Potraviny obsahujúce histamín – na to musíte pamätať

Vítame všetkých, ktorí by chceli vedieť, čo jedia a ako by to mohlo ovplyvniť ich zdravie. Bez ohľadu na to, či neznášate histamín alebo nie, informácie v nasledujúcich riadkoch by vám boli určite veľmi nápomocné! V tomto článku chceme presne vysvetliť, čo je dôležité vo vyváženej strave. Existujú určité látky, ktoré naše telo môže spravidla spracovať, ale v nadbytku a za určitých okolností by mu mohlo byť škodlivé. Lepok je jedným z takýchto príkladov, rovnako ako histamín. Tu si môžete prečítať o príznakoch histamínovej intolerancie a dôvodoch ich vzniku. S trochou väčších znalostí o tejto téme sa môžete vyhnúť obom. Po krátkom úvode do témy potravín obsahujúcich histamín sa okrem iného môžete dozvedieť, ktoré z nich sa konzumujú najviac!

Taký chutný tanier je zlý nápad pre tých, ktorí netolerujú histamín

ovocie na tanieri - histamínová intolerancia

Čo je to vlastne histamín?

Histamín je druh proteínu a je produkovaný naším telom. Je to výsledok procesu rozkladu histidínu, ktorý je bežnou aminokyselinou. Okrem toho existujú určité druhy výrobkov, ktoré obsahujú obzvlášť veľké množstvo histamínu.

Mnoho druhov mäsa a zeleniny podporuje proces separácie histamínu

histamínová intolerancia - chutné ryby a zelenina

Príznaky histamínovej intolerancie

Nadmerné množstvo potravín obsahujúcich histamín môže spôsobiť histamínovú intoleranciu. Aké príznaky sú v skutočnosti pre tento stav typické? V dôsledku vašej histamínovej intolerancie by ste mohli zažívať pravidelné podráždenie žalúdka, ako je syndróm dráždivého čreva a hnačka. Niektorí pacienti majú naďalej problémy s krvným tlakom. V závažných prípadoch dochádza k búšeniu srdca a niektoré majú aj silné bolesti hlavy. Sčervenanie na tvári a iných častiach pokožky možno pripísať histamínovej intolerancii.

Niektoré veľmi zdravé potraviny obsahujú histamíny

histamínová intolerancia - lahodná zelenina a ovocie

Potraviny obsahujúce histamín

Tu je prehľad najbežnejšie konzumovaných potravín obsahujúcich histamín:

Alkohol: Alkohol je potravina, ktorá vo všeobecnosti obsahuje histamín, ale platí to najmä pre červené víno, šumivé víno a niektoré biele vína.!

  • Rôzne druhy syrov, ako sú Gouda a ementál,
  • Konzervované a údené ryby,
  • Kyslá kapusta a nakladaná zelenina,
  • Mnoho rôznych druhov zeleniny, ako sú paradajky, špenát, avokádo, huby, hrášok a baklažán,
  • Niektoré druhy ovocia zahŕňajú banány, mango, jahody, slivky a kivi,
  • Ocot a rôzne omáčky ako kečup, sójová omáčka a horčica.

Niektoré druhy rýb a veľa korení sú pre ľudí s histamínovou intoleranciou tabu

ryby a iné produkty - histamínová intolerancia

Produkty, ktoré podporujú separáciu histamínu

Existuje aj množstvo produktov, ktoré neobsahujú toľko histamínu, ale pomáhajú nášmu telu oddeliť ho od neho. Ak na túto látku neznášate, mali by ste obmedziť aj konzumáciu týchto produktov. Tu je zoznam týchto produktov: čokoláda, kakao, alkohol, paradajky a výrobky z paradajok, fazule a fazuľovej zeleniny, špenát, vaječné bielky, orechy a väčšina slaných korení.

Veľa citrusových plodov je tiež problémom

histamínová intolerancia - skvelé citrusové plody

záver

Histamín teda nie je škodlivý, pochádza zvonku a nedá sa ovládať. Pretože náš organizmus má svoje prirodzené mechanizmy na jeho spracovanie a neutralizáciu. Niekedy však môžu zlyhať, čo sa môže stať z rôznych dôvodov. Dôvodom môže byť napríklad nadbytočné množstvo tejto látky. Mali by ste preto vedieť, kde sa histamín nachádza, a vyvarovať sa prílišnému príjmu vyváženej stravy. Ak už máte príznaky histamínovej intolerancie, pravdepodobne budete musieť držať diétu. Dlhšie by ste sa mali vyhýbať potravinám obsahujúcim hinstamín. Po určitom čase by vaše telo malo nájsť prirodzenú rovnováhu. Požiadajte o radu lekára a / alebo dietológa!

Kyslá kapusta obsahuje veľa histamínu

tabuľka histamínovej intolerancie s lahodnými výrobkami

Väčšina slaných korení je nevhodná pre ľudí, ktorí majú problémy s histamínom 

histamínová intolerancia - paradajky a korenie

Jahody – tabu pre ľudí s intoleranciou na histamín

histamínová intolerancia rôzne ovocie

Šalát a dresing sú u ľudí s histamínovou intoleranciou vzácnou kombináciou 

šalát s dresingom - histamínová intolerancia