Prečo je ovocie baobab zdravé? – Zaujímavosti o superpotravine

Ovocie baobab je skutočné „super ovocie“, plné antioxidantov a vitamínov. Výhody tohto afrického stromu sú rozšírené po celom kontinente a dedia sa z generácie na generáciu.

Ovocie baobab trvá nejaký čas, kým rastie, a dozrieva iba v období sucha. Akonáhle je biela, múčna dužina zozbieraná a sušená, má mnoho rôznych použití.

A semená ovocia sa lisujú na olej. Našťastie vďaka organickým olejom a práškom nemusíte čakať na obdobie sucha.

Tu sú zábavné fakty o strome baobabu a jeho plodoch. Len čítajte ďalej …

Takto vyzerá ovocie baobab pripravené na zber

Super ovocie a baobab ovocie a sušené na strome

Nie je však žiadnym tajomstvom, že sme veľkými fanúšikmi superpotravín a radi sa podelíme o ich prínosy pre zdravie. A dnes hovoríme o super ovocí, ktoré je v Európe do istej miery neznáme, a preto sa mu nedostáva takmer dostatočného uznania. Poďme si teda posvietiť a predstavíme vám ovocie baobab.

Zostaňte pri tom a zistite o tom viac …

Od svojho nutričného profilu po prospešné vlastnosti pre zdravie je tu všetko, čo potrebujete vedieť o tomto jedinečnom africkom super ovocí. Dozviete sa tiež, ako ľahko začleniť ovocie baobab (a prášok z baobabu) do vašej stravy.

Strom baobab v Afrike

Ovocie a práškové ovocie baobab zo stromu boabab Afriky

Prečo je ovocie baobab superpotravina?

Videli ste niekedy „Levieho kráľa“? Ak áno, potom ste už strom baobab videli. Je to strom, v ktorom Rafiki žije!

Baobab (vyslovuje sa bay-oh-bab) je rod deviatich druhov stromov, ktoré pochádzajú z Afriky a Austrálie a z Blízkeho východu. Ikonický africký strom baobab môže dosiahnuť výšku až 30 metrov, zatiaľ čo jeho elegantné, sudovité kmene môžu dosiahnuť priemer 11 metrov.

Ikonický africký strom baobab je typickým pohľadom na savanu

Ovocie baobab Kde je pôvodný strom boabab

Počas 9-mesačného suchého obdobia sú stromy baobab bez listov a nechávajú svoje koreňové vetvy na pozadí savany. To pravdepodobne vysvetľuje, prečo je strom baobab známy aj ako „strom hore nohami“.

To je možno pravda, ale strom baobab je lepšie známy ako „strom života“. Vysoké stromy v skutočnosti pripomínajú sukulenty, pretože ich kmene sú z 80% tvorené vodou. V skutočnosti jeden strom baobabu dokáže uložiť až 4 500 litrov vody, čo z neho robí cenný zdroj vody.

Stromy si tiež vytvárajú svoj vlastný ekosystém. Poskytujú napríklad potravu, vodu a úkryt pre zvieratá a hmyz všetkých veľkostí. Stromy baobabu tiež pomáhajú udržiavať pôdu vlhkú a predchádzajú erózii pôdy.

Stromy boabab sú starodávne

Ovocie a prášok baobab Kde je strom boabab pôvodom zo stromu baobabu

Baobabové stromy môžu žiť viac ako 1000 rokov. Najstarším zaznamenaným baobabom je baobab Panke, ktorý mal viac ako 2500 rokov.

Bohužiaľ, niektoré z najstarších baobabov začínajú umierať. Hoci priama príčina toho nie je známa, vedci sa domnievajú, že za to môžu klimatické zmeny.

Ovocie baobab (tiež známe ako opičie ovocie) má tvar baseballu a je dlhé asi 15-21 cm. Je to jediné ovocie na svete, ktoré prirodzene schne na konári – proces, ktorý trvá asi 6 mesiacov.

Akonáhle je plod baobabu zrelý, jeho vonkajšok zmení farbu zo zelenej na hnedú, pričom pokožka bude hladká ako kokos. Dužinu krémovej farby (ktorá má kriedovú textúru a ľahko sa drobí, ak si ju dáte medzi prsty) odstránite tak, že kladivom alebo veľkým nožom rozbijete 1,3 kg škrupinu.

Zdravie z prírody

Ovocie a prášok baobab Kde je pôvodný strom boabab

Pretože ovocie baobabu pripravené na zber môže vyzerať ako kokosový orech v tvare baseballu, nečakajte, že bude chutiť! Ovocie baobabu má kyslú, citrusovú chuť.

Dužina aj semená plodov baobabu sú jedlé. Ale pretože čerstvé plody baobabu sú len zriedka dostupné na miestach, kde stromy nerastú, semená a dužina sa melú a predávajú ako prášok. A pretože neobsahuje vlhkosť, prášok z baobabu je možné uchovávať až 3 roky.

Existuje mnoho spôsobov, ako použiť prášok z baobabu, najmä pri bezlepkovom a vegánskom pečení. Vysoký obsah vlákniny z neho robí skvelé spojivo a zahusťovadlo.

Vnútro plodu boababu

Baobab ovocný rez super ovocie prospešné pre zdravie

Pokiaľ ide o výživu, ovocie baobab má vysoký obsah základných živín:

 • Vitamín C (7-10-krát viac ako v pomarančoch)
 • Vláknina (30 -krát viac ako šalát)
 • Horčík (5 -krát viac ako avokádo)
 • Draslík (6 -krát viac ako banány)
 • Vápnik (2 -krát viac ako kravské mlieko)

Baobab je tiež bohatý na antioxidanty – viac ako čučoriedky, goji, granátové jablko a acai – a tiež polyfenoly.

Ovocie baobab má vysoký obsah základných živín

Ovocie a superfruitový prášok baobab pre zdravie

Boababový prášok je chytré riešenie, keď ovocie nie je na trhu

Superpotravina z ovocia a prášku z baobabu

Ovocie baobab je dnes uznávané ako superpotravina, a to z dobrého dôvodu. Ich veľmoci však nie sú novinkou. Listy, plody, kôra a semená sa po stáročia používajú na liečbu mnohých chorôb, ako je horúčka, mikrobiálne infekcie, hnačka a anémia.

Našťastie nemusíte čakať, kým ochoriete, aby ste mohli ťažiť z mnohých zdravotných výhod ovocia a prášku z baobabu.

Aké sú zdravotné výhody ovocia baobab??

 • posilňuje imunitný systém

Vitamín C je známy svojimi vlastnosťami posilňujúcimi imunitu. Pretože ľudia v tele vitamín C neprodukujú, musíme ho prijímať prostredníctvom jedla. Pomaranče boli vždy dobrým zdrojom vitamínu C. Dužina ovocia baobab však obsahuje až 10 -krát viac vitamínu C ako pomaranče..

Toto ovocie ešte nie je pripravené na zber

Ovocie baobab na strome Super ovocie z Afriky

 • zvyšuje absorpciu železa

Vitamín C je nielen dôležitý pre zdravý imunitný systém, ale tiež zlepšuje vstrebávanie nehemového železa (rastlinného železa). Baobab obsahuje vitamín C a železo, čo z neho robí skvelý zdroj oboch živín.

 • zlepšuje trávenie

Baobab, najmä prášok z baobabu, je dobrým zdrojom vlákniny. Baobabový prášok je v skutočnosti takmer 50% vlákniny.

Plody boababu na strome

Ovocie baobab schne na strome, má super ovocie pre zdravie

Keď plody dozrievajú, zhnednú

Ovocie baobab super ovocie prospešné pre zdravie

 • upravuje hladinu cukru v krvi

Konzumácia baobabu môže tiež pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Podľa jednej štúdie pečenie bieleho chleba s extraktom z ovocia baobab znížilo glykemickú odpoveď a trávenie škrobu.

Pretože má baobab vysoký obsah vlákniny, môže tiež spomaliť uvoľňovanie cukru do krvného obehu a kontrolovať hladinu cukru v krvi.

 • zmierňuje zápal

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a polyfenolov môže baobab zmierniť zápal.

Prečo je to dôležité? Pretože chronický zápal je spojený so zdravotnými stavmi, ako je diabetes typu 2, srdcové choroby a rakovina.

 • je výborný pre vašu pokožku

Vysoká hladina vitamínu C a antioxidantov v baobabe je prospešná pre pokožku a vlasy. Pokiaľ ide o vašu pokožku, vitamín C chráni pred UV žiarením spôsobeným voľnými radikálmi. Reguluje tiež syntézu kolagénu, štrukturálneho proteínu, ktorý udržuje pokožku napnutú a zabraňuje tvorbe vrások.

Zostaňte zdraví a jedzte vyváženú stravu!

Ovocie a prášok baobab Super ovocie z Afriky

Boabab prášok ako doplnok stravy

Ovocie a prášok Baobab pre zdravie