Pocit po teste vibračnou doskou – otrasený, nemiešaný

Funkcie a účinky testu vibračnou doskou

Túžba po fyzickej zdatnosti v kombinácii s rýchlym životným štýlom a nedostatkom času na pravidelnú fyzickú aktivitu sú najväčšími hnacími silami inovácií v rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví fitness. Nielen fitness štúdiá, s neustále novými, inovatívnymi tréningovými metódami, vznikajú v každom meste, bez ohľadu na to, ako malé, predovšetkým ponuka cvičebného vybavenia na domáce použitie neustále rastie. Používatelia, ktorí si uvedomujú telo, už dávno nie sú spokojní iba s jednoduchým fitness bicyklom, ale moderné a profesionálne vybavenie si tiež rýchlo nájde cestu do svojho domáceho fitness štúdia..

Jednou z najobľúbenejších cvičebných pomôcok, ktorá je v posledných rokoch stále obľúbenejšia, je vibračná doska. Základná technológia je známa takmer 150 rokov, ale k rýchlej modernizácii a difúzii zariadenia došlo až za posledných 20 rokov..

test vibračnou doskou6

Každý, koho zaujíma vibračná doska, stojí pred obrovským výberom rôznych modelov. Pohľad na základnú metódu a jej technickú implementáciu v jednotlivých typoch a modeloch zariadení tvorí základ uspokojivého a rozumného rozhodnutia o kúpe. Aby ste sa po kúpe nerozčuľovali, mali by ste si dobre premyslieť, ktorému sortimentu dávate prednosť.

Odporúčame vám jeden si zaobstarať podrobný pohľad na príslušné testovacie portály vibračných platní hodiť a porovnať tam uvedené modely. Podrobné informácie vopred ušetria čas a problémy potom.

Každý, kto niekedy pracoval s príklepovým vrtákom alebo dokonca s vibračným tanierom z cestného staviteľstva alebo záhradníctva (alebo ho aspoň sledoval, ako pracuje), určite cítil vibrácie generované zariadeniami po celom tele..

Vibračná doska pre fitness bola vyvinutá podľa tohto princípu. Ako naznačuje názov, toto je vibračná doska. Vibrácie zvyšujú tréningový efekt a intenzitu cvičení a znižujú fyzickú námahu.

test vibračnou doskou1

Vibrácie a rotácie platničky príjemne pôsobia na kosti a svaly, ktoré sa prirodzene naťahujú a pohybujú. Účinok je údajne taký pozitívny, že sú predpísané dokonca aj vlastnosti, ktoré predchádzajú osteoporóze.

Zariadenia a možnosti

V zásade existujú dva typy vibračných dosiek: veľké zariadenia s podstavcom a kompaktné zariadenia bez nich. Modely so stĺpcom sú na jednej strane spravidla oveľa odolnejšie, pokiaľ ide o maximálnu telesnú hmotnosť cvičiaceho, a na druhej strane stĺpik s pripevnenými držadlami slúži ako užitočná tréningová pomôcka.

Zariadenia bez stĺpca sú spravidla navrhnuté iba pre maximálnu hmotnosť okolo 100 kilogramov. Na oplátku sú zariadenia oveľa menšie, pripomínajú mierne zväčšenú formu kúpeľňových váh a dajú sa pohodlne uložiť. Aby bolo možné vykonávať zmysluplné cvičenia, sú jednotlivé modely vybavené elastickými tréningovými popruhmi pripevnenými po stranách k držadlám, ktoré majú zjednodušiť tréning v stoji..

test vibračnou doskou2

Vlastnosti a funkčné detaily

Pri porovnávaní sa ukazuje, že nie všetky vibračné dosky majú rovnaké vibrácie. Človek by nemal dbať len na to, ako silne vibruje, ale aj na to, ako vibruje vôbec. Podľa toho rozlišujeme nasledujúce kritériá alebo typy vibrácií:

-Frekvencia vibrácií

-Smer vibrácií

-Šírka ohybu (amplitúda)

Frekvencia, ktorou doska vibruje, do značnej miery určuje účinok, ktorý sa má dosiahnuť na Svalstvo. Je to medzi 5 a 60 pohybmi za minútu. Hlavným rozdielom medzi jednotlivými modelmi je možnosť manuálnej regulácie rýchlosti.

test vibračnou doskou4

Aj keď jednoduché modely nemajú žiadne alebo len veľmi málo rýchlostí, frekvenciu vibrácií drahých modelov je často možné nastaviť vo veľmi malých častiach. Mnoho modelov má navyše špeciálne tréningové programy, ktoré napríklad automaticky menia frekvenciu vibrácií.

V závislosti od modelu je v smere vibrácií na výber medzi vertikálnym a horizontálnym pohybom. Hovorí sa tu o vertikálne vibrujúcich systémoch, v ktorých sa doska pohybuje zhora nadol. Systémy, ktoré sa pohybujú spredu dozadu a simulujú ľudskú chôdzu, sa menia bokom. Systémy, ktoré kombinujú prvý aj druhý typ pohybu, sa nazývajú 3D.

Rôzne smery vibrácií sa líšia aj v súvisiacej maximálnej frekvencii. Bočné striedavé systémy oscilujú medzi 5 a 35 Hz, vertikálne oscilačné dosky dosahujú medzi 20 a 60 Hz.

test vibračnou doskou 7

Vychyľovacia šírka je spravidla len niekoľko milimetrov, aj keď rozdiely v jednotlivých modeloch môžu mať vplyv aj na optimálny tréningový efekt.

Rozhodujúcim kritériom pohodlia pri výbere vibračnej dosky je jej tlmenie. Zvlášť, ak sa má zariadenie používať súkromne v prenajatom byte, je vhodné pozrieť sa bližšie na implementáciu. Model, ktorý nie je alebo je dostatočne tlmený, prenáša vibrácie na podlahu pod zariadením a môže tak viesť k rušivému vývoju hluku, dokonca aj v miestnostiach nižšie. Výrobcovia tu pracujú s rôznymi systémami, ktorých účinnosť v neposlednom rade priamo súvisí s obstarávacími nákladmi.

test vibračnou doskou 3

test vibračnou doskou 5