Púpavový čaj si uvarte sami: pozitívne účinky rastliny a 3 jednoduché recepty

Od apríla do júla ich môžete vidieť takmer všade na lúkach a poliach, na cestách a na detských ihriskách … malé jasné svetlé škvrny farby v slnečnej žltej … nádherne kvitnúce rastliny púpavy. Púpava, ktorá je mnohými nespravodlivo opovrhovaná ako burina, má v skutočnosti množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Lekári a naturopati si ju už v staroveku cenili, túto hodnotnú rastlinu možno s absolútnou istotou nazvať liečivou bylinou. Môžete z nej pripraviť nielen zdravý púpavový čaj, ale aj mnoho ďalších jedál a nápojov, ako je ľadový čaj, detoxikačné šaláty, smoothie, džúsy, džem a sirup. Viac o účinkoch púpavy a troch jednoduchých čajových receptoch sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Púpavový čaj pite najmä v pôste

púpavový čajový efekt

Nádherná púpava a jej účinky

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) podobne ako ostatné „buriny“ – žihľava, mletý baza, cícer a medvedí cesnak boduje množstvom cenných zložiek a pozitívnych vlastností pre ľudský organizmus. Listy a korene rastliny sú preferované predovšetkým na vnútorné použitie s liečivými vlastnosťami, ale čerstvé kvety sú tiež zdravé a jedlé.

Sú tiež skvelým vizuálnym zvýraznením veľkonočného koláča, detoxikačnej polievky alebo krehkého jarného šalátu.

Tieto pozoruhodné buriny sú bohaté na minerály, ako je draslík, vápnik, horčík a kremík, ako aj na stopové prvky, ako je železo, mangán a zinok. Obsahuje tiež veľa vitamínov ako B1, B2 a B6, ako aj A, C, D a K. Listy a kvety púpavy obsahujú množstvo flavonoidov a karotenoidov (napríklad beta-karotén) a korene sú tiež plné inulínu, čo je prírodné, bylinné probiotické pôsobenie. Všetky časti rastliny sú rovnako bohaté na dôležité fytochemikálie a zdravé horké látky, ako je alkaloid taraxín.

S toľkými hodnotnými živinami nie je prekvapujúce, že púpava je skutočnou miestnou superpotravinou a má priaznivý, holistický účinok na ľudské telo..

Skvelý vedľajší efekt: kvety púpavy lákajú včely

púpava rastlina priateľská k včelám

Tu je prehľad najdôležitejších zdravotných vlastností:

 • krv čistiaca a krvotvorná
 • odvodňujúce a detoxikačné
 • stimuluje trávenie
 • má detoxikačný účinok na pečeň a žlčník
 • protizápalové
 • podporuje spaľovanie tukov
 • posilnenie imunity
 • dvíhanie nálady
 • skutočný pick-me-up
 • pomáha pri symptómoch dny a artritídy

V skratke: Púpava je dôležitou súčasťou detoxikačných a pôstnych režimov, najmä na jar a na jeseň. Rastlina pomáha pri chudnutí a posilňuje imunitný systém. Súčasne sa na nohy dostáva aj trávenie, za čo môžu predovšetkým horké látky, ktoré obsahuje. Dôvodom je vytrasenie viacerých slín a žalúdočnej kyseliny. Uvoľnené tráviace hormóny a enzýmy naopak prirodzeným spôsobom stimulujú životne dôležitú činnosť žlčníka.

Čerstvé kvety púpavy so sebou prinášajú veľa radosti

krásna rastlina púpavy

Pozor! V niektorých prípadoch nemôžete púpavu konzumovať vôbec alebo len po konzultácii s lekárom:

 • s črevnou obštrukciou
 • Poškodenie funkcie pečene
 • Biliárna obštrukcia
 • Zápal žlče
 • Zápal kĺbov
 • Kompozitná alergia

V zásade platí: Ak však máte akékoľvek sťažnosti alebo pochybnosti, je lepšie nechať si vopred poradiť odborníka na aplikáciu a dávkovanie.

Púpavu by ste si v zásade mali užívať s mierou a nie dlhšie ako 3-4 týždne

Púpavový čaj si uvarte sami

Uvarte si zdravý púpavový čaj sami

Vďaka mnohým dobrým vlastnostiam môže púpava tiež pomôcť ľahšie prekonať nepríjemnú jarnú únavu. Nie nadarmo hodnotná rastlina rastie a kvitne na jar, a to zo všetkých miest. Je teda ako stvorený na to, aby sa zmenil na zdravý a osviežujúci púpavový čaj. Dnes vám ukážeme tri spôsoby, ako si tento čaj pripraviť sami, a to z kvetov, z čerstvých listov a z koreňov.

Dôležitý tip: Púpavové rastliny zbierajte iba na čistých miestach, kde neboli postriekané pesticídmi a podobne. Vyhnite sa okrajom ciest a oblastiam, kde sa často venčia psy. Máte radšej čistinky v lese alebo nevyužívané lúky v krajine. Ak sami nepoužívate žiadne insekticídy ani pesticídy, môžete to samozrejme urobiť aj vo vlastnej záhrade.

1. recept: Púpavový čaj vyrobený z kvetov

recept na púpavový čaj

Príprava:

Na prípravu čaju z kvetov by ste mali nazbierať hrsť púčikov. Opláchnite studenou vodou, aby ste odstránili chyby alebo nečistoty. Potom oddeľte okvetné lístky od púčikov a vložte ich do misy. Zalejte vriacou vodou (asi 1/4 litra vody) a nechajte lúhovať 5-10 minút. Scedíme ako obvykle, osladíme medom alebo javorovým sirupom a vychutnávame. Ostatné časti kvetu je možné podľa potreby kompostovať. Na každú šálku čaju, ktorú chcete uvariť, budete potrebovať zhruba hrsť okvetných lístkov.

2. recept: Púpavový čaj z čerstvých listov

Urobte si zdravý púpavový čaj

Príprava:

Na asi liter čerstvo uvareného čaju potrebujete hrsť čerstvých púpavových listov. Tieto nakrájajte na tenké prúžky, zalejte vriacou vodou a počkajte asi 10 minút. Pekne precedíme a osladíme podľa želania. Uprednostnite veľmi čerstvé, o niečo menšie listy rastliny. Tieto sú menej horké.

3. Recept: púpavový čaj vyrobený z koreňov

púpavové listy a korene

Príprava:

Na 1 liter čaju potrebujete 2-3 korene. Púpavové korene najskôr vytrhnite rýľom alebo nôž na burinu. Tieto korene bývajú skrútené a dlhé. Vyžaduje si to trochu úsilia, ale rozhodne to stojí za to. Korene dobre opláchnite pod tečúcou studenou vodou a nakrájajte na veľké kúsky. Tieto nechajte cez noc namočiť vo vode a nasledujúci deň všetko krátko povarte. Čaj nechajte lúhovať asi 10 minút. Preosejte a nechajte krátko vychladnúť.

Extra tip: Korene púpavy sú obzvlášť zdravé a na jeseň trochu sladšie.

Pripravte si zdravý púpavový čaj pomocou jednej z týchto metód a ťažte zo sily prírody! Pozrite sa na ďalšie skvelé recepty s touto hodnotnou liečivou bylinkou a objavte ešte užitočnejšie využitie rastliny. Bavte sa a zostaňte zdraví!

Spoznajte malé zázraky prírodnej farmácie

Uvarte si zdravý púpavový čaj sami

kurkuma latte púpavový čaj zdravý

Detoxikačný púpavový čaj si uvarte sami   púpavové recepty zdravé

púpavový med zdravý      Púpavový čaj si uvarte sami  púpavový čaj korene kvety zdravé

metóda koreňov púpavového čaju

detoxikačný účinok na púpavový čaj

Recept na detoxikačný čaj od púpavy