Prečo by ste mali piť citrónovú vodu tak často, ako môžete

Ak vám život dáva citróny, urobte z neho … citrónovú vodu! A to nielen z jedného dobrého dôvodu, ale hneď siedmych. Pretože toto cenné, exotické citrusové ovocie je nielen zdravé a osviežujúce, ale vždy nás udržuje v kondícii a dobrej nálade. Nie nadarmo si citrón podmanil celý svet a je jednoducho nepostrádateľnou súčasťou našich životov. Početné zdravotné výhody citrónovej vody sú už dobre známe z ajurvédskych zdravotných učení. V citróne nájdete množstvo rád a receptov, ktoré je možné použiť na rôzne neduhy.

Prečo by ste teda mali piť citrónovú vodu? Nasleduje 7 najdôležitejších dôvodov. Zostaňte s nami a zistite viac!

Vďaka pitiu citrónovej vody budete fit a štíhli

pite citrónovú vodu ako detoxikačnú kúru

1 # Podpora zdravej energie

Bez ohľadu na to, či pijete citrónovú vodu studenú alebo teplú, vždy vám poskytne extra dávku čerstvej energie. Táto skutočnosť je daná predovšetkým tým, že citrón má extrémne vysoký obsah vitamínu C (kyselina askorbová). Tento silný antioxidant má komplexný, pozitívny vplyv na ľudské zdravie a tiež poskytuje väčšiu silu a lepšiu vytrvalosť v práci alebo pri každodennom tréningu.

Skvelý vedľajší účinok: Citrónová voda vám môže pomôcť výrazne znížiť spotrebu kávy!

Citrónová voda zjemnená lístkami čerstvej mäty chutí jednoducho perfektne

piť citrónovú vodu zdravý detox

2 # Čistá detoxikácia pečene a obličiek

Citrón je silne zásadité ovocie a hoci chutí dosť kyslo, v tele má iba zásaditý účinok. To podporuje pečeň a obličky v ich práci. Citrónová voda má tiež vlastnosť stimulovať tvorbu žlče a pretože žlč je zásaditý, urýchľuje sa odkysľovanie tela. Vzhľadom na dodatočný diuretický účinok citrónovej šťavy dochádza k intenzívnejšiemu močeniu a znečisťujúce látky, tuky a prebytočná voda sa z tela transportujú intenzívnejšie. Preto je citrónová voda nielen dobrá ráno, ale môžete si ju dopriať aj počas celého dňa. Či už je to teplá voda s lyžicou medu alebo javorového sirupu alebo studená, osviežujúca citrónová voda s kockami ľadu a čerstvou mätou. Výber je na tebe.

Tiež dôležité: Citrónová voda má vysokú koncentráciu citrátu. Pomáha to uvoľniť existujúce obličkové kamene alebo im predchádzať.

Horúca citrónová voda so zázvorom skoro ráno dokáže zázraky

piť teplú citrónovú vodu so zázvorom

3 # Bystrá myseľ a pevné nervy

Okrem vitamínu C obsahuje citrón aj veľa draslíka a horčíka. Tieto životne dôležité minerály nám pomáhajú myslieť oveľa jasnejšie a lepšie sa sústrediť. Vďaka tomu budete tiež produktívnejší a spokojnejší. Okrem toho je stimulovaná funkcia nervových ciest, čo posilňuje nervový systém. Podľa najnovších štúdií môže dostatočné množstvo draslíka a horčíka v tele predchádzať úzkostným poruchám a depresiám.

4 # Baktérie a vírusy sa držia bokom

Citrónová voda má silný antibakteriálny a protizápalový účinok. Pomáha pri príznakoch nachladnutia a podporuje obnovu aj pri chrípke. Citrónová šťava navyše zaisťuje dobrú rovnováhu PH v tele a nepoužíva sa na pálenie záhy a iné nepríjemné gastrointestinálne ťažkosti. Trávenie je tiež v strehu s pravidelným pitím citrónovej vody a tým sa stará aj o zdravie črevného systému. Zdravé črevo zasa znamená dobre fungujúci imunitný systém a tým pádom silnú obranu pred vírusmi, baktériami a hubami.

Škorica zvyšuje antibakteriálne a antivírusové účinky citrónovej vody

Pite citrónovú vodu na detox so škoricou

5 # Žiarivá pokožka, menej vrások

Vysoký obsah vitamínu C zaisťuje oveľa lepšiu pružnosť pokožky a je dokonalou pomôckou v boji proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú naše telesné bunky. Výsledok: naša pokožka je oveľa hladšia a tiež vyzerá sviežejšie a zdravšie. Prírodná krása, ktorá vychádza zvnútra. Vyzeráte a cítite sa oveľa mladšie, najmä keď sa pozriete do zrkadla.

Pravidelná konzumácia citrónovej vody vás jednoducho urobí krajším!

piť citrónovú vodu zdravý detoxikačný liečebný nápad

6 # Vždy ďalšia pomoc s dobrou náladou

A keď sa cítite fit a silní, ste optimálne koncentrovaní a vyrovnaní, máte žiarivú pokožku a menej vrások, máte automaticky dobrú náladu, nie? Vedecké štúdie navyše už dokázali, že citróny stimulujú uvoľňovanie neurotransmitera serotonínu v mozgu a to spolu s hormónom šťastia dopamínom má zásadný význam pre veselú náladu..

Podľa potreby oslaďte medom alebo javorovým sirupom

pite med s citrónovou vodou zdravý

7 # Pite štíhlo!

Čerstvo vylisovaná citrónová šťava je nielen vynikajúcim prostriedkom na potlačenie chuti do jedla, pretože má vysoký obsah pektínu, ale má tiež veľmi pozitívny vplyv na takzvaný oxidačný stres. Vďaka týmto dvom vlastnostiam je citrón jedným z najlepších prírodných spaľovačov tukov v okolí, a preto je tiež jednou z najdôležitejších zložiek diéty alebo detoxikačného režimu. Pravidelné pitie citrónovej vody podporuje trávenie a stimuluje metabolizmus. A tak prebytočné kilá čoskoro jednoducho zmiznú!

opatrnosť! Príliš vysoká koncentrácia citrónovej šťavy vo vode môže napadnúť vašu zubnú sklovinu, preto sa odporúča čerstvo vylisovanú šťavu dobre zriediť vodou a nepiť ju čistú. Ak sú vaše zuby príliš citlivé, najlepšie urobíte, ak sa najskôr obrátite na svojho zubára a chvíľu počkáte, kým vypijete citrónovú vodu.

Pite citrónovú vodu – malé úsilie, veľký efekt!

detoxikácia pitie citrónovej vody detoxikácia

Nuž, potom už zostáva len vedieť, ako si citrónovú vodu skutočne pripraviť. Nie je nič jednoduchšie. Na pohár vody potrebujete polovicu citrónu, najlepšie organického, a trochu medu alebo javorového sirupu (voliteľné). Podľa sezóny a chuti môžete potom citrónovú vodu piť studenú alebo teplú. Vodu jednoducho zmiešajte s čerstvo vylisovanou citrónovou šťavou a podľa potreby ju dolaďte lístkami čerstvej mäty alebo kúskami zázvoru. Nádherné!

Jednoducho pite svoju citrónovú vodu tak často a pripravenú, ako vám to najviac chutí

detoxikačná kúra s mätou z citrónovej vody

Čo tak napríklad trochu detoxikačnej vody s citrónom a chia semienkami?

chia semienka pite citrónovú vodu s mätou

Namiesto citrónu môžete použiť aj limetku

detoxikačná kúra citrónová voda limetka chia semienka

Zahrnuté je aj niekoľko kúskov uhorky a čerstvej petržlenovej vňate

Pite citrónovú vodu s limetkou a uhorkou

Prečo si hneď nepripraviť plný hrniec citrónovej vody?

letný detox piť citrónovú vodu s mätou a uhorkou

Čerstvý zázvor v ňom dodá ešte väčšiu papriku

citrónová voda so zázvorom zdravá detoxikačná kúra

A tento hasič smädu chutí neporovnateľne s ríbezľami

limonáda detox citrónová voda ríbezľa mäta

Skúste to aj s jahodami …

citrón, voda, limetka, mäta, jahody

Alebo s voňavými semienkami granátového jablka …

piť citrónovú vodu, detoxikačnú vodu s kivi granátovým jablkom

Prakticky každý má rád zdravý mix citrónu a pomaranča

citrónová voda mäta pomarančový detox

Citrónová voda nemôže byť nikdy nudná …

pite citrónovú vodu, urobte si limonádu sami

Citrónová voda dokonca ide aj do vášho zeleného smoothie!

detoxikačná kúra citrónová voda uhorka zázvor špenát petržlen