Prečo sú cédrové jadrá zdravé? – Zaujímavosti o sibírskych cédroch

Sibírsky céder možno právom nazvať ruským národným stromom, pretože prirodzene rastie takmer výlučne v Rusku – na Urale, na Sibíri, v regióne Altaj. Len 1% z celkovej plochy cédrových lesov sa nachádza na území Mongolskej ľudovej republiky. Céder je nádherou a pýchou ruských lesov. Je obzvlášť krásna v kvete, keď karmínová mužská kvetinová hlava jasne žiari na pozadí tmavozelených konárov. Sibírske cédre majú okrem svojej krásy stále čo ponúknuť. Ak sme vo vás vzbudili záujem, čítajte ďalej a nižšie nájdete užitočné informácie o cédrových jadrách a ich prínosoch pre zdravie …

Sibírske cédre majú mnoho výhod

Cédrové jadrá zdravé šišky zo sibírskeho cédru

Aký strom je sibírsky céder?

Sibírsky céder (presnejšie borovica sibírska) je mimoriadne odolná a nájdete ju ďaleko na severe. Cedrové stromy nájdete v oblastiach Archangelsk a Murmansk, na ostrove Valaam v jazere Ladoga a na Soloveckých ostrovoch v Bielom mori.

Céder sa dokonca nachádza v polárnom kruhu a rastie v pôde permafrostu.

Sibírske cédre sú veľmi odolné stromy

Cedrové jadrá zdravý sibírsky cédrový les

Cedrové stromy zlepšujú kvalitu vzduchu, dodávajú mu liečivé sily. Esenciálne oleje obsiahnuté v cédrových ihličkách, ktoré im dodávajú jemnú arómu, pôsobia baktericídne. Vzduch v cédrových lesoch je prakticky bez zárodkov. Vďaka antimikrobiálnym vlastnostiam cédrových lesov je tento druh veľmi cenný pre výsadbu v rekreačných oblastiach, v mestských záhradách a parkoch. Dôvodom je predovšetkým to, že sibírsky céder je odolnejší voči dymu a iným znečisťujúcim látkam než ostatné ihličnaté stromy.

Cédrové ihly obsahujú éterické oleje, ktoré ničia baktérie

Cédrové jadrá zdravá ihla zo sibírskeho cédra

Prečo sú cédrové jadrá zdravé??

Hlavnou hodnotou sibírskeho cédra sú však jeho jadrá. Cédrové jadrá obsahujú 61% oleja, 20% bielkovín, 12% uhľohydrátov.

V Rusku boli cédrové jadrá už v časoch Ivana Hrozného vývozným tovarom. A v roku 1786 akademik P. S. Pallas napísal: „Vo Švajčiarsku sa cédrové orechy používajú v lekárňach; vyrába sa z nich mlieko, ktoré je predpísané pre choroby prsníka … Vďaka svojmu jemnému, mierne balzamikovému oleju sú lepšie ako mandle. Preto sa tvrdí, že ich používajú ľudia so spotrebou … “

Cedrové jadrá sú zdravé?

Cedrové jadrá zdravé šišky zo sibírskych cédrových orechov

Na jadrách cédrových orechov sa na Sibíri a Urale dlho ťažil olej s vysoko kvalitnou chuťou a výživnými vlastnosťami. Telo si ho ľahko osvojí a je bohaté na vitamíny a minerály. Často prekonáva najlepšie odrody olivového oleja. Sibírčania tiež pripravujú rastlinný krém z cédrových jadier. Jeho obsah tuku je dvojnásobný v porovnaní s mliečnou smotanou. Hodnotu oleja z cédrového jadra poznajú nielen kuchári, ale aj výtvarníci. Mnoho známych majstrov to využilo na uvoľnenie svojich farieb.

Olej z cédrového jadra – veľmi cenný produkt

Cedrové jadrá Zdravý sibírsky cédrový olej

Cédrové jadrá obsahujú veľké množstvo vitamínov, pričom na prvom mieste je vitamín E. Ten je známy aj pod názvom tokoferol, čo v gréčtine znamená „narodenie potomka“. V rokoch, keď sa cedrové jadrá hojne zbierajú, niet divu, že sa plodnosť sobolíkov a veveričiek výrazne zvyšuje. Jadrá tiež obsahujú vitamín A, komplex vitamínov skupiny B, vitamín D a stopové prvky dôležité pre ľudské telo: mangán, kobalt, zinok a meď. Existuje výskum, ktorý ukazuje, že orechy prinášajú úľavu od vysokého krvného tlaku a artériosklerózy. Škrupina z orechov sa dá využiť aj v ľudovom liečiteľstve. Infúzia vyrobená z cédrových jadier je veľmi účinná pri hemoroidoch a usadeninách soli.

Liečivé vlastnosti cédrových ihiel, ktoré sú bohaté na kyselinu askorbovú – vitamín C -, draslík a stopové prvky, sú tiež známe.

Zdravie z prírody

Cedrové jadrá zdravý sibírsky céder

Cedrová živica, v ruštine známa ako zhivitsa (cédrová živica), má veľkú hodnotu. Obsahuje asi 30% terpentínu, ktorý sa používa ako dezinfekčný prostriedok a ako surovina na výrobu gáfru. Obyvatelia Sibíri a Uralu už dlho používajú túto živicu na liečbu hnisavých rán, vriedkov, rezných rán a popálenín. Teraz sa zistilo, že cédrová živica má skutočne baktericídne vlastnosti. Počas vojny bol úspešne používaný v nemocniciach na ošetrovanie zranených.

Cedrová živica je tiež cenná, pretože na rozdiel od živice borovicovej nekryštalizuje dlho a nestráca svoje baktericídne vlastnosti..

Na ošetrenie rán je možné použiť cédrovú živicu

Cedrové jadrá zdravé sibírske cédrové šišky

Cédrové drevo má tiež baktericídne vlastnosti. V cédrových šatníkoch nie sú žiadne šatské mole, zatiaľ čo včely sa radi usadzujú v cédrových úľoch. Vďaka svojim dobrým rezonančným vlastnostiam je céder široko používaný pri výrobe hudobných nástrojov.

Cédrový suvenír

Cédrové jadrá zdravá časť sibírskeho cédru

Cedrové lesy sú bohaté aj na ďalšie plodiny. Okrem brusníc, čučoriedok, malín a psej ruže sú tam rozšírené aj liečivé rastliny ako Rhodiola rosea (zlatý koreň) a Leuzea carthamoides (koreň maral)..

Vypestujte sibírsky céder vo vlastnej záhrade. Svojou krásou a všetkými druhmi liečivých vlastností poteší nielen vás, ale aj vaše vnúčatá a pravnúčatá.

Využite zdravotné výhody cédrových jadier

Cedrové jadrá zdravé jadrá sibírskeho cédrového oleja Cedrové jadrá zdravé sibírske cédrové jadrá céder OLEJ