Prečo by ste mali pstruhy grilovať a konzumovať pravidelne?

Zdravé stravovanie môže tiež celkom dobre chutiť. Dokazujeme to dnes receptom na grilovaného pstruha. Zostaňte s nami, aby ste sa dozvedeli, aké zdravé sú ryby zo studenej vody a ako rýchlo a ľahko grilovať pstruhy …

Pstruh dúhový vo voľnej prírode

Pstruhový gril zdravo stravujúci studenú vodu

Rovnako ako jeho bratranec, losos, aj pstruh pochádza zo Severnej Ameriky a nachádza sa v mnohých riekach a jazerách so studenou vodou. Napriek tomu, že existuje mnoho druhov pstruhov, pstruh dúhový sa najčastejšie objavuje v reštauráciách a na rybích trhoch. Pstruh ako potravina bohatá na živiny ponúka množstvo zdravotných výhod a nízky obsah ortuti, čo ho robí ešte zdravším..

Muškársky pstruh

Živiny v pstruhoch

Porcia pstruha dúhového približne 800 g obsahuje približne 20 g bielkovín a iba 143 kalórií. To je 40 percent vašej dennej potreby bielkovín. Proteín je veľmi dôležitý, aby telo mohlo vytvárať nové bunky a opravovať staré.

Pstruh je nízkotučné jedlo s iba 5 g celkového tuku v jednej porcii. Väčšina tukov pochádza z nenasýtených tukov známych ako omega-3 mastné kyseliny. Porcia pstruha obsahuje 837 mg omega-3 mastných kyselín, čo je o niečo viac ako polovica odporúčanej dennej potreby.

Ako zdravý je pstruh?

Pstruhový gril zdravé jedlo pstruh studenej vody

Omega-3 majú najväčší vplyv na zdravie srdca, ale štúdie naznačujú, že môžu bojovať aj s inými chorobami, ako sú rôzne druhy rakoviny a demencie. Nedávne štúdie ukázali, že omega-3 mastné kyseliny hrajú dôležitú úlohu v zdraví mozgu počas celého nášho života.

Pstruha ugrilujeme a ochutíme pomarančom

Pstruhový grilovací recept Oranžová zdravá strava Pstruh zdravé výhody

Vitamíny v pstruhoch

Pstruh dúhový poskytuje dobrú kombináciu vitamínov, obzvlášť bohatých na vitamíny skupiny B. Sú zodpovedné za premenu potravy na energiu a produkciu červených krviniek, ako aj za zdravie nervov. Porcia pstruha obsahuje 28 percent odporúčanej dennej potreby niacínu (B-3), asi 16 percent kyseliny pantoténovej (B-5) a pyridoxínu (B-6) a pôsobivých 58 percent vitamínu B-12. Pstruh tiež poskytuje 12 percent vašej dennej potreby vitamínu E, antioxidantu, ktorý pomáha vytvárať červené krvinky.

Rybie pokrmy chutia vynikajúco a majú mnoho zdravotných výhod

Pstruhová grilovaná limetková omáčka zdravé stravovanie studenou vodouPstruhový gril s citrónom zdravé jedlo ryby studenej vody

Minerály v pstruhoch

Pstruh je tiež bohatý na minerály, medzi ktoré patrí draslík, fosfor a selén. Draslík je elektrolyt, ktorý vyrovnáva rovnováhu tekutín v tele a prispieva k zdraviu nervov. Fosfor zaisťuje zdravé kosti a zuby. Stopový minerál selén vykazuje antioxidačnú aktivitu a chráni pred poškodením buniek voľnými radikálmi.

Pstruh s citrónom

Recept na pstruhový gril, zdravé vlastnosti pstruha

Pstruh na grile – recept

Ako sme už uviedli, pstruh má nízky obsah ortuti, a preto ho možno konzumovať štyrikrát alebo viackrát za mesiac. Pre zmenu môžete jesť aj ďalšie ryby zo studenej vody, ako je losos, sardinky a makrely.

Ortuť je neurotoxín, ktorý je obzvlášť škodlivý pre tehotné ženy a malé deti

Pstruhový gril recept na zdravú výživu pstruhové živiny

Pstruha je možné úplne ugrilovať. Existujú však ľudia, ktorí sa zdráhajú jesť celú rybu s hlavou. Ak to platí aj pre vás, filety zo pstruha si môžete kúpiť na rybom trhu a potom ich pripraviť, ako chcete. Potrieme olivovým olejom, potom ochutíme mixom čerstvých byliniek, ako je nasekaná pažítka, cesnak, petržlenová vňať a čierne korenie a gril – tak pstruh v skutočnosti chutí veľmi chutne. Plátky citrónu alebo limetky dokonale dopĺňajú jemnú chuť rýb. Nasleduje presný recept na toto zdravé zvádzanie …

Ak nechcete alebo nemôžete pstruha grilovať, pripravte ho rovnakým spôsobom v hliníkovom člne a rybu upečte v rúre na 180 ° C.

Grilovaný pstruh v hliníkovej fólii

Pstruh na grile vo fólii recept na zdravú výživu. Pstruh na zdraviePstruh na grile vo fólii s cesnakovým zdravým jedlom

Zloženie:

 • Extra panenský olivový olej
 • 2 pstruhy, vykostené a očistené, hlava a chvost (alebo bez hlavy, ak chcete)
 • soľ
 • korenie
 • 6 plátkov tenkých plátkov čerstvého citrónu, vykôstkovaných
 • Niekoľko vetvičiek kôpru (alebo bazalky, estragónu, petržlenu, akejkoľvek jemnej čerstvej bylinky)
 • 1 čajová lyžička masla, nakrájaná na malé kocky

Pstruhový gril recept na zdravú výživu pstruh zdravé výhody

Príprava:

 • Gril predhrejte a časť grilu nechajte vychladnúť
 • Kým sa gril zahrieva, vytvorte z silnej hliníkovej fólie dve „loďky“.
 • Dno lode veľkoryso potrite olivovým olejom, aby sa pstruh pri grilovaní nelepil
 • Pstruhy opláchnite vodou a osušte. Rybu otvorte a posypte soľou a korením. Plátky citrónu položte v jednej vrstve na vnútornú stranu ryby.
 • Posypeme kôprovými vetvičkami a kockami masla. Rybu uzatvorte a obe strany ryby potrite olivovým olejom.
 • Vložte ryby do hliníkových fóliových člnov a uzamknite ich.
 • Grilovanie pstruha: Rybie člny položte na horúcu stranu grilu. Prikryte a grilujte 3 minúty.
 • Rybu položte na chladnú stranu grilu. Prikryjeme a varíme ešte 3-5 minút, kým sa ryba iba neprepečie.
 • Vyberte pstruha z grilu.

dobrú chuť!

Pstruhový gril s čerstvým šalátom a zdravým jedlom Pstruhový gril so zemiakmi zdravé jedlo studenovodná rybaPstruhový gril recept na zdravé jedlo Pstruhový gril s cesnakom zdravá výživa pstruhové živiny Pstruhový gril s hubami zdravé jedlo pstruh živiny Pstruhový gril recept na zdravé stravovaniePstruhový gril recept na zdravé stravovanie rýb Jedenie zdravého prospechu