prísada do rôznych parfumov, prípravkov na ochranu pokožky, pleťových vôd, mydiel a cukríkov.

Čaj Earl Grey ťaží z chuti bergamotu

Výroba vlastností rastlín bergamotového oleja z citrusového čaju

Dávkovanie a podávanie

Pokiaľ sa bergamotový olej používa ako prírodný liek, nie je stanovená žiadna správna dávka.

Ak chcete použiť bergamot ako liečivú bylinku, musíte sa pred použitím poradiť s vyškoleným bylinkárom alebo profesionálnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti..

Bergamot má údajne antivírusové vlastnosti 

Vlastnosti oleja z citrusového bergamotového oleja

Možné vedľajšie účinky bergamotového oleja

Bergamotový olej používajte s veľkou opatrnosťou, zvonka aj zvnútra. Ak máte citlivú pokožku, olej môže spôsobiť podráždenie pokožky. Nikdy ho nepoužívajte neriedený, pretože môže poškodiť pigmentáciu pokožky.

Vedľajšie účinky môžu byť podráždenie pokožky a citlivosť na svetlo

Vlastnosti vône oleja z citrusového bergamotu

Olej môže spôsobiť, že pokožka bude citlivejšia na slnečné svetlo. Nepoužívajte ho preto pred opaľovaním a pred návštevou solária alebo solária, pretože zlúčenina Bergapten obsiahnutá v oleji môže viesť k fotosenzitivity. Najlepším riešením je získať olej bez bergaptenov známy ako FCF (bez furokumarínu), pretože nespôsobuje fotosenzitivitu. Jedinci s alergiou na citrusové plody by sa mali vyhýbať používaniu tohto esenciálneho oleja.

Bergamot – exotické citrusové ovocie s mnohými zdravotnými výhodami

Olej z citrusového bergamotu