Pomalé behanie: čo viete o novom trendovom športe?

Až donedávna sa verilo, že účinné je iba rýchle behanie. Ale v skutočnosti rýchlosť nie je pri behaní najdôležitejšia, pretože aj veľmi pomalý beh môže viesť k úspechu v tréningu. Pomalý beh, najnovší trend z Japonska, dokazuje, že aj veľmi pomalý beh môže byť účinný a zdravý.

Pomalé behanie – nový trend medzi bežcami

Pomalý beh Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka pomaly bežiaci šport

Čím pomalšie, tým lepšie

Pomalé behanie Niko Niko Tempo

DR. Hiroaki Tanaka, profesor zdravotníckych vied na Japonskej univerzite vo Fukuoke, chce zmeniť náš pohľad na „potrebu rýchlosti“. Prof. Tanaka je spoluautorom knihy “Pomalé behanie: Schudnite, zostaňte zdraví a bavte sa s prírodným behom založeným na vede“Spolu s Magdalenou Jackowskou.” Svoju teóriu sumarizuje jednou jednoduchou radou: behajte len tak rýchlo, aby ste sa pri behu usmievali. Táto rýchlosť sa v japončine nazýva „Niko-Niko-Tempo“ a môže byť pre každú osobu veľmi odlišná. Zistite o tom nižšie.

Kniha Tanaky a Jackowskej

Pomalá jazda Kniha Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka

Japonský profesor Dr. Hiroaki Tanaka

Pomalé behanie Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka Japonský trendový šport

Čo je pomalé behanie?

Pomalý beh, ako naznačuje názov, je pomalý beh, ktorý je viac ako chôdza ako beh. Samotné behanie, pri ktorom sa priemerná rýchlosť pohybuje okolo 6 až 6,5 km za hodinu, sa už považuje za pomalý beh. Ak sa pohybujete pomalšie (4 až 5 km za hodinu), hovorí sa tomu pomalý beh.

Behanie s úsmevom na tvári

Pomalé behanie Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka

Pomalé behanie – pôvod

Vynálezcom pomalého behu je japonský profesor Hiroaki Tanaka. Mnoho rokov skúmal, ako niektoré formy fyzickej aktivity ovplyvňujú zdravie a pohodu, ale aj to, ako sú pre priemerného človeka najvhodnejšie. Jeho hlavným zameraním bola jednoduchosť cvičenia, všeobecná prístupnosť a pozitívne účinky na telo.

Pomalé behanie bolo čiastočne určené ako aktivita pre ľudí, ktorým sa ostatné športy zdali príliš intenzívne a namáhavé. To bolo obzvlášť dôležité pre starších ľudí.

Samotný Tanaka kráča pomaly po pláži

Pomalé behanie Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka beh na pláži

Pomalé behanie – Pravidlá

Tempo by malo byť také, aby sa dalo ľahko rozprávať s iným človekom, ale hlavne bez známok dýchavičnosti alebo únavy. Pri pomalom behaní by ste mali mať úsmev na tvári (Niko Niko znamená v japončine „úsmev“), toto je prvé pravidlo tejto fyzickej aktivity..

Užite si to najlepšie vonku, keď beháte!

Pomalé behanie Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka pomalý beh

Druhým pravidlom je položiť nohu na metatarz. Pri bežnom behu noha padá na oblasť päty a potom sa úplne prevalí na zem. Pri pomalom behaní je cieľom pristáť na metatarse, ktorý je považovaný za najprirodzenejšiu polohu. Navyše je dĺžka kroku asi o 2/3 kratšia ako pri tradičnom behu.

Zostať fit a zdravý – to je dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým

Pomalé behanie Niko Niko tempo s úsmevom

Tretie pravidlo sa týka držania tela, ktoré človek zastáva pri behu. Silueta by mala byť vzpriamená, tvárou vpred a bradou mierne zdvihnutou.

Dýchanie je úplne intuitívne a čo najprirodzenejšie – to je štvrtý princíp. Tu sa nepoužívajú žiadne komplikované alebo špeciálne dýchacie techniky, ale človek sa jednoducho spolieha na to, že telo potrebuje dýchať.

Posledným, piatym pravidlom je pravidelnosť. Na dosiahnutie najlepších výsledkov stačí beh 30-60 minút denne.

Beh pre dvoch je vždy zábavnejší

Pomalé behanie Niko Niko Tempo beh s Freundlinom

Pomalé behanie – zdravotné výhody

Človek by si myslel, že také skromné ​​cvičenie nemá príliš veľa účinkov. Ukazuje sa však, že behanie má pomaly mnoho výhod. Toto zahŕňa:

 • Zlepšenie všeobecnej kondície, kondície a držania tela;
 • štíhlejšia postava;
 • efektívnejšia práca dýchacích a obehových systémov;
 • Zrýchlenie metabolizmu;
 • Reliéf kĺbového systému;
 • Pomalé behanie má významný vplyv na zníženie rizika chorôb životného štýlu, ako sú: B:
 • Cukrovka;
 • Obezita;
 • arterioskleróza.

Pohyb znamená zdravie

Beh, priatelia, pár, blahoželáme a šťastní, aby ste skončili, ráno

Pomalým behaním môžete spáliť oveľa viac kalórií, ako pri bežnej chôdzi. Ak pobežíte 3,5-5 km pomalým bežeckým tempom, spálite okolo 200-300 kcal. Rovnaké množstvo kalórií môžete stratiť pri 7-10 km dlhej prechádzke.

Jedným z úžasných účinkov pomalého behania je jeho vplyv na duševnú kondíciu. Je dokázané (prostredníctvom výskumu profesora Tanaky, vynálezcu pomalého behania), že niektoré druhy cvičenia môžu znížiť riziko ochorenia. Pomalé behanie, ktoré sa cvičí trikrát týždenne po dobu šiestich mesiacov, zvyšuje počet mozgových buniek cvičencov.

Beh a úsmev idú ruka v ruke

Pomalé behanie Niko Niko Tempo Športujte pre všetky vekové skupiny

Pomalé behanie je pre všetkých

Pomalé behanie je skvelá forma cvičenia pre každého. Ľudia, ktorí uprednostňujú intenzívne cvičenie, si však túto formu cvičenia možno neužijú.

Je to určite šport pre ľudí, ktorí:

 • práve začína cvičenie;
 • neschopný intenzívneho pohybu (kvôli zdravotným problémom);
 • Majú 60-70 rokov alebo viac;
 • nepáči sa mu intenzívna námaha;
 • vyhľadajte činnosť, ktorú by mohli vykonávať každý deň.

Tento šport môžu vykonávať aj starší ľudia

Pomalé behanie Niko Niko Tempo pomalý beh

Trendový šport z Japonska sa ešte nedostal do Nemecka, ale to sa v blízkej budúcnosti určite stane. V každom prípade stojí za vyskúšanie pomalý beh.

Pomalé behanie je trend, ktorý je u nás stále obľúbenejší – viac vo videu nižšie

Pomalé behanie Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka beh s priateľmi Výhody pomalého behania Niko Niko Tempo Hiroaki TanakaPomalé behanie Pravidlá Niko Niko Tempo Hiroaki Tanaka