Preto je grapefruit zdravý. Buďte však opatrní pri užívaní liekov!

Takmer každý vie, že grapefruit je zdravý. Ale prečo je to tak, aké dôležité prínosy pre zdravie má toto ovocie a na čo by ste si pri konzumácii mali stále dávať pozor, sa dozviete už dnes od nás. Dostanete tiež pár návrhov, ako si môžete ešte viac vychutnať zdravé ovocie. Do toho! Hlavná sezóna grapefruitu sa už začala.

S radosťou ťažte z mnohých zložiek grapefruitu

grapefruit zdravý

Prečo je grapefruit zdravý??

Citrus paradisi, ako sa grapefruitu hovorí v latinčine, pochádza pôvodne z karibského ostrova Barbados a bol prvýkrát objavený v 18. storočí. Prvé plantáže boli dopestované o niečo neskôr na Floride a tak sa triumfálny pochod „Kráľovnej citrusových plodov“ začal po celom svete.

Dnes väčšina ovocia, ktoré nakupujeme v Nemecku, pochádza z USA, Turecka a Číny.

Grapefruity k nám často prichádzajú aj zo stredomorského regiónu

grapefruitové tipy na zdravé kalórie

Grapefruit obsahuje neskutočné množstvo cenných životne dôležitých látok, ktoré prospievajú nášmu telu. Jedným z najdôležitejších z nich je rastlinný pigment lykopén. Je zodpovedný za červenú a oranžovú farbu dužiny a má zachytávať a neutralizovať voľné radikály. Tým sa minimalizuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a niektorých typov rakoviny.

Pozoruhodný je obsah vitamínu C v grapefruite. So svojimi 40 ml na 100 g buničiny je považovaný za skutočnú bombu na posilnenie imunity. Pravdepodobne najdôležitejší vitamín pre naše zdravie nielenže podporuje náš imunitný systém, ale podieľa sa aj na takmer všetkých životne dôležitých procesoch v tele, ako je optimálne vstrebávanie železa z potravy alebo tvorba kolagénu v kĺboch ​​a chrupavkách.

Vitamín C a ďalšie antioxidanty, ktoré obsahuje, zlepšujú pleť

grapefruitový efekt zdravej pokožky proti starnutiu

Beta-karotén, prekurzor vitamínu A, je tiež obsiahnutý v grapefruite a má priaznivý, antioxidačný účinok na bunky tela. Vitamíny B1, B2 a B6 nájdete v malom množstve aj v citrusových plodoch, ako aj v kyseline listovej. Samozrejme, ani tu nechýbajú dôležité minerály. Grapefruit je bohatý na draslík a obsahuje aj vápnik, horčík, železo a fosfát. Ostatné fytochemikálie a vláknina, ako napríklad pektín, dopĺňajú zdravotný profil tohto nádherného, ​​sladkokyslo chutiaceho ovocia, ktoré má charakteristickú horkú nôtu.

Plody s červenou dužinou chutia o niečo sladšie ako žlté

tipy na zdravé grapefruity

Zdravé chudnutie s grapefruitom

Grapefruit má veľmi málo kalórií a takmer žiadny tuk. Početné horké látky a antioxidanty, ktoré ovocie ponúka, zlepšujú metabolizmus tukov a stimulujú trávenie. Bojujú tiež so škodlivými baktériami, parazitmi, hubami a dokonca aj s vírusmi. Telo sa tak zbaví mnohých toxínov a môže sa s otravnými nadváhami rozlúčiť jednoduchšie.

Cenná vláknina v grapefruite hrá tiež mimoriadne pozitívnu úlohu pri chudnutí. Tieto tiež zlepšujú trávenie tým, že absorbujú tekutiny v črevách. To podporuje pohyb čriev a mnohé toxické konečné produkty sa vylučujú rýchlejšie. Vláknina v potrave tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu a tým zabraňuje chuti na jedlo. Trvalý pocit sýtosti potom vedie k zdravému chudnutiu a väčšej pohode.

Nedržte extrémne diéty sami!

grapefruit zdravá strava

Napriek všetkým týmto prospešným vlastnostiam zdravých citrusov by ste to nemali preháňať. Polovica až celé ovocie pred raňajkami alebo obedom sa môže ukázať byť v poriadku, aby ste znova naštartovali metabolizmus.

Pozor! Grapefruit a lieky

Žiaľ, toto zdravé citrusové ovocie môže byť aj život ohrozujúce. Rastlinná látka naringín je zodpovedná za horkú chuť ovocia. A hoci tento flavonoid odbúrava cholesterol a reguluje hladinu cukru v krvi, je zodpovedný za nebezpečné liekové interakcie. Patria sem aj furanokumaríny obsiahnuté v grapefruite. Všetky tieto látky blokujú v čreve enzým cytochróm P450 3A4 (CYP3A4), a preto mnohé farmaceutické látky nemožno správne odbúrať. Tie sa potom vo veľkom množstve nerušene dostávajú do krvného obehu. Výsledkom môžu byť nebezpečné až smrteľné následky.

Pre istotu nekonzumujte grapefruit počas užívania liekov

grapefruitové zdravé lieky

Najviac postihnuté sú lieky na vysoký krvný tlak, lieky znižujúce hladinu cholesterolu, pilulky na bolesť alebo srdce, antibiotiká, pilulky na alergiu, prášky na spanie, antidepresíva, antikoncepčné pilulky a prostriedky na zlepšenie sexuálnej aktivity. Existuje však podozrenie, že mnoho iných liekov má škodlivé interakcie s grapefruitom. Ak užívate lieky, mali by ste si pre istotu prečítať príbalový leták a opýtať sa svojho lekára alebo lekárnika. Ešte bezpečnejšie by bolo NIKDY nekonzumovať grapefruit s liekmi. To isté platí aj pre grapefruity a horké pomaranče.

Neužívajte grapefruit len ​​ako džús

Čerstvo vylisovaný alebo naberaný z rezaného ovocia, grapefruit je najzdravší. Ak sa vám však zdá jeho chuť príliš trpká, môžete do šťavy podľa chuti pridať vodu a med. Takýto nápoj chutí chutne podávaný s kockami ľadu aj teplý.

Môžete do nej pridať tymian a jedlé kvety

detoxikačná voda grapefruit zdravý

Grapefruit je zdravý aj ako detoxikačná voda

  grapefruit zdravý detox

Kožu medzi segmentmi buničiny je lepšie vopred prerezať

grapefruitová zdravá raňajková diéta

Grapefruit môžete okrem džúsov použiť aj na prípravu zdravých Buddhových misiek, smoothies, ovocných šalátov a šalátových dresingov. Exotické citrusové ovocie perfektne chutí aj ako čerstvá príloha k výdatným rybám alebo hydine. A čo grilované grapefruitové rezy? Len to vyskúšajte.

Nechajte sa inšpirovať ďalšími nápadmi na recepty nižšie a vychutnajte si zdravé jedlo!

Teraz už presne viete, prečo je grapefruit zdravý

kalórie so zdravým účinkom grapefruitu

Čerstvo vylisované citrusové šťavy sú vždy v sezóne

grapefruit zdravá čerstvo vylisovaná šťava

Vyrobte si z grapefruitu zdravú citrusovú šťavu sami

Rovnako ako lahodné zelené smoothie  

zdravé zelené smoothie z grapefruitu

Chia smoothie a pudingy …

smoothie zázvorový grapefruit zdravý

… alebo čerstvé ovocné šaláty

zdravý grapefruit s pomarančovými raňajkami

V lete je skvelým nápadom studená detoxikačná voda s grapefruitom a rozmarínom

grapefruit zdravá rozmarínová detoxikačná voda

A na jeseň a v zime môžete ovocie kombinovať napríklad s mrkvou a zázvorom

grapefruit zdravý imunitný systém

Avokádový a grapefruitový šalát by bol tiež vynikajúci

zdravý grapefruit s avokádovým šalátom

Alebo dáte prednosť cvikle a orieškom?

Cviklový šalát s grapefruitom zdravý

Ak ste tehotná, pred konzumáciou grapefruitu je lepšie požiadať o radu lekára!

grapefruit zdravé tehotenstvo

Vychutnajte si zdravé ovocie s mierou a opatrne!

grapefruit zdravé vitamíny minerály