Pleseň v spálni … čo robiť?

Milujeme naše jemné plesňové syry na raňajky alebo k vínu. Naše pocity pri pohľade na plesne v spálni alebo v byte vôbec sú však úplne odlišné. Sme len úplne zdesení. Plesne totiž nielenže vyzerajú škaredo, ale je o nich tiež známe, že sú celkom nezdravé. Tento nepozvaný hosť bohužiaľ príliš často vtrhne do mnohých domácností v tejto krajine a urobí si tam pohodlie. Často to dokonca zostane dlho nepovšimnuté pod obkladmi stien a tapetami alebo za nábytkom a trvá dlhšie, než to vôbec objavíte. Nebezpečenstvo sa skrýva v našich štyroch stenách bez toho, aby sme si to uvedomovali a predstavuje neustálu hrozbu pre naše zdravie a pohodu. Aké sú príčiny a čo sa s tým dá robiť ?

Príčiny tvorby plesní v spálni sú početné. Niektoré sú vážnejšie a vyžadujú si viac času a peňazí, napríklad poškodenie konštrukcie a rozbité vodné potrubie. Ostatné sú však oveľa jednoduchšie a dá sa s nimi veľmi ľahko a rýchlo bojovať premysleným spôsobom. Často ide len o správne vetranie a vykurovanie. Existuje tiež niekoľko skvelých domácich liekov, domácich potrieb a pomôcok, ktoré vám môžu pomôcť bojovať s plesňou doma. Zostaňte s nami a zistite viac!

 Odstráňte plesne v spálni

plesne v spálni tipy na odstránenie

Vysoký škodlivý potenciál

Dlho je známe, že plesne a spóry plesní predstavujú zdravotné riziko a sú vedecky dokázané. Najmä u citlivých ľudí, ale aj všeobecne u nás všetkých, môže pleseň spôsobiť rôzne dýchacie ťažkosti ako suchý kašeľ, dýchavičnosť a astmu. Okrem toho sú obľúbené alergie a infekcie, ktoré môžu dokonca spôsobiť rakovinu.

Nuž, s plesňou doma si naozaj netreba zahrávať! Musíte konať čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.

Pleseň nemá na vašich stenách miesto

odstránenie plesní v spálni tipy

Pleseň v spálni: možné príčiny

Späť k otázke o možných príčinách rastu plesní v domácnosti, a najmä v spálni. Za vznik plesní môžu v zásade buď vonkajšie podmienky, vaše vlastné činy alebo oboje. Ak ide o malé plesnivé oblasti, v zásade by ste mohli vyskúšať niekoľko vecí sami, aby ste proti plesni zasiahli. Pokiaľ je ale forma príliš tvrdohlavá alebo sa už plošne rozšírila, je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Forma často zostane skrytá pod tapetou dlhšie

plesne v spálni, čo robiť

Najbežnejšie príčiny plesní v spálni:

 • Stavebné chyby alebo iné chyby stavby alebo obnovy
 • V súvislosti s vlhkosťou v miestnosti sa vytvorili tepelné mosty – ak je zlá alebo žiadna tepelná izolácia
 • netesné alebo zlomené vodné potrubie
 • nesprávne vykurovanie a vetranie
 • Inštalácia okna je nesprávna a podporuje kondenzáciu

Plesne sú obzvlášť ohrozené rohy stien

plesne v spálni tipy

Jednoducho vysvetlené: Vlhkosť vzduchu sa zhromažďuje na studených stenách alebo oknách vo forme kondenzovanej vody – takzvanej kondenzačnej vody, a to časom vytvára raj plesní, najmä v rohoch vonkajších stien a na okennom parapete. Za vyššie uvedených podmienok je plesni v spálni jednoducho nevyhnutné.

Forma sa nezastaví ani pred vašim lamelovým roštom

drevený lamelový rám na odstránenie plesní v spálni

Vetrajte a zahrievajte správne

Všeobecné pravidlo hovorí: Od 60 -percentnej vlhkosti v miestnosti existuje riziko plesní. Preto by ste mali niektoré veci robiť správne. Mnoho moderných budov už má dobre fungujúci systém centrálneho vetrania a ten môže v niektorých prípadoch stačiť. V každom prípade by ste však mali vždy zabezpečiť dostatočnú výmenu vnútorného vzduchu, pretože to tiež odvádza vlhkosť von..

Formy tiež milujú vaše vankúše a závesy

Forma na vankúš z domáceho textilu v spálni

Dôležité tipy pre správne vetranie a vykurovanie:

 • Ráno vždy bezprostredne po vstaní dobre vetrajte
 • niekoľkokrát denne – vetrajte asi 10 minút
 • často generujú „prúdenie vzduchu“ – cez protiľahlé okná alebo dvere – známe aj ako priečne vetranie
 • Nenechávajte okná otvorené natrvalo – kvôli zbytočnému plytvaniu energiou
 • izbová teplota v zime nesmie klesnúť pod 16 stupňov
 • Najlepšie je udržiavať izbovú teplotu v rozmedzí 19 až 20 stupňov, aby steny príliš nevychladli a podporovali kondenzáciu a tvorbu plesní.

Slnko a čerstvý vzduch sú najlepšími hubičmi plesní

čerstvý vzduch proti plesniam v spálni

Vpustite do miestnosti čerstvý vánok

odstráňte plesne v spálni vyvetrajte posteľ balkón

Domáce lieky na plesne v spálni

Okrem komerčne dostupných odstraňovačov plesní existuje našťastie aj niekoľko domácich liekov, ktoré môžu proti plesniam účinne pomôcť. Bohužiaľ, tieto sú vhodnejšie iba pre prípady, keď je napadnutie plesňou nízke. Na väčšie plochy by ste mali používať konvenčné výrobky proti plesniam od špecializovaných predajcov.

Pozor! Vždy noste ochranu dýchania a gumené rukavice alebo podľa možnosti ochranný odev a použité špongie a utierky zlikvidujte bezprostredne po odstránení plesní.

Štyri účinné domáce lieky na plesne:

 • ocot
 • Denaturovaný alkohol
 • alkohol
 • Peroxid vodíka

Pri boji s plesňou vždy noste masku a gumené rukavice

odstráňte plesne v spálni prostriedkom proti plesniam

Aj keď je ocot jedným z najlepších domácich liekov na plesne, v spálni naozaj nefunguje dobre. Kyselina octová reaguje na vápno a tým je neutralizovaná. To vytvára ešte priaznivejšiu živnú pôdu pre plesne na vápenatých stenách. Ocot môžete použiť iba na rámy okien a niektoré ďalšie hladké povrchy v miestnosti. Vždy buďte opatrní a predtým na skrytom mieste skontrolujte citlivosť povrchu.

Denaturovaný alkohol a alkohol majú jednoznačne väčšiu šancu uspieť s plesňou v spálni, dokonca aj na stenách. Denaturovaný alkohol odporúčame zriediť vodou v pomere 3: 1 a týmto roztokom potrieť alebo postriekať postihnuté miesta. Potom nechajte dobre uschnúť a znova ošetrite. Pozor! Alkohol a alkohol sú horľavé, preto vždy primerane vetrajte a pri práci nezapaľujte sviečky ani cigarety.

Po stope bieleho koňa v spálni

plesne v spálni prázdne skrine

A na peroxid vodíka (H2O2), ktorý sa nelíši od kvapalnej zlúčeniny vodíka a kyslíka, by ste mali použiť najmenej 5% roztok. Toto oxidačné činidlo nájdete v lekárňach, kaderníctve alebo dokonca v niektorých železiarňach. To isté platí aj tu: Vykonajte bezpečnostné opatrenia – noste gumené rukavice a masku na tvár a vždy dobre vetrajte. Na peroxidu vodíka je dobré, že nie je horľavý. Pri použití tejto chemikálie by ste však mali byť opatrní.

Dúfame, že vaša spálňa bude čoskoro opäť upravená a čistá

spať lepšie odstrániť plesne v spálni

Extra tipy na prevenciu plesní

Potom, čo ste odstránili otravnú pleseň v spálni, je vhodné okrem správneho vetrania a kúrenia vykonať aj ďalšie opatrenia. Takzvaný odvlhčovač je napríklad perfektný nápad na prevenciu plesní. Pretože tieto zariadenia sú schopné absorbovať všetku dodatočne vytvorenú vlhkosť zo vzduchu. Bolo by veľmi užitočné získať vlhkomer. Tieto vlhkomery stoja málo a sú ideálnym spôsobom, ako mať vždy presnú predstavu o vlhkosti v miestnosti.

Moderné odvlhčovače vzduchu bojujú proti plesniam vo vašej domácnosti

dehydratujte plesne v spálni tipy

Himalájske soľné žiarovky sú tiež na perách všetkých už nejaký čas, a nielen pokiaľ ide o prevenciu plesní. Kryštály soli vo svetlách majú pozoruhodnú vlastnosť čistiť vzduch a súčasne absorbovať vlhkosť.

Soľné žiarovky navyše dodajú vašej spálni viac pohodlia a bezpečia

Himalájska soľná lampa proti plesniam v spálni

Okrem toho sa môžete samozrejme rozhodnúť aj pre vhodný náter proti plesniam alebo na pripevnenie panelov izbovej klimatizácie z kremičitanu vápenatého alebo na steny použiť minerálnu omietku. Všetky tieto opatrenia určite zlepšia vnútornú klímu vašej spálne a vo väčšine prípadov zabránia vzniku plesní. A ak je forma tvrdohlavá a stále sa objavuje, potom by mal prísť špecialista.

Starajte sa dobre o svoju oázu spánku!

   tipy na zdravý spánok plesne v spálni

Odstráňte všetky plesne a opäť sa cítite lepšie

odstráňte plesne v spálni zdravé tipy

Pomôžu vám s tým moderné odvlhčovače

Moderná dehydratačná forma v spálni