Prečo je púpava zdravá a ako si môžete púpavový čaj pripraviť sami?

Väčšina záhradníkov nevie, že žlté buriny, ktoré sa v ich záhrade rodia každú jar, v skutočnosti ponúkajú množstvo zdravotných výhod. V skutočnosti ľudia už dlho používajú púpavy ako jedlo, a to aj ako púpavový čaj.

Prečo piť púpavový čaj?

Púpavový čaj púpava zdravé výhody

Koreň púpavy sa používa na liečbu bolestí svalov, nechutenstva, podráždeného žalúdka, črevných plynov, žlčových kameňov, bolestí kĺbov, ekzémov a modrín. Tiež zvyšuje produkciu moču a používa sa ako preháňadlo na zvýšenie pohybu čriev. Získajte viac informácií o liečivých vlastnostiach púpavového čaju a o tom, ako si tento zdravý elixír môžete pripraviť sami.

Púpavovú zeleninu môžete nakrájať a použiť ako prílohu alebo prílohu k omáčke, alebo ju môžete konzumovať surovú alebo varenú, aby ste minimalizovali jej jemne horkastú chuť. Korene, stonky a kvety púpavy je možné použiť aj na prípravu chutného a super zdravého púpavového čaju.

Púpava a jej prínosy pre zdravie

Prečo piť púpavový čaj Púpavové kvety sú zdravé

Ako uvariť púpavový čaj

Existuje toľko spôsobov, ako začleniť rastlinu púpavy do svojho denného plánu stravovania. Jeden z najlepších spôsobov, ako využiť všetky výhody púpavovej rastliny, je uvariť si púpavový čaj

Môžete si pripraviť čaj z koreňov alebo kvetov púpavy. Je to veľmi jednoduché – postupujte podľa týchto jednoduchých pokynov:

 • Asi jednu lyžicu koreňov, stoniek alebo kvetov púpavy nechajte asi 30 minút namočiť v 150-200 ml vriacej vody, sceďte a vychutnajte si teplý elixír.

Púpavový čaj pite pravidelne a získajte jeho zdravotné výhody

Púpavový čaj púpavový zdravý elixír

Čajové vrecúška z bio púpavy si môžete kúpiť aj vo väčšine obchodov so zdravou výživou. Môžete dokonca nájsť čajové vrecúška vyrobené z púpavy a kurkumy.

Môžete tiež upiecť koreň svojej púpavovej rastliny a pripraviť si tak nápoj podobný káve. Takto sa to robí:

 • Po očistení koreň nasekajte v kuchynskom robote.
 • Použite plech na pečenie a kúsky opekajte v rúre pri 150 stupňoch Celzia dve hodiny.
 • Potom ich nechajte 10 minút lúhovať vo vriacej vode, než ich vypijete.

Púpavový čaj namiesto kávy

Púpavový čaj prospieva zdraviu púpavy

Aké sú zdravotné výhody púpavy alebo púpavového čaju:

 1. Chráni kosti

Vápnik je najrozšírenejším minerálom v tele a púpavy obsahujú 10 percent odporúčanej dennej dávky. Vápnik sa ukladá v štruktúre kostí a zubov.

Pitie púpavového čaju alebo konzumácia zelených môže zabrániť zubnému kazu, svalovému napätiu a vysokému krvnému tlaku spôsobenému nedostatkom vápnika.

Púpavy majú vysoký obsah vápnika a vitamínu K, ktoré sú zodpovedné za zdravie kostí

Prečo piť púpavový čaj Púpavová kytica je zdravá

 1. Vysoký obsah vitamínu K.

Vitamín K je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý hrá dôležitú úlohu v zdraví kostí a srdca. A je takmer neuveriteľné, že púpavy obsahujú viac ako 500 percent vašej dennej hodnoty. Vďaka tomu sú púpavy vynikajúcim prostriedkom na prevenciu nedostatku vitamínu K..

Vitamín K je hlavným vitamínom, ktorý sa podieľa na mineralizácii kostí a zrážaní krvi – v skutočnosti vitamín K stavia kosti lepšie ako vápnik! A pomáha udržiavať funkciu mozgu a zdravý metabolizmus.

Púpavovú zeleň je možné jesť aj surovú alebo praženú

Púpavový čaj prospieva zdraviu listu púpavy

Takto to vyzerá sucho

Púpavový čaj púpava zelená zdravá

 1. Čistí pečeň

Úlohou našej pečene je pomôcť enzýmom v tele rozkladať tuky na mastné kyseliny a filtrovať a detoxikovať našu krv. Pečeň má tiež úžasnú schopnosť rozkladať a ukladať aminokyseliny, syntetizovať a metabolizovať tuky a cholesterol, ukladať glukózu a regulovať naše vnútorné funkcie..

Vitamíny a živiny v púpavách pomáhajú čistiť našu pečeň a udržiavať jej správnu funkciu.

Púpavy podporujú náš tráviaci systém udržiavaním správneho odtoku žlče. Púpavový čaj alebo púpavové stonky sú tiež dobrými potravinami vitamínu C, ktoré môžu zmierniť zápal a zabrániť rozvoju chorôb.

Púpavový čaj si môžete v lete vychutnať aj studený s kúskom citrónu

Prečo piť púpavový čaj púpava zdravé nápady

 1. Bojuje s cukrovkou

Púpavový čaj a šťava pomáhajú ľuďom s cukrovkou tým, že stimulujú produkciu inzulínu z pankreasu a udržiavajú nízke hladiny cukru v krvi.

Na prírodný boj proti cukrovke púpavový čaj tiež pomáha telu odstrániť prebytočný cukor, ktorý sa v tele ukladá, pretože je diuretikom..

 1. Podporuje zdravie pokožky

Mliečne biela látka, ktorá sa vám dostane na prsty, keď zlomíte púpavový stonok, je v skutočnosti skvelá pre vašu pokožku! Šťava z púpavového kmeňa je silne zásaditá a má germicídne, insekticídne a fungicídne vlastnosti.

Šťavu je možné použiť na zmiernenie svrbenia alebo podráždenia spôsobeného ekzémom, lišajom, psoriázou a inými kožnými infekciami.

Púpavový čaj môže tiež prispieť k zdraviu pokožky

Pite púpavový čaj

Výskum navyše ukázal, že výťažky z listov a kvetov púpavy pôsobia ako silné ochranné prostriedky proti poškodeniu a absorpcii UVB.

 1. Vysoký obsah antioxidantov

Ďalšou dôležitou výhodou púpavy sú jej vysoké antioxidačné vlastnosti. Štúdie naznačujú, že antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú predchádzať určitým druhom poškodenia buniek, najmä tým, ktoré sú spôsobené oxidáciou.

Telo používa antioxidanty v boji proti poškodeniu voľnými radikálmi, ktoré je veľmi nebezpečné pre telesné tkanivá a súvisí s rakovinou a predčasným starnutím. Našťastie pitie púpavového čaju môže telu pomôcť vyhnúť sa poškodeniu buniek voľnými radikálmi.

Púpavy sú bohaté na antioxidanty

Prečo piť púpavový čaj Púpava je zdravá

 1. Vláknina bohatá

Púpavový čaj a púpava majú vysoký obsah vlákniny, čo je prospešné pre trávenie a zdravie čriev.

Vláknina je zodpovedná za rýchly pohyb potravín tráviacim traktom a za ich optimálne fungovanie. Funguje to tak, že z tela odoberáte tekutiny, ktoré vstupujú do črevných pohybov.

Výskumy ukazujú, že strava bohatá na vlákninu tiež znižuje riziko obezity, srdcových chorôb a cukrovky, zažívacích problémov, obličkových kameňov a obezity. Môže tiež znížiť riziko niektorých typov rakoviny.

Zdravé a bohaté na vlákninu

studený púpavový čaj piť púpavové kvety zdravé

 1. Dobrý zdroj vitamínu A.

Vitamín A hrá zásadnú úlohu pri udržiavaní zdravého zraku, neurologických funkcií, zdravej pokožky a ďalších. Pretože je to antioxidant, má schopnosť znižovať zápal tým, že bojuje proti poškodeniu voľnými radikálmi.

Len jedna šálka púpavovej zeleniny obsahuje viac ako 100 percent denných hladín vitamínu A, takže iba jedna šálka púpavového čaju môže pomôcť v boji proti predčasnému starnutiu, infekciám dýchacích ciest a rozmazanému videniu.

Vitamín A tiež podporuje imunitný systém, podporuje zdravie pokožky a pomáha predchádzať rakovine. Dostatočný prísun vitamínu A je veľmi dôležitý pre tehotné ženy, najmä v treťom trimestri.

 1. Slúži ako diuretikum

Podľa výskumu publikovaného v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine, koreň púpavy má prirodzený diuretický účinok, ktorý umožňuje pečeni rýchlejšie odstraňovať toxíny.

Pomáha tiež posilniť imunitný systém, vyrovnať hladinu cukru v krvi a zmierniť pálenie záhy a tráviace problémy.

Púpavový čaj pri problémoch s trávením

Prečo piť púpavový čaj prospieva púpave zdravej

Pretože púpava pomáha znižovať hladinu kyseliny močovej a stimuluje tvorbu moču, je prospešná v boji proti bakteriálnym infekciám v zažívacom a reprodukčnom trakte..

 1. Predchádza infekcii močových ciest

Púpavový čaj môže pomôcť predchádzať infekciám močových ciest, ako aj poruchám močového mechúra a obličiek a možno dokonca aj cystám na reprodukčných orgánoch. Je to do značnej miery spôsobené jeho diuretickými vlastnosťami.

zhrnutie

Konzumácia stoniek a kvetov púpavy je bezpečná a zdravá. Dajú sa použiť aj na prípravu čaju alebo výťažkov.

Púpava podporuje zdravie kostí, trávenia, pečene, močových ciest a pokožky. Je bohatý na živiny vrátane vlákniny, antioxidantov, vitamínu A a vitamínu K..

Dôverujte prírode a pite púpavový čaj!

Púpavový čaj prospieva púpave

Púpavový čaj alebo varenie z čajových vrecúšok, ktoré si môžete kúpiť v miestnom obchode so zdravou výživou, je jednoduché.

Ak však plánujete piť púpavový čaj každý deň, je najlepšie porozprávať sa so svojím lekárom, aby ste vylúčili možné vedľajšie účinky. Vyhnite sa pitiu púpavového čaju, ak užívate antibiotiká alebo ste alergický na púpavu.