Probiotické jedlo – zdravá črevná flóra vďaka prevencii

Čo sú to prebiotiká a čo sú probiotiká a akú úlohu hrajú v našom zdraví? Prečo ich tak často počúvame každý deň a ako často by mali byť súčasťou nášho jedla. Napriek množstvu informácií stále existujú ľudia, ktorí si nie sú istí touto témou a chcú sa o nej dozvedieť viac. Preto by sme dnes chceli predstaviť 10 probiotických potravín a stále zistiť rozdiel medzi prebiotikom a prebiotikom. Dokonca aj deti vedia, že po antibiotickej liečbe by sa mali užívať probiotiká. Takýmto spôsobom si vo vlastnom črevnom trakte vybudujete zdravé huby a baktérie. Probiotické potraviny alebo prípravky udržujú imunitný systém silný a zaisťujú dobré trávenie. Aj naša črevná flóra potrebuje potravu a poznáme to pod pojmom prebiotiká.

Probiotické potraviny – čo sú to a prečo sú pre nás také dobré?

probiotické potraviny probiotiká miso polievka sója

10 probiotických potravín, ktoré sú dôležité pre naše zdravie

Keď počujete slovo probiotikum, hneď sa vám vybavia tablety, ktoré kúpite s antibiotikami v lekárni. Starší si probiotikum spájajú s mliečnymi výrobkami. A náš každodenný život je v skutočnosti bohatý na potraviny, ktoré sú nielen chutné, ale tiež sa zistí, že sú zdravé.

Ďalej by sme chceli spomenúť najznámejšie probiotické potraviny!

Probiotiká sú dôležité pre správny tok v črevnom trakte 

probiotické potraviny probiotiká v žalúdku

Surová kyslá kapusta

Mnohí z nás sledovali, ako sa robí kyslá kapusta. Všetci vieme, ako dobre kyslá kapusta chutí. Kyslá kapusta nie je v zásade nič iné ako biela kapusta, ktorá sa konzervuje fermentáciou kyseliny mliečnej. Starodávna technika fermentácie sa v súčasnosti používa v mnohých kultúrach. Vzácna kapusta sa uchováva dlhšie. Pozor! Ak chcete ťažiť z probiotických vlastností kyslej kapusty, jedzte ju surovú. Každé jedlo z kyslej kapusty chutí fantasticky, ale po zahriatí kapusty neobsahuje žiadne zdravé baktérie.

V surovej kyslej kapuste existujú živé kultúry, ktoré obohacujú našu črevnú flóru 

probiotické potraviny probiotiká kyslá kapusta

Nakladané uhorky

Podobne ako kyslá kapusta, obľúbené nakladané uhorky sú v slanom náleve, vďaka ktorému vydržia dlho. Aj tu pôsobia baktérie mliečneho kvasenia. Pozor! Nakladané uhorky, ktoré sú nakladané v octe, neobsahujú žiadne živé baktérie, a preto nie sú probiotické.

Nakladané uhorky kvasené v slanom náleve, a nie nakladané uhorky, sú považované za probiotické potraviny 

probiotické potraviny probiotiká kyslá kapusta

Čím je jogurt čerstvejší, tým viac živých baktérií by v ňom malo byť

probiotické potraviny probiotiká jogurt

jogurt

Jogurt je vyrobený z mlieka a toto je opäť fermentácia baktérií mliečneho kvasenia. Krémový mliečny výrobok tajne zlepšuje črevnú flóru, ale mal by byť čo najčerstvejší. V ideálnom prípade budete jesť jogurt vyrobený z plnotučného mlieka!

Keďže jablčný ocot sa vyrába aj fermentačnými procesmi, patrí medzi probiotické potraviny 

probiotické potraviny probiotiká jablčný ocot

Jablčného octu

Jablčný ocot sa vyrába aj kvasením a už ako staroveký Rimania ho používali ako dezinfekčný prostriedok. Jablčnému octu sú tiež predpísané čistiace a detoxikačné vlastnosti, a preto sa často používa v prírodnej medicíne a medicíne.

probiotické potraviny probiotiká jablčný ocot číry

kefír

Okrem toho, že je kefír zdravým nápojom pohody, obsahuje mnoho zdravých a dobrých baktérií, minerálov a vitamínov. Kefír je dobrý pre našu črevnú flóru, ale aj pre rast kostí a ako ochrana pred rôznymi infekciami.

Kefír je považovaný za príjemný nápoj, ktorý je veľmi zdravý a posilňuje imunitný systém

probiotické potraviny probiotiká kefírová huba

probiotické potraviny probiotiká kefír

V ázijskej kuchyni nájdeme kvasenie, ktoré bolo v Európe rovnako bežné 

probiotické jedlo probiotiká miso polievka

Miso

V ázijskom regióne nájdeme veľa potravín a nápojov, ktoré sú vďaka kvaseniu pre zdravie cenené. Miso je obľúbenou prísadou japonskej kuchyne. Pikantná pasta sa vyrába kvasením ryže a obilnín a má špecifickú chuť. Mladšie generácie milujú miso, pretože pasta je úplne vegánska. Japonská miso pasta je nielen bohatá na probiotiká, ale obsahuje aj veľa vlákniny a bielkovín.

Miso pasta je dobrým nálezom pre všetkých vegánov a priateľov zdravého stravovania 

probiotické potraviny probiotiká miso pasta

Kombutcha

Ďalší nápoj, ktorý je veľmi zdravý. Čaj Kombutcha je sladký a kvasený nápoj, ktorý si zvyčajne vychutnáte za studena. Okrem toho, že je čaj probiotický, môže zabíjať patogény, regulovať hladinu cukru v krvi a zaistiť zdravý detox.

S nápojom Kombutcha uhasíte smäd a zároveň detoxikujete svoje telo 

probiotické potraviny probiotiká kombutcha čajová huba

probiotické potraviny probiotiká kombutcha čaj

Tempeh

Tempeh je možné použiť ako náhradu mäsa rovnako ako tofu. Má vysoký obsah vlákniny, bielkovín a minerálov, ako je draslík, fosfor a horčík. V neposlednom rade je tempeh skvelé probiotikum a predstavuje fermentované sójové bôby.

Kvasené sójové bôby môžu nahradiť mäso a ryby a udržať váš žalúdok zdravý 

probiotické potraviny probiotiká tempeh

probiotické potraviny probiotiká tempeh miso jesť

probiotické potraviny probiotiká tempeh pečené

Slaný syr

Takmer všetky druhy syrov sú probiotickými potravinami a často ich možno jesť, ak sú dobre znášané. Naše črevá milujú syr a dokonca existujú štúdie, ktoré dokážu určiť živé kultúry až po konečník. Kravský alebo ovčí syr sú druhy syrov, ktoré kupujete v slanom náleve a ktoré môžu čo najrýchlejšie zmiznúť s čerstvým chlebom a dobrým vínom. Dbajte na pestrú stravu a stavte na prvotriednu kvalitu!

Soľanka obsahuje dostatok probiotík, ktoré môžete sledovať takmer až do konečníka

probiotické potraviny probiotiká soľankový syr

Naše črevá milujú veľa dobrého syra 

probiotické potraviny probiotiká slaný syr mozzarela4

Kimchi

Kyslá kapusta z ázijského regiónu je každým dňom známejšia a obľúbenejšia. Kórejské jedlo je vyrobené z čínskej kapusty, ale veľa zeleniny, ktorá je kvasená baktériami mliečneho kvasenia a konzervovaná podobným spôsobom, sa dnes jednoducho nazýva kimchi. Kimchi, bohaté na vitamíny a nutričné ​​hodnoty, dokonca ponúkajú Ázijčania na raňajky.

Mnoho kvasenej zeleniny sa dnes jednoducho nazýva kimchi

kimchi probiotických potravín

Dávajte pozor na pôvod svojho jedla, zamerajte sa na dobrú kvalitu a hlavne – počúvajte svoje telo! Vo väčšine prípadov vie, čo je pre neho dobré. Zostaňte zdraví a posilnite telo prostredníctvom probiotických síl bez ohľadu na to, či sa do tela dostávajú prostredníctvom potravín alebo prípravkov.

probiotické potraviny probiotiká kyslá kapusta kvasené potraviny

probiotické potraviny probiotiká kyslá kapusta surová