Prečo je kryosauna taká dobrá pre váš imunitný systém a čo iné dokáže?

Kryosauna, ľadová sauna, studená sauna? Čo má vôbec zima so saunou spoločné? A prečo by to malo byť dobré pre naše zdravie? Všetky otázky k otázkam. V tomto článku vám objasníme, čo sa skrýva za novým trendom zdravia a kondície. Ako funguje sauna alebo komora a aké pozitívne účinky má terapia chladom na telo a myseľ všeobecne. Chilblains, pozor! Ovplyvňuje vás to dokonca, alebo dokonca vás najviac!

Kryosauna – moderný typ chladovej terapie

terapia chladom zdravý účinok

Čo je to kryosauna a ako funguje??

„Cryo“ v gréčtine znamená „mráz“ alebo extrémny chlad. Nepotrebujeme vysvetľovať, čo je to sauna. Väčšina z vás si ho určite obľúbi a jeho útulné teplo ste si užili nespočetnekrát. Namiesto toho, aby ste sa zahriali, vkročíte do kryosauny, aby ste sa ochladili, a tým sa zocelili.

Ľadová sauna vyzerá ako moderná, valcovitá sprchová kabína z lesklého kovu. Na rozdiel od studenej komory, kde teplota klesá až na -110 ° С, tu sa hovorí o teplotách až do -160 ° С. Tie sa dosahujú pomocou tekutého dusíka a telo nie je vystavené chladu dlhšie ako 3 minúty. Napriek tomu, že takéto hodnoty teplôt spočiatku vyznievajú neuveriteľne, môžete ich krátkodobo celkom dobre vydržať a stále z nich ťažiť po zdravotnej stránke. Je to čiastočne preto, že chlad v kryosaune je suchý a cíti sa inak.

Ľadová sauna nepatrí k najobľúbenejším fitness trendom len tak pre nič za nič

kryosauna zdravý efekt kryoterapie

Ak navštívite kryosaunu, zostanete v ľadovej kabíne sami. Vyzlečiete si župan a spodnú bielizeň si môžete nechať. Tiež nosia teplé kožušinové ponožky alebo papuče, tvárovú masku a podľa potreby rukavice. Prípadne môžete jednoducho nechať ruky vonku nad horným okrajom sauny. Cieľom je chrániť končatiny tela pred mrazom až po smrť. Nikdy nebudete ponechaní bez dozoru a proces môžete zastaviť, ak si budete priať. Ľadová sauna je moderná telesná terapia chladom, ktorá dokonale zapadá do dnešnej doby. Trvá to veľmi málo času, nenamočí vám vlasy a make-up nie je rozmazaný. Navyše sa bezprostredne potom cítite mimoriadne sviežo a môžete pokračovať vo svojich každodenných činnostiach.

Počas saunovania zostane vaša hlava vždy vonku

chladová terapia kryosaunou zdravá

Čo robí chladová terapia pre zdravie??

Princíp chladovej terapie nie je taký nový. Poznáme to napríklad z kúpania sa ľadu alebo trenia snehu po fínskej saune. S kryosaunou je účinok jednoducho oveľa silnejší a intenzívnejší. Telo zažije extrémny chladový podnet a reaguje naň rôznymi spôsobmi. Vďaka nízkej teplote teplota pokožky klesne na nula stupňov. Aby sa chránili vnútorné orgány pred chladom, telo teraz beží vysokou rýchlosťou tým, že uvoľňuje viac energie a protilátok, a tým produkuje viac protilátok. Bunky tela sú zároveň zásobované oveľa viac kyslíka. Veľmi dôležitý bod – zmena teploty potom. Telo vyjde zo studeného stresu so stimulovaným prietokom krvi a nabité novou energiou. Niet divu, že kryosauna má nasledujúce výhody.

Moderný vynález založený na starodávnych znalostiach

kryosauna zdravá

 • Chronická úľava od bolesti

Keď je v ľadovej saune extrémny chladový podnet, stále viac sa uvoľňuje telu vlastný morfín. To znamená, že mnoho pacientov trpiacich bolesťou môže užiť menej liekov proti bolesti a užiť si lepšiu kvalitu života. Týka sa to najmä ľudí s artritídou, reumou a dnou. Ale dajú sa s ním liečiť aj športovci pri bolestiach svalov alebo úrazoch.

Kryosauna je obzvlášť účinná pri bolestiach chrbta a kĺbov

chladová terapia kryosauny proti bolesti

 • Posilňuje sa imunitný systém

Ako už bolo vysvetlené vyššie, mnoho fyzikálnych procesov je v chlade zosilnených. Viac protilátok, kyslíka a lepší krvný obeh posilňujú obranyschopnosť tela a zaisťujú neporušený imunitný systém.

Odolnosť môže byť v živote skutočne prospešná

chladová terapia kryosauna zdravé účinky

 • Podporuje sa zdravé chudnutie

Metabolizmus sa zvyšuje pri každej návšteve ľadovej sauny a to podporuje spaľovanie tukov. 2-3 minúty v kryosaune môžete spáliť až 700-1 000 kalórií. Podľa najnovších štúdií klesá aj zlý cholesterol, ktorý má trvalý, pozitívny účinok.

Zdravé chudnutie nemusí byť náročné

Zdravé chudnutie s kryosaunou

 • Výkon je zvýšený

Nie nadarmo majú športovci z terapie chladom dlhodobo prospech, a to nielen čo sa týka bolestivých svalov alebo bolesti. Pravidelné výlety do kryosauny enormne zvýšia váš výkon a podporia vás na ceste za väčším športovým úspechom. Ale samozrejme všetci ostatní začnú byť energickí a efektívnejší, dokonca aj mimo športového priemyslu. Zvlášť, keď si ráno doprajete ľadový chlad.

Konkurencieschopní športovci môžu mať z terapie chladom skutočne prospech

kryosaunová chladová terapia pre súťažných športovcov

 • Pomáha pri miernej depresii a poruchách spánku

Studený podnet tiež uvoľňuje v mozgu hormóny šťastia. Takže sa cítite oveľa sebavedomejšie, máte väčšiu chuť do života a ste lepšie vyzbrojení proti zmenám nálady a dokonca aj depresii. Tiež sa uvoľníte a budete môcť lepšie zaspať a dlhšie spať. Pre ľudí s nespavosťou je preto vhodné ísť do ľadovej sauny, najmä večer.

Ľadová sauna vám pomôže dobre spať

Spanie

 • Lepšia pleť je viditeľná

Terapia chladom celkovo posilňuje pokožku. Vďaka tomu je nielen sprísnený, ale má aj oveľa lepšie prekrvenie a detoxikáciu. To isté platí samozrejme pre spojivové tkanivo. Ľadová sauna sa preto neodporúča len pri celulitíde, ale aj pri niektorých chronických ochoreniach, ako je psoriáza a ekzém.

Povedzte vojnu nepríjemnej pomarančovej koži!

kryosauna proti celulitíde

Kto nesmie do kryosauny?

Aj keď môže byť ľadová sauna pre mnoho ľudí veľkým prínosom, existujú určité výnimky. Pretože s určitými podmienkami a sťažnosťami je dokonca zakázané alebo prinajmenšom veľmi riskantné ísť do kryosauny alebo chladiacej komory. Zvlášť opatrní by ste mali byť v nasledujúcich prípadoch:

 • tehotenstvo
 • vysoký krvný tlak
 • Stav srdca
 • cukrovka
 • Klaustrofóbia
 • epilepsia
 • po operácii
 • Poruchy srdcového rytmu
 • astma
 • Alergia na chlad

V zásade platí nasledujúce: Ak máte akútne alebo chronické zdravotné problémy alebo sa necítite dobre, vždy vyhľadajte včasnú pomoc svojho lekára.

V mnohých prípadoch môžete urobiť aspoň čiastočné ošetrenia chladom

kryoterapia zdravé výhody

Ako často by mal človek chodiť do kryosauny??

Aby ste dosiahli dlhodobý účinok, určite by ste mali ísť do ľadovej sauny viackrát počas dlhšieho časového obdobia. Ale to sa vždy líši od človeka k človeku, v závislosti od sťažností a cieľov. Odborníci zvyčajne odporúčajú maximálne 1-2 krát denne a 2-3 krát týždenne. Samozrejme, terapia chladom by nemala byť vnímaná ako jediný prostriedok na udržanie silného imunitného systému. V konečnom dôsledku to nie je všeliek, ale zdravé, doplnkové opatrenie. To zahŕňa pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, šport, vyváženú stravu, striedavé sprchy a veľa smiechu.

Starajte sa viac o seba a svojich blízkych a zostaňte zdraví!

kryosauna zdravý účinok

Chlad môže byť veľmi prospešný pre vaše fyzické a duševné zdravie

kryoterapia efekt zdravého kryosauny

Pravidelné saunovanie v chlade zaisťuje hladšiu pokožku

kryosaunová chladová terapia proti vráskam

Úľavu od ochorenia štítnej žľazy môže poskytnúť aj kryoterapia

kryoterapia kryoterapia štítna žľaza

Dôverujte liečebným schopnostiam tela!

Kryosauna zdravá posilňuje imunitný systém

Rovnako ako 100 -ročná tradícia

kryoterapia kryoterapii prospieva